لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۳ مهر ۱۴۰۲ تهران ۰۳:۰۲

تصمیم پارلمان بریتانیا به خروج نام مجاهدین از لیست سیاه


آمريکا و اتحاديه اروپا نام سازمان مجاهدين خلق ايران را در فهرست سازمان های تروريستی قرار داده اند.(عکس: AFP)

بدنبال رای یک دادگاه بریتانیایی، قانونگذاران این کشور روز دوشنبه تصمیم گرفتند تا نام سازمان مجاهدین خلق را از فهرست سازمان های تروریستی حذف کنند.


اين تصميم در پی رای ماه گذشته دادگاهی در بريتانيا مبنی بر خروج نام اين گروه از ليست گروه های تروريستی اتخاذ شده است.


اين طرح بدون رای گيری از تصویب نمانیدگان پارلمان گذشت و بر اساس آن نام سازمان مجاهدين خلق تا پايان هفته از ليست سياه خارج خواهد شد. اين سازمان از سال ۲۰۰۱ در بریتانیا به عنوان يک سازمان تروريستی شناخته شده بود.


پس از آن که دادگاه استيناف بريتانيا اعلام کرد سازمان مجاهدين خلق از ليست سازمان های تروريستی خارج خواهد شد، تونی مک نولتی، يکی از معاونان وزارت کشور بريتانيا اعلام کرد که دولت با رای دادگاه موافق نيست.


وی گفت: «ما درخواست تجديد نظر را ارائه خواهيم کرد تا تصوير روشنی از وضعيت دولت در شرايط جديد داشته باشيم. واضح است که ما اين رای را قبول نداريم.»


به گفته اين مقام وزارت کشور بريتانيا، سازمان مجاهدين خلق در طول رسيدگی به درخواست تجديد نظر عليه رای «کميسيون استيناف سازمان های تحريم شده» در فهرست سازمانهای تروريستی باقی خواهد ماند.


آمريکا و اتحاديه اروپا نام سازمان مجاهدين خلق ايران را در فهرست سازمان های تروريستی قرار داده اند.


پس از آن که دادگاه استيناف بريتانيا اعلام کرد سازمان مجاهدين خلق از ليست سازمان های تروريستی خارج خواهد شد، تونی مک نولتی، يکی از معاونان وزارت کشور بريتانيا اعلام کرد که دولت با رای دادگاه موافق نيست.

در پی اعلام حکم دادگاه بريتانيا، وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ايران، جفری آدامز، سفير بريتانيا در تهران را احضار و از وی خواست برای « جلوگيری از تبعات و پيامدهای اين اقدام بر روابط دو کشور، مانع از اجرای رای دادگاه شود.»


از مبارزه با شاه ايران تا فهرست گروه های تروريستی


سازمان مجاهدين خلق در ميانه دهه ۶۰ ميلادی به عنوان يک سازمان «مارکسيست اسلام گرا» و برای سرنگون ساخت رژيم پادشاهی در ايران تاسيس شد.


اين سازمان در جريان مبارزه با محمد رضا شاه پهلوی، چند شهروند آمريکايی را در دهه ۷۰ ميلادی در تهران ترور کرد.


همچنين بر اساس اعلام وزارت امور خارجه آمريکا، سازمان مجاهدين خلق و وابستگانش از جمله گروه هايی بوده اند که در اشغال سفارت آمريکا در تهران در سال ۱۳۵۸ خورشيدی و به گروگان گرفتن ديپلمات های اين کشور در تهران دست داشته اند.


اين سازمان در حالی که در پيروز شدن انقلاب اسلامی ايران نقش داشت، بعد از قدرت گرفتن روحانيون شيعه در نظام سياسی تازه، به مبارزه با اين روحانيون روی آورد و سلسله ای از بمبگذاری ها، ترورها و به قتل رساندن مخالفان خود را آغاز کرد.


در جريان اين بمب گذاری ها و ترورهای دنباله دار سازمان مجاهدين خلق، گروه بزرگی از اعضای سابق اين سازمان کشته شدند.


اين گروه مسلح همزمان با حمله نظامی صدام حسين به ايران، به عراق منتقل شد و تا سال ۲۰۰۳ ميلادی که ديکتاتور پيشين عراق در پی حمله نظامی نيروهای ائتلاف سرنگون شد، از حمايت او برخوردار بود.


سازمان مجاهدين خلق که در تمامی مدت هشت سال جنگ عراق با ايران، در کشور عراق مستقر بود، تا سال ۲۰۰۳ موفق شده بود که شهرکی نيز برای خود در اين کشور بسازد. اين شهرک که سازمان مجاهدين خلق آن را «کمپ اشرف» می نامد، هم اکنون نيز سکونتگاه گروهی از اعضای سازمان مجاهدين خلق است.


ارتش آمريکا بعد از سرنگون ساختن صدام حسين، سازمان مجاهدين خلق را که تا آن زمان يک گروه مسلح بود، خلع سلاح کرد. وزارت امور خارجه آمريکا، سازمان مجاهدين خلق را به حمله به ارتش ايران و داشتن «شخصيت فرقه گونه» متهم می کند.


اما هواداران اين سازمان داشتن ساختار و رفتارهای فرقه ای را تکذيب و تاکيد می کنند که از مبارزه مسلحانه عليه ايالات متحده آمريکا، ايران و هر کشور ديگری دست کشيده اند؛ موضعی که روز جمعه ۹ آذر از سوی دادگاه بريتانيايی پذيرفته شد.


شورای ملی مقاومت که از آن به عنوان بازوی سياسی سازمان مجاهدين خلق ياد می شود، در سال ۲۰۰۶ ميلادی موفق شد تا تصميم اتحاديه اروپا را مبنی بر مسدود ساختن دارايی های اين سازمان در اتحاديه اروپا به چالش بکشد، اما اين موضوع موجب نشد تا اتحاديه اروپا، سازمان مجاهدين خلق را از فهرست سازمان های تروريستی خود خارج کند.

اين دادگاه اعلام کرد: «سازمان مجاهدين خلق از سال ۲۰۰۱ تا کنون در ايران يا هر کجای ديگر در جهان در فعاليت نظامی، مشارکت نداشته است.»


در سال ۲۰۰۳ ميلادی، در فرانسه، اقدامات قانونی گسترده ای برای محدود کردن فعاليت های اين سازمان انجام شد و مريم رجوی نيز توسط پليس فرانسه دستگير شد.


دستگيری مريم رجوی موجب شد تا چند تن از اعضای اين سازمان خود را به نشانه اعتراض آتش بزنند.شورای ملی مقاومت که از آن به عنوان بازوی سياسی سازمان مجاهدين خلق ياد می شود، در سال ۲۰۰۶ ميلادی موفق شد تا تصميم اتحاديه اروپا را مبنی بر مسدود ساختن دارايی های اين سازمان در اتحاديه اروپا به چالش بکشد، اما اين موضوع موجب نشد تا اتحاديه اروپا، سازمان مجاهدين خلق را از فهرست سازمان های تروريستی خود خارج کند.


در حالی که کماکان فعاليت اين سازمان در بسياری از کشورهای غربی، غير قانونی است، موضع سازمان مجاهدين خلق در پرونده هسته ای ايران موجب شده تا پرونده اين سازمان در کشورهای مختلف با پيچيدگی هايی رو به رو شود.


«جاه طلبی سازمان مجاهدين خلق» برای سرنگون کردن جمهوری اسلامی در ايران، با استقبال تعداد اندکی از نمايندگان کنگره آمريکا رو به رو شده که از دستيابی ايران به سلاح هسته ای، نگرانند.


خبرگزاری آسوشيتدپرس می نويسد که اين گروه در ميان ايرانيان تبعيدی، «فدائيانی» دارد و رسانه های تبليغاتی اين گروه نيز گاه می توانند همدردی ايرانيان خشمگين از جمهوری اسلامی را بر انگيزد.


سازمان مجاهدين خلق با شعارهای ضد جمهوری اسلامی خود توانسته است همراهی برخی نمايندگان پارلمان اروپايی را جلب کند.


رهبران اين سازمان در ديدارهای پی در پی خود با مقام های اروپايی، سازمان مجاهدين خلق را «محبوب ترين» گروه مخالف جمهوری اسلامی در داخل ايران معرفی می کنند، اما منتقدان اين سازمان - به ويژه اعضای سابق آن - می گويند که سازمان مجاهدين خلق، هواداران بسيار اندکی در ميان جمعيت هفتاد ميليونی ايران دارد.


XS
SM
MD
LG