لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۶ آذر ۱۳۹۷ تهران ۱۸:۵۷

دولت چین مجوز فعالیت گوگل را تمدید کرد


پرچم چین در مقابل مقر سابق گوگل در پکن در حال اهتزاز است
دولت چین مجوز فعالیت شرکت گوگل را تمدید کرد. مجوزی که بر اساس آن این شرکت می‌تواند وب سایت محلی خود را در چین فعال نگاه دارد.

این تصمیم موجب خواهد شد که سرمایه‌گذاران خارجی در مورد موازین حقوقی در برخورد با شرکت‌های اینترنتی در چین اطمینان بیشتری پیدا کنند.

به گزارش روزنامه «فایننشال تایمز» اعلام این تصمیم کمتر از یک هفته پس از آن صورت می‌گیرد که معرفی یک سری مقررات جدید از سوی دولت چین درمورد چهارچوب حقوقی فعالیت شرکت‌های خارجی، ادامه فعالیت مؤسسات اینترنتی را در این کشور به خطر انداخته بود.

این قوانین جدید که به نحوه خرید شرکت‌های چینی اینترنتی توسط سرمایه‌گذاران و مؤسسات خارجی مربوط می‌شود به صراحت اعلام می‌کند که به خاطر رعایت مسائل مربوط به امنیت ملی، دولت چین هرگونه معامله‌ای از این دست را بازبینی می‌کند.

به گفته کارشناسان حقوقی هدف دولت چین از معرفی این قوانین جلوگیری از به کار گرفتن روش‌های متنوع مالکیت مشترک خارجی و چین بر شرکت‌های اینترنتی است، روشی که طی دهه گذشته برای گریز از ممنوعیت مالکیت خارجی بر مؤسسات اینترنتی از سوی سرمایه‌گذاران خارجی به کار برده می‌شد.

فایننشال تایمز می‌افزاید که مواردی مثل فعالیت وب سایت محلی گوگل در چین تحت تأثیر این مقررات جدید قرار نخواهد گرفت چون شرکت محلی شریک گوگل به صورت مستقل دارنده جواز فعالیت است.

با این همه مورد تمدید جواز فعالیت گوگل در چین اهمیت فراوانی دارد چون با توجه به تنش در روابط این شرکت با دولت چین همواره این طور تلقی می‌شد که گوگل اولین قربانی سختگیری‌های آن کشور خواهد بود.

در ماه ژانویه ۲۰۱۰ شرکت گوگل تهدید کرد که به خاطر ادامه و گسترش عملیات هکرها علیه وب سایت این شرکت که به نظر می‌رسید از سوی چین سازماندهی می‌شوند، فعالیت خود را در چین متوقف کرده و همزمان سانسور مطلب مربوط به چین در وب سایت جستجوگر خود را متوقف خواهد کرد.

در ماه مارس گوگل وب‌سایت جستجوگر خود به زبان چینی را از خاک این کشور به جزیره هنگ کنگ منتقل کرد که شامل مقررات سانسور شدید نمی‌شود.

فایننشال تایمز در پایان این گزارش یادآوری می‌کند که سهم شرکت گوگل در جستجوی اینترنتی در بازار چین از آن زمان از ۳۵ درصد به ۲۰ درصد تنزل کرده است.
XS
SM
MD
LG