لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲ مهر ۱۳۹۷ تهران ۰۱:۵۱

«حمله سایبری به طرفداران حقوق بشر در چین»


چند روز پس از آن که کمپانی گوگل از حمله سایبری به خود از داخل چین خبر داد، فعالان سرشناس حقوق بشر در چین و یک گروه حامی حقوق تبتی‌ها در ایالات متحده نیز اعلام کردند ای‌میل‌های گوگل آنها هک شده است.

روزنامه بریتانیایی گاردین روز جمعه در سایت اینترنتی خود اعلام کرد چندین گروه سرشناس طرفدار حقوق بشر در چین و نیز یک گروه حامی حقوق تبتی‌ها در آمریکا از هک شدن پست‌های الکترونیکی خود نزد گوگل خبر داده‌اند.

پیشتر کمپانی گوگل اعلام کرده بود این کمپانی به همراه دست‌کم ۲۰ شرکت دیگر در اواسط ماه گذشته میلادی هدف حمله «بسیار پیچیده»ای از داخل چین قرار گرفته است.

مسئولان گوگل هدف از این حملات اینترنتی را دستیابی به محتوای ای‌میل‌های فعالان حقوق بشر چینی مقیم ایالات متحده آمریکا و اروپا و نیز خود چین اعلام کرده بودند.

کمپانی گوگل در واکنش به این اقدامات همچنین اعلام کرده بود که «این کمپانی دیگر به سانسور ‌سایت خود در چین تن نخواهد داد».

در پاسخ به تهدید گوگل مبنی بر خروج از بازار چین، دولت چین روز پنج‌شنبه با انتشار بیانیه‌ای ضمن اعلام «مخالفت با هک کردن» ادعا کرده بود که خود نیز بارها قربانی حملات اینترنتی بوده است.

این در حالی است که به نوشته گاردین بسیاری از منتقدان و فعالان حقوق بشر در چین از مدت‌ها پیش با حملات اینترنتی روبه‌رو بوده و دستگاه‌های دولتی چین را مسئول این حملات می‌دانند.

با این حال جیانگ‌ یو، یکی از سخنگویان وزارت امور خارجه چین، در واکنش به این اتهام‌ها گفته است: «بر اساس قوانین چین هر گونه حمله سایبری از جمله هک کردن ممنوع است.»

به گفته یک فعال تبتی مقیم آمریکا، گوگل پس از بررسی رایانه شخصی وی موضوع هک شدن ای‌میل‌های او را تایید کرده است. بر اساس اعلام شرکت گوگل، ای‌میل‌های ده‌ها تن از منتقدان دولت چین در ایالات متحده آمریکا، چین و اروپا هک شده است.

به نوشته گاردین، پس از واکنش دولت چین به اتهام‌های مطرح شده از سوی گوگل دولت آمریکا نیز در این قضیه مداخله کرده و از چین خواسته بود به این اتهام‌ها پاسخ دهد.
XS
SM
MD
LG