لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۳ اسفند ۱۳۹۹ تهران ۲۲:۰۵

ژنرال مولن: با حمله به ایران شرایط بحرانی تر می شود


ژنرال مايک مولن، مشاور نظامی کاخ سفید. (عکس: AFP)

ژنرال مايک مولن، مشاور نظامی کاخ سفيد می گوید: او نگران است که هر گونه حمله نظامی توسط امريکا يا اسرائيل به ايران، شرايط خاورميانه را بحرانی تر کند.


ژنرال مولن در این مورد، روز يکشنبه به تلويريون فاکس نيوز گفت:« من فکر می کنم که این بحران بسيار جدی خواهد بود و من نگران آن هستم.»


کارشناسان آمريکايی امکان حمله نظامی آمريکا به ايران را به دليل آنچه تلاش ايران برای دستيابی به سلاح هسته ای می دانند، محتمل می دانند.


آمریکا، اتحادیه اروپا، اسرائیل و بسیاری از کشورها ایران را متهم می کنند که قصد ساخت بمب اتمی دارد اما تهران همواره اين اتهام را رد کرده و اقدام خود برای دستيابی به فن آوری هسته ای را صلح آميز دانسته است.


ژنرال مولن همچنين گفت:« من نگران بی ثباتی در اين منطقه از جهان و بی نتيجه بودن اقداماتی از اين دست هستم.» او گفت که پيشگويی در مورد نتيجه چنين اقداماتی غير ممکن است.


  • «من فکر می کنم مذاکرات بين المللی و فشارهای وارده بر ايران سبب می شود ايران مسير حرکت خود را تغيير دهد.»
ژنرال مايک مولن، مشاور نظامی کاخ سفيد

مشاور نظامی کاخ سفيد تاکيد کرد:« تاکنون من در دو جنگ شرکت داشته ام و به جنگ سوم احتياجی ندارم.»


او که در مورد حضور خود در دو جنگ افغانستان و عراق سخن می گفت بلافاصله افزود که ارتش امريکا آمادگی ورود به سومين رويارويی را دارد.


مایک مولن همچنين به احتمال بی نتيجه بودن چنين اقدامی نيز اشاره کرد.


وی گفت:« به عقيده من اين مشکل بسيار پيچيده است با اين همه من فکر می کنم مذاکرات بين المللی و فشارهای وارده بر ايران سبب می شود ايران مسير حرکت خود را تغيير دهد.»


شورای امنيت سازمان ملل متحد تاکنون سه قطعنامه تحريمی تصويب کرده و از جمهوری اسلامی ايران خواسته است تا فعاليت های هسته ای را به حال تعليق در آورد. اما تهران با اين خواسته مخالفت کرده است.


اين موضع جمهوری اسلامی باعث برقراری تحريم هايی عليه ايران شده است.


مولن معتقد است که ايران قصد دارد سلاح اتمی بسازد. وی گفت:« ما بايد راهی پيدا کنيم تا اين اتفاق نيفتد.»


زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG