لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۴ مهر ۱۳۹۷ تهران ۱۶:۴۰

ابهام در حادثه منجر به جراحت سفیر جمهوری اسلامی در بغداد


حسن دانایی‌فر؛ سفیر جمهوری اسلامی در بغداد
گزارش‌های رسیده از بغداد حاکی است که در پی بروز سانحه برای خودوری سفیر جمهوری اسلامی در عراق، این مقام ایرانی دچار جراحاتی اندک شده است. خبرگزاری ایسنا مدعی است که «در حادثه‌ای نامشخص مورد حمله قرار گرفته است.»

بر اساس گزارش خبرگزاری فرانسه به نقل یک منبع امنیتی در بغداد، علت بروز این حادثه بی‌توجهی راننده خودرو حامل حسن دانایی‌فر، سفیر جمهوری اسلامی، به اخطار یک خنثی‌کننده بمب در مورد بروز اشکال در عملیات خنثی‌سازی بوده است.

در پی این اخطار، خودروی حامل آقای دانایی‌فر به مسیر خود ادامه داده و با نرده‌های حفاظتی برخورد کرده است که این حادثه جراحات سطحی در ناحیه صورت سفیر جمهوری اسلامی را در پی داشته است.

در این میان یک سخنگوی سفارت جمهوری اسلامی در بغداد به خبرگزاری فرانسه گفته است که جراحات وارده به حسن دانافی‌فر سطحی بوده و مانع از آن نشده است که وی به مسیر خود ادامه ندهد.

این حادثه در ورودی منطقه سبز بغداد رخ داده است که ناحیه‌ای به شدت امنیتی و محل استقرار سفارتخانه‌های بریتانیا و ایالات متحده، پارلمان عراق و دفتر نخست‌وزیری این کشور است.

منابع داخلی ایران اما روایتی متفاوت از نحوه بروز حادثه ارائه کرده‌اند و در این زمینه خبرگزاری ایسنا نوشته است که در پی حادثه‌ در یکی از ایستگاه‌های بازرسی در بغداد، حسن دانایی‌فر و همکاران وی «در حادثه‌ای نامشخص مورد حمله قرار گرفته است.»

ایسنا در ادامه آورده است که در پی این حمله، خودروی حامل آقای دانایی‌فر با موانعی برخورد کرده که «این حادثه سبب مجروح شدن سفیر ایران در عراق و همکاران وی شده است.

آقای دانایی‌فر خود در ارتباط با حادثه به خبرگزاری ایسنا گفته است که‌ حال عمومی او و همکارانش مساعد است اما در این حادثه جراحاتی به آنها وارد شده است.

وی افزوده است که «این حادثه و دلایل وقوعش در حال بررسی است و مسوولان عراقی سعی دارند دلایل این مسئله را جویا شوند.»

حسن دانایی‌فر که پیش از انتصاب به عنوان سفیر جمهوری اسلامی در عراق، مسئولیت ستاد توسعه اقتصادی ایران و عراق را بر عهده داشت، اسفند ماه ۸۸ به پیشنهاد منوچهر متکی، وزیر وقت امور خارجه ایران، به عنوان سفیر جمهوری اسلامی در عراق منصوب شد، اما آغاز به کار رسمی وی به مرداد ماه سال ۸۹ موکول شد.

آقای دانایی‌فر خود از خانواده‌های معاود عراقی است که سال‌ها پیش به دلیل تبار ایرانی خود از این کشور اخراج شدند، و به همین دلیل به زبان عربی کاملاً مسلط است.

وی همچنین از فرماندهان پیشین سپاه پاسداران انقلاب اسلامی بوده است.

XS
SM
MD
LG