لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۸ آذر ۱۳۹۷ تهران ۰۳:۰۳

حمید سوریان از ترکیب تیم ملی کشتی فرنگی ایران خط خورد


حمید سوریان
در فاصله ۲۰ روز تا آغاز رقابت‌های کشتی آزاد و فرنگی قهرمانی جهان در ترکیه، دارنده پنج مدال طلای جهانی از ترکیب تیم ملی ایران خط خورد.

مسابقات کشتی قهرمانی مردان و زنان قهرمانی جهان که آزمون گزینشی برای المپیک لندن هم محسوب می‌شود، از بیستم شهریور در استانبول برگزار خواهد شد.

تیم ملی کشتی فرنگی ایران که تا یک ماه قبل، بخت اصلی کسب عنوان قهرمانی جهان محسوب می‌شد، ناگهان با چالش‌هایی مواجه شد که وضعیت این تیم را با ابهامات فراوانی روبه‌رو کرده است.

ابتدا دو ستاره کشتی فرنگی ایران که بخت اصلی کسب مدال طلا در ۹۶ کیلوگرم بودند، با اتهام دوپینگ مواجه شده و از اردوی تیم ملی خط خوردند. آنها در انتظار اعلام رأی وادا (کمیته بین‌المللی مبارزه با دوپینگ) هستند.

امیرعلی اکبری قهرمان سال ۲۰۱۰ جهان در مصاحبه با ایسنا، آرزو کرده است فقط یک سال محروم شود تا بتواند در المپیک لندن کشتی بگیرد.

پس از ماجرای دوپینگ، خبر درگیری حمید سوریان با محسن حاجی‌پور دو مدعی وزن ۵۵ کیلوگرم نیز در رسانه‌های داخلی منتشر شد. پس از این بود که سوریان با جمع کردن وسایلش، اردوی تیم ملی را ترک کرد.

پس از این اتفاقات که خبرگزاری ایسنا به دلیل حضور خبرنگار خود در محل تمرینات، وقوع درگیری را تأیید کرده است؛ محمد بنا گفت: «شما نمی‌دانید این فرنگی‌کاران چه فشاری را تحمل می‌‌کنند.»

گفته می‌شود حمید سوریان از آمادگی ایده‌ال سال‌های قبل برخوردار نبود و این موضوع استرس و فشار زیادی به او وارد کرده بود. به نحوی که او را برای کشتی گرفتن دچار تردید کرد. سرانجام نیز بر اثر این فشارهای روحی و درگیری به وجود آمده، تصمیم به ترک اردو گرفت.

سوریان در بازی‌های آسیایی گوانگجو نیز از دستیابی به مدال بازماند.

در این میان محمدعلی صنعتکاران، نایب رئیس فدراسیون کشتی، تأکید کرده است که حمید سوریان به مسابقات جهانی اعزام نخواهد شد.

مدیر تیم‌های ملی در توضیح شرح ماجرا گفت: «سوریان از مدت‌ها قبل عدم تمایلش را برای حضور در مسابقات جهانی را چند بار با محمد بنا در میان گذاشته بود، اما بنا او را تشویق می‌کرد که ادامه دهد. حالا با اتفاقاتی که افتاده، سوریان تصمیم نهایی‌اش را گرفته و به مسابقات جهانی نخواهد رفت. او در اردوی آخر نیز حضور نخواهد داشت.»

با توجه به حساسیت این موضوع؛ محمدرضا یزدانی خرم رئیس فدراسیون کشتی ایران هم روز شنبه به فاصله یک ساعت در دو مصاحبه تلویزیونی حضور پیدا کرد.

او به بخش اخبار ورزشی در شبکه سوم سیما و شبکه خبر گفت؛ سوریان تصمیم گرفته به جای رقابت در استانبول، از حالا مهیای حضور در المپیک لندن شود.

عارف ربطی دبیر فدراسیون کشتی هم با اشاره به درگیری‌های ایجاد شده در اردو گفت؛ وظیفه مربی فقط تمرین دادن نیست و در این مواقع باید سریع جلوی کشتی‌گیران را بگیرند تا وضعیت بحرانی نشود.

آخرین اردوی تیم ملی

محمد بنا نفرات دعوت شده به مرحله پایانی اردوی تیم ملی را به شرح زیر، اعلام کرده است. او همچنین در هر وزن، نام دو نفر را به فدراسیون جهانی اعلام کرده است و تا قبل از پایان این اردو، ترکیب قطعی ایران اعلام خواهد شد.

۵۵ کیلو: سامان عبدولی (خوزستان) محسن حاجی‌پور (مازندران) دانیال نیک بین (کردستان)
۶۰ کیلو: امید نوروزی (فارس) عبدالمحمد پاپی (خوزستان) ابوذر نورزاد (البرز)
۶۶ کیلو: سعید عبدِ وَلی (خوزستان) علی محمدی (تهران) افشین بیابانگرد (اردبیل)
۷۴ کیلو: فرشاد علیزاده (تهران) محسن قاسمی (لرستان) کمال محمدعلیزاده (فارس)
۸۴ کیلو: حبیب‌اله اخلاقی (خوزستان) طالب نعمت‌پور (لرستان) علی قیطاسی (فارس)
۹۶ کیلو: قاسم رضایی (مازندران) مهدی عسگری زاده (خوزستان) شهاب قوره جیلی (فارس)
۱۲۰ کیلو: بشیر باباجان‌زاده (مازندران) اسماعیل نظری (تهران) بهروزیوسفی (مازندران)

همچنین ناصر نوربخش (شهریار) جمشید خیرآبادی (کردستان) رسول جزینی (اصفهان) ایرج اسفندیار‌ی‌فر (خوزستان) و فرهاد اسماعیل‌نژاد (مازندران) به عنوان دستیاران محمد بنا در این اردو حاضر خواهند بود.

در این میان اسماعیل‌نژاد از اعضای کادر فنی، ماجرای خط خوردن سوریان را با قضیه درگیری در اردوی تیم ملی بی‌ارتباط می‌داند.

او در این باره گفت: «سوریان مدتی بود که با محمد بنا و اعضای کادر فنی در خصوص عدم آمادگی روحی و جسمی‌اش برای حضور در رقابت‌های جهانی صحبت می‌کرد و همواره بر این باور بود که نمی‌تواند آن طور که باید و شاید در این مسابقات ظاهر شود. سرانجام قرار بر این شد تا او خودش را از هم اکنون برای المپیک لندن آماده کند.»

اسماعیل‌نژاد در پاسخ به این سؤال که آیا درگیری اخیر سوریان در اردوی تیم ملی باعث اتخاذ چنین تصمیمی شده است گفت: «این تصمیم هیچ ارتباطی به درگیری در اردو ندارد. این گونه درگیری‌ها و فشارهای روانی در بین اردونشینان کاملاً طبیعی است و بعد از چند ساعت با دخالت کادر فنی حل و فصل می‌شود. تمرینات پر فشار شبانه‌روزی، کمتر فرصت ترک این محیط یکنواخت و خسته‌کننده را ایجاد می‌کند. در نتیجه درگیری‌های این چنینی در کاملاً قابل پیش‌بینی است.»

مسئولان فدراسیون کشتی و مربیان تیم ملی در شرایطی از طبیعی بودن درگیری ایجاد شده صحبت می‌کنند که به هر حال، سوریان در پی همان درگیری به حالت قهر از اردو رفته است.

از طرفی گفته می‌شود ملاک خط خودن او، اظهاراتش درباره ناآمادگی برای مسابقات جهانی بوده است. اما کارشناسان کشتی می‌گویند؛ سوریان قبل از مسابقات جهانی ۲۰۱۰ مسکو نیز ابراز ناآمادگی می‌کرد و تمایلی به حضور در رقابت‌ها نداشت. با این حال به مسکو اعزام شد و پنجمین مدال طلایش را هم گرفت.

XS
SM
MD
LG