لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱ خرداد ۱۳۹۷ تهران ۱۹:۰۰

درگذشت یک قایقران دیگر؛ زهرا فرجی به مرضیه باباعباسی پیوست


تیم روئینگ دختران ایران در مسابقات آسیایی چین/ عکس تزئینی است
يکی از اعضای تیم ملی قايقرانی دختران ایران به خاطر واژگونی قايق خود در سد شهر چايی اروميه جان خود را از دست داد.

زهرا فرجی قايقران ملی‌پوش اهل استان آذربايجان غربی، روز جمعه به همراه رویا عباسی يکی ديگر از هم‌تيمی‌های خود در اثر واژگونی يک دستگاه جت اسکی در سد شهر چايی اروميه دچار حادثه شدند.

در اين سانحه رويا عباسی با کمک اهالی منطقه‌ سيلوانا توانست نجات پيدا کند اما به رغم جستجوها، هنوز پيکر زهرا فرجی پيدا نشده است.

خبرگزاری‌های دولتی در ایران اعلام کردند؛ اکيپ‌های امداد و نجات، هلال احمر، آتش‌نشانی، اورژانس، نيروی انتظامی، هيئت نجات غريق و قايقرانی استان، فرمانداری، بخشداری سيلوانا و ستاد مديريت بحران استان و مسئولین اداره‌کل تربيت بدنی در محل وقوع حادثه حاضر شده و از ظهر جمعه تاکنون به جستجوی خود ادامه داده‌اند.

ابهام این جاست که چگونه این همه گروه و ارگان و مجموعه نظامی، اجتماعی و ورزشی برای یافتن جسد یک ورزشکار ملی‌پوش، در محل وقوع این فاجعه حضور می‌یابند اما برای کنترل و ایمنی محل استفاده از جت اسکی، تمهیدی صورت نمی‌گیرد.

آخرين خبرها حاکی از آن است که اثری از بانوی ملی‌پوش غرق شده نيست. مديرکل تربيت بدنی آذربايجان غربی، اکيپ غواصی از ستاد مديريت بحران آذربايجان شرقی برای تسریع در عملیات پيدا کردن زهرا فرجی درخواست کرده است.

یک یادآوری به فدراسیون قایقرانی

عليرضا سهابيان دبير فدراسيون قايقرانی می‌گوید؛ اردوی آماده‌سازی بانوان قايقران روز چهارشنبه به پايان رسيد و تمامی اعضای تيم ملی برای استراحت به شهرهای خود بازگشتند. زهرا فرجی و رويا عباسی به اين دليل كه اهل اروميه هستند با جت اسكی در حال گردش بوده‌اند و اين اتفاق افتاده است.

دبير فدراسيون قايقرانی تأكيد می‌کند؛ اين دو ملی‌پوش در اردو نبودند تا توسط مسئولان تيم ملی زير نظر باشند.

اما وقتی قایقران‌ها زیر نظر فدراسیون بودند هم فجایع مشابهی رخ داده است.
دوازدهم اردیبهشت ۱۳۸۷ مرضیه باباعباسی یکی از بهترین پاروزنان ایران جان خود را بر اثر سهل‌انگاری مسئولین این فدراسیون از دست داد.

او در جریان مسابقات قهرمانی کشور در دریاچه ورزشگاه آزادی، با مراجعه به مسئولین از نامساعد بودن شرایط جسمانی‌اش خبر داد.

پزشک مورد تأیید فدراسیون قایقرانی در ورزشگاه، به جای اعزام ورزشکار به بیمارستان، پس از دادن آب قند او را مجدداً راهی خوابگاه آزادی کرد!

باباعباسی ساعتی بعد مجدداً پس از احساس درد شدید در معده و بی‌حسی دست راست، همراه با دوستانش به درمانگاه مجموعه ورزشی آزادی مراجعه کرد.

درمانگاه این ورزشگاه نیز به جای اعزام ورزشکار به بیمارستان، تشخیص می‌دهند که او دچار اسپاسم عضلانی شده است و به همین خاطر با درمان سرپایی او را مرخص کردند.

۳۰ دقیقه بعد برای سومین بار این ورزشکار ملتمسانه به درمانگاه آزادی مراجعه می کند اما پزشک تأکید کرد مسئله خاصی وجود ندارد و اگر برود بخوابد حالش خوب خواهد شد!

اما ساعتی بعد این قایقران لرستانی در خوابگاه بیهوش شد. مسئولان تیم لرستان و دوستانش ناامید از وضعیت بهداری فدراسیون و ورزشگاه آزادی، او را به درمانگاه کیمیا واقع در دهکده المپیک رساندند.

با دستگاه اکسیژن، شرایط عمومی او تا حدی بهبود یافت اما دستگاه شوک این درمانگاه خراب بود.

به همین دلیل (پس از چند ساعت وقت‌کشی) با اورژانس تهران تماس گرفته شد.

تماس با اورژانس در ساعت ۲۱:۴۰ بود اما امدادگران ساعت ۲۳ شب یعنی با دو ساعت و نیم تأخیر رسیدند و با بیان اینکه ما دستگاه اکسیژن نداریم، محل را ترک کردند!

مرضیه باباعباسی نیز نیمه شب به دلیل ایست قلبی جان داد. فدراسیون قایقرانی جمهوری اسلامی ایران که مسئول مستقیم این اتفاق دلخراش بود.

مسئولین درمانگاه کیمیا گفتند اگر در همان ساعات اولیه‌ای که حال عمومی این بانوی ورزشکار بد شده بود به بیمارستان مراجعه کرده یا اورژانس به موقع به محل می‌رسید، این ورزشکار فوت نمی‌کرد.

مرضیه باباعباسی قایقران ۳۶ ساله استان لرستان، صاحب سه فرزند بود و به گفته هم‌تیمی‌هایش او از سلامتی کامل برخوردار بوده و روزی هفت ساعت ورزش و پیاده‌روی انجام می‌داد.
XS
SM
MD
LG