لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۶ اسفند ۱۳۹۹ تهران ۲۰:۴۲

احضار سفیر ایران به وزارت خارجه آذربایجان در اعتراض به سخنان فیروزآبادی


وزارت خارجه آذربایجان با احضار سفیر ایران، یادداشت اعتراض‌آمیز دولت آذربایجان را در ارتباط با سخنان اخیر حسن فیروزآبادی، رئیس ستاد مشترک نیروهای مسلح ایران، به وی تسلیم کرد.

آقای فیروزآبادی روز سه‌شنبه در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس گفته بود که «بعضی کشورهای همسایه و مسلمان، ملاک‌های دوستی را حفظ نمی‌کنند و دست صهیونیست‌ها را بر کشور خود باز می‌گذارند و امروز بخشنامه می‌دهند که احکام الهی را در میان مردم مسلمان ممنوع کنند».

این فرمانده ارشد نظامی در ادامه گفته بود که «امیدوارم جناب آقای الهام علی‌اف به این امور که ارکان استحکام دولت اوست توجه کند وگرنه عاقبتی سیاه خواهد داشت و بیداری مردم اران قابل سرکوبی نیست».

اظهارات سرلشکر فیروزآبادی اشاره به طرح اخیر «ممنوعیت حجاب» در مدارس آذربایجان و بازداشت تنی چند از اعضای حزب غیرقانونی «اسلام» به رهبری محسن صمداف به اتهام « نگهداری و حمل سلاح و فعالیت بر علیه امنیت ملی» است.

بهمن ماه سال گذشته، وزارت تحصیل آذربایجان طی اعلامیه‌ای از طرح «لباس فرم مدارس» خبر داد، طرحی که آذربایجان می‌گوید برای یک‌دست سازی لباس دانش آموزان ابتدایی تا دبیرستان آماده کرده است، اما ایران می‌گوید که هدف اصلی از این طرح ممنوعیت حجاب در مدارس است.

هم اکنون، ترکمنستان، تاجیکستان، ازبکستان و قزاقستان نیز پوشش حجاب در مدارس را قدغن کرده‌اند، اما انتشار این اخبار در رسانه‌های ایران با سکوت همراه بوده است.

اکنون، واحد مطبوعاتی وزارت خارجه آذربایجان طی گزارشی اعلام کرده است که در واکنش به سخنان «بی‌ربط» سرلشکر فیروزآبادی درباره «مردم و رئیس‌جمهور آذربایجان»، محمدباقر بهرامی سفیر ایران در باکو به وزارت خارجه احضار شده است.

در متن یادداشت اعتراض‌آمیز دولت باکو به ایران آمده است که «آذربایجان به افتراهای غیرمسئولانه مقامات ایرانی اعتراض دارد... انتشار بیاناتی از این دست در رسانه‌های ایران، و تحریف سیاست خارجی و داخلی آذربایجان در رسانه‌های ایران، خلاف منافع ملی آذربایجان، و تعهدات دوستانه و برادرانه دو کشور آذربایجان و ایران است.»

حسن فیروزآبادی که عضو شورایعالی امنیت ملی ایران نیز هست، همچنین در سخنان خود گفته بود که «بنده یک بار دیگر نیز هشدار داده بودم که در رگ‌های مردم "اران" خون ایرانی جاری است و قلب‌های آن‌ها به عشق اسلام و قرآن و به آهنگ علی می‌تپد».

اشاره این مقام ارشد نظامی به اظهارت اعتراض‌آمیز وی در تابستان سال ۸۸ در واکنش به سفر شیمون پرز، رئیس‌جمهور اسرائیل، به آذربایجان است. اظهاراتی که آن موقع با واکنش ملایم آذربایجان مواجه شد و تنها وزیر خارجه آذربایجان اعلام داشت که «اظهارات فیروزآبادی مسئله‌برانگیز هست و مورد قبول کشورش نیست».

حالا، وزارت خارجه آذربایجان در متن اعتراض خود از ایران خواسته است که جلوی انتشار «افتراهایی از این دست» را هر چه زودتر بگیرد تا تکرار نشود. همچنین از ایران خواسته شده است که در مورد اظهارات سردار سپاه توضیح دهد.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG