لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۴ بهمن ۱۳۹۹ تهران ۰۱:۳۳

آمریکا: کارشناسان اتمی کره شمالی در سوریه بوده اند


کره شمالی بعد از خروج از NPT سلاح هسته ای تولید کرد.

يک مقام ارشد اتمی آمريکا روز جمعه گفت که کارشناسان اتمی کره شمالی در سوريه بوده اند و دمشق احتمالا تماس هايی با تامين کنندگان محرمانه تجهيزات اتمی دارد.


به گزارش خبرگزاری آسوشيتدپرس، اندرو سيمل، معاون وزير امور خارجه آمريکا در سياست عدم گسترش سلاح های اتمی، بدون نام بردن از تامين کنندگان تجهيزات اتمی برای سوريه گفت: «کارشناسان کره شمالی در سوريه بوده اند، همانگونه که تعداد زيادی از آنان در ايران هستند.»


آقای سيمل اضافه کرد که هنوز مدارکی مبنی بر اینکه شبکه ايجاد شده توسط عبدالکريم خان، دانشمند اتمی پاکستانی، در اين ماجرا دخالت داشته است يا خیر، وجود ندارد.


او افزود: «نمی دانم که اين تماس ها نتايجی هم داشته اند يا خير.»


آقای سيمل اين سخنان را در پاسخ به پرسش های خبرنگاران در ارتباط با نقض حریم هوایی سوریه توسط ارتش اسراييل، ابراز داشت.


يک مقام آمريکايی درباره این اتفاق که اسراییل حاضر نیست درباره آن اظهار نظر کند گفته است که هواپيماهای اسراييلی، سلاح هايی را که از ايران به مقصد حزب الله لبنان ارسال شده بودند، هدف قرار داده اند.


روزنامه واشنگتن پست روز پنجشنبه گزارش داد اسراييل تصاويری ماهواره ای تهيه کرده است که نشاندهنده همکاری احتمالی اتمی کره شمالی با سوريه است.

سوريه تاکنون هيچ گاه آشکارا در مورد وجود داشتن یک برنامه اتمی در این کشور سخنی نگفته است.


کارشناسان عدم گسترش سلاح های اتمی در گذشته گفته اند که اقتصاد ضعيف سوريه به سختی امکان دستيابی به تکنولوژی اتمی را دارد و تنها گمان می رود که دمشق سلاح های شيميايی در اختيار داشته باشد.


از سويی، روزنامه واشنگتن پست روز پنجشنبه گزارش داد که اسراييل تصاويری ماهواره ای تهيه کرده است که نشاندهنده همکاری احتمالی اتمی کره شمالی با سوريه است.


کره شمالی، که متحد طولانی مدت سوريه بوده است، حمله هوايی اسراييل به اين کشور را مورد انتقاد قرارداده است.


کارشناسان اسراييلی می گويند که کره شمالی و ايران، تامين کنندگان عمده موشک های سوريه هستند.


همزمان با گزارش های اخیر، محسن بلال، وزير اطلاعات سوريه، به روزنامه سعودی الشرق الاوسط گفته است که انتقادها از کمک اتمی کره شمالی به منزله حمايت آمريکا از اسراييل است.


در همين حال، اندرو سيمل، معاون وزير امور خارجه آمريکا در سياست عدم گسترش سلاح های اتمی، که روز شنبه برای شرکت در يک نشست مرتبط با عدم گسترش سلاح های اتمی به ايتاليا می رود، گفت که سوريه در فهرست نظارت آمريکا قرار دارد.


وی افزود: «ما می دانيم که شماری از تکنيسين های خارجی در سوريه بوده اند. ما می دانيم که تماس هايی بين سوريه و چند تامين کننده تجهيزات اتمی وجود داشته است.»


اين مقام آمريکايی اشاره کرد که اين کشور و اسراييل فعاليت های سوريه از فاصله بسيار نزديک دنبال می کنند.


در واشنگتن، شان مک کورمک، سخنگوی وزارت امور خارجه آمريکا، از اظهار نظر در مورد سخنان آقای سيمل خودداری کرد، اما خاطر نشان کرد که واشنگتن نگرانی های طولانی مدتی در خصوص کره شمای و گسترش سلاح های اتمی داشته است.


وی افزود: «ما همچنين هميشه نگرانی های خود را در مورد فعاليت های کره شمالی در معامله با عبدالکريم خان و سايرين در جهان ابراز داشته ايم.»


آقای مک کورمک گفت که از ارتباط خاصی ميان کره شمالی و سوريه اطلاعی ندارد.


زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG