لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲ آبان ۱۳۹۹ تهران ۱۲:۲۱

فریدون عباسی رئیس سازمان انرژی اتمی ایران شد


دو هفته پس از رأی اعتماد مجلس به علی‌اکبر صالحی برای تصدی وزارت خارجه جمهوری اسلامی، فریدون عباسی دانشمند هسته‌ای که آذر ماه امسال هدف سوءقصد قرار گرفته بود به عنوان رئیس سازمان انرژی اتمی ایران معرفی شد.

آقای عباسی ۵۲ ساله و عضو شورای مرکزی انجمن هسته‌ای ایران است و سابقه تدریس در دانشگاه‌های امام حسین و شهید بهشتی را دارد.

وی هشتم آذرماه سال ۸۹ در جریان یکی از دو حادثه همزمان بمبگذاری در تهران، مورد سوءقصد قرار گرفت ولی از این سوءقصد جان سالم به در برد.

دومین سوءقصد به جان مجید شهریاری دیگر دانشمند هسته‌ای و استاد دانشگاه شهید بهشتی بود که به کشته شدن این محقق هسته‌ای ایران انجامید.

نام فریدون عباسی در فهرست تحریم‌های اتحادیه اروپا و شورای امنیت علیه ایران قرار دارد و از این رو مقام‌های جمهوری اسلامی پس از سوءقصد به جان این دانشمند هسته‌ای، ضمن متهم کردن اسرائیل و غرب در این حادثه از تهیه‌کنندگان فهرست تحریم‌های ایران به دلیل نام بردن از دانشمندان هسته‌ای به شدت انتقاد کردند.

گرچه هنوز منابع رسمی نتیجه‌ای در مورد تحقیقات این دو سوءقصد منتشر نکرده‌اند و اما برخی از کارشناسان امنیتی مشابهت‌هایی بین این دو حادثه و سوءقصدهایی که توسط سازمان جاسوسی اسرائیل، موساد، به اجرا درآمده، می‌بینند.

با این همه اسرائیل تا کنون حاضر نشده است که صراحتاً در مورد این دو حادثه اظهار نظر کند.

پیش از فریدون عباسی، ریاست سازمان انرژی اتمی ایران به عهده علی‌اکبر صالحی بود اما که وی پس از برکناری ناگهانی منوچهر متکی از وزارت خارجه در ۲۲ آذر ماه امسال، با حفظ سمت، به عنوان سرپرست وزارت خارجه معرفی شده بود، پس از کسب رأی اعتماد مجلس برای وزارت ناچار به ترک این سازمان شد.

پیش از آقای صالحی، ریاست سازمان انرژی اتمی از سال ۷۶ تا ۸۸ به عهده غلامرضا آقازاده، وزیر نفت در دولت‌های میرحسین موسوی و اکبر هاشمی رفسنجانی بود که وی پس از انتخابات ریاست جمهوری دهم، از این سمت کناره گرفت.

اما فریدون عباسی تنها رئیس سازمان انرژی اتمی ایران نیست که در فهرست تحریم‌ها قرار دارد و از سفر به ۲۷ کشور عضو اتحادیه اروپا بازداشته شده است.

علی‌اکبر صالحی مسئول پیشین این سازمان نیز با همین محدودیت از سوی اتحادیه اروپا روبه‌رو بود، گرچه به تازگی برخی از کشورهای اروپایی ابراز تمایل کرده‌اند که با هدف فراهم کردن امکان گفت‌وگو با وزیر خارجه جدید ایران به‌ویژه بر سر برنامه اتمی، نام وی را از فهرست محدودیت‌ها خارج کنند.

دیدن نظرات (۱۳)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است
XS
SM
MD
LG