لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۷ تهران ۰۹:۰۴

بازداشت یک شهروند ایرانی مظنون به تلاش برای حمله انتحاری در افغانستان


اداره امنیت ملی افغانستان از وجود برخی گروه‌های فعال در ایران خبر داده است که سعی دارند با گروه‌های شبه‌نظامی مخالف دولت این کشور، در گسترش دامنه ناامنی‌ها در افغانستان همکاری کنند.

لطف‌الله مشعل، سخنگوی اداره امنیت ملی افغانستان روز چهارشنبه در نشستی خبری در کابل گفت که به تازگی یکی از شهروندان ایرانی اهل زاهدان، که قصد حمله انتحاری داشته است، در استان قندهار بازداشت شده است.

به گفته آقای مشعل، افرادی که در ایران با شبه‌نظامیان مخالف افغان همکاری می‌کنند، ممکن است با عوامل امنیتی یا گروه‌های مذهبی ایران در ارتباط باشند.

به گزارش بخش افعانستان رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی، آقای مشعل در این نشست خبری گفت که در مورد ایران ما تا کنون ادعای در مورد دولت نداریم ولی منابع ما در غرب افغانستان می‌گویند که مهمات و فعالیت‌های خرابکارانه از آن سوی مرز پشتیبانی می‌شوند.

آقای مشعل گروه‌هایی افراطی مذهبی و سازمان امنیتی در ایران را متهم به دست داشتن در این اقدامات کرد اما افزود که هنوز شواهد موثقی در این زمینه وجود ندارد.

این مقام دولتی افغانستان در عین حال تأیید کرد که در مناطق غربی این کشور، سلسله اقدام خرابکارنه‌ای رخ می‌دهد که اتباع ایرانی در آن دست دارند.

ایران همسایه غربی افغانستان است و گرچه در سال‌های نخستین عملیات آمریکا و متحدانش در افغانستان، کمک‌هایی را در اختیار این کشورها قرار داد اما در سال‌های اخیر متهم است که با ایفای نقشی دوگانه در افغانستان و حمایت از گروه‌های شبه‌نظامی مخالف دولت، از جمله طالبان، زمینه‌ساز بی‌ثباتی در همسایه شرقی خویش است.

این نخستین بار نیست که گروه‌هایی در ایران از سوی مقام‌های دولتی افغانستان، متهم به همکاری با شبه‌نظامیان مخالف افغان می‌شوند.

پیش از این نیز شماری از مقام‌های دولتی افغانستان، اظهارات مشابهی را بر زیان برده‌اند و نیروهای بین‌المللی مستقر در این کشور نیز بارها از از وجود مراکز آموزشی برای شبه‌نظامیان طالبان در خاک ایران خبر داده و این اتهام را طرح کرده‌اند که ایران برای شورشیان مسلح افغان تدارک سلاح و مهمات نیز دیده است.

ایران اما همواره با رد این اتهامات، طرح موضوعاتی اینچنینی را تبلیغات آمریکا و متحدانش علیه جمهوری اسلامی خوانده است.

سخنگوی اداره امنیت ملی افغانستان در نشست خبری روز چهارشنبه خود همچنین این اتهام را مطرح کرد که افراد و گروه‌هایی در پاکستان نیز به دنبال داشتن دست بالا در منطقه هستند، گرچه به باور وی فشارهای اخیر جهانی باعث شده که این گروه‌ها از خواسته خود دست بردارند.

آقای مشعل در این زمینه گفت که حکومت پاکستان بسیار همکاری است ولی مشکل گروه‌هایی هستند که می‌خواهند از تروریست‌ها برای برتری‌طلبی منطقه‌ای خود استفاده کنند.

این اظهارات پس از آن صورت می‌گیرد که به گفته مقام‌های دولتی افغانستان، اسلام‌آباد به درخواست حامد کرزی برای از بین بردن مراکز تروریست‌ها در پاکستان پاسخ مثبت داده است.

از زمان حضور نیروهای بین‌المللی در افغانستان، مناطق هم‌مرز با این کشور در خاک پاکستان به محل اختفای بسیاری از شبه‌نظامیان طالبان و القاعده تبدیل و چندی پیش نیز نیروهای آمریکایی موفق به کشتن اسامه بن‌لادن، رهبر گروه القاعده، در محل اختفای وی در شمال پاکستان شدند.

گرچه تاکنون انگشت اتهام در مورد حمایت از طالبان و القاعده به سوی دولت پاکستان نشانه نرفته است اما مقام‌های آمریکایی احتمال می‌دهند که برخی مقام‌های ذی‌نفوذ امنیتی در پاکستان از حضور بن‌لادن در خاک این کشور خبر داشته و از وی حمایت کرده‌اند.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG