لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ تیر ۱۳۹۷ تهران ۲۰:۱۱
پس از ۱۸ سال حدنصاب تازه‌ای برای پرش ارتفاع ايران به جا گذاشته شد و امين حسين‌زاده رهبر از استان بوشهر، با پرشی به ارتفاع دو متر و ۲۵ سانتی‌متر روی سکوی قهرمانی ایران ایستاد.

این رقابت‌ها پس از ۱۶ سال وقفه در ورزشگاه حافظيه شيراز برگزار می‌شود و ثبت این رکورد ملی نشان می‌دهد که ۱۶ سال عدم برگزاری رقابت‌ها، لطمه‌های فراوانی به دو و میدانی ایران زده است و اگر امسال نیز این مسابقات انجام نمی‌شد، رکورد حسین شایان نیز فرو نمی‌ریخت.

ركورد پيشين ايران در اين ماده در اختيار حسين شايان بود كه در سال ۱۳۷۲ به ارتفاع دو متر و ۲۳ سانتی‌متر به ثبت رسيده بود. شایان رکورد خود را در ورزشگاه خالی از تماشاگر آزادی به جا گذاشت.

شایان پس از رکوردشکنی به اتفاق بیژن شادمهر، در برنامه تلویزیونی ورزش و مردم حضور پیدا کرد و هر دو بر این باور بودند که باز هم این حدنصاب، بهبود خواهد یافت. اما زوال دو ومیدانی ایران و عدم تخصیص امکانات مناسب به شایان، مانع از تحقق این وعده شد.

دو سانتی‌متر برای ۳۷ سال!

در بازی‌های آسیایی ۱۹۷۴ تهران، تیمور غیاثی رقابتی تنگاتنگ با نی ژی کین از چین، مدال طلای پرش ارتفاع را به گردن آویخت.

پرنده چینی که رکورددار اسبق جهان بود، مقابل غیاثی تسلیم شد تا نماینده ایران با دو متر و ۲۱ سانتیمتر روی سکوی قهرمانی بایستد و حدنصاب تازه‌ای برای ایران برپا کند.

رکورد غیاثی ۱۹ سال دوام آورد. حسین شایان رکورد او را شکست و از قضا، رکورد شایان هم ۱۸ سال پابرجا بود. حال پرسش این جاست که آیا رکورد پرنده بوشهری نیز قرار است به همان اندازه عمر کند؟

تا قبل از رکوردشکنی حسین‌زاده، رکورد پرش ارتفاع ایران از ۱۹۷۴ تا ۲۰۱۱ به مدت ۳۷ سال فقط دو سانتیمتر افزایش یافته بود. یعنی حدود نیم میلیمتر رشد در هر سال!

در اين دوره از رقابت‌های قهرمانی کشور، ۳۰۰ ورزشكار از ۳۱ استان حضور دارند. اين مسابقات مرحله اصلی انتخابی برای حضور در اردوی تيم ملی و حضور در مسابقات قهرمانی آسيا محسوب می‌شود.

ورزشكارانی كه در اين مسابقات بتوانند به ركوردهای از پیش تعیین‌شده دست پيدا كنند واجد شرايط دريافت حقوق ماهيانه از فدراسیون دو و میدانی هستند.

در ماده پرش ارتفاع پس از امين حسين‌زاده رهبر از بوشهر، كيوان قنبرزاده از مازندران با پرش دو متر و ۱۵ سانتی متر دوم شد و ميثم ساداتی از همین استان با دو متر و هشت سانتی‌متر سوم شد.

نتایج سایر مواد

پرش طول: ۱. محمد ارزنده (چهارمحال و بختياری) هفت متر و ۵۷ سانتيمتر
۲. سامان برزگر (مازندران) ۳. مصيب ناصری (بوشهر)

۴۰۰ متر با مانع: ۱. اسماعيل مصدق (خراسان) ۵۲ ثانيه و ۲۶ صدم ثانيه
۲. علی شفاف (گلستان) ۳. ميرمهدی سپهروند

پرتاب نيزه: ۱. ايوب آرخی (گلستان) ۷۳ متر و ۱۰ سانتی‌متر ۲. محسن عزيزنژاد (چهارمحال و بختياری) ۳. صادق خادمی (كهکيلويه و بويراحمد)

از نكات قابل توجه اين مسابقه‌ها حضور ورزشكاران ملی‌پوشی چون احسان حدادی و هادی سپهرزاد در شيراز است اما حضور آنها در مسابقه‌ها هنوز قطعی نیست.

گفتنی است، قدیمی‌ترین رکورد دوومیدانی ایران متعلق به حمید سجادی در ماده سه هزار متر با مانع است که سال ۱۹۹۱ در کوالالامپور به جا گذاشته است.

رکوردهای مواد پنج و ۱۰ هزار متر نیز در اختیار سجادی است که در سال‌های ۱۹۹۵ و ۹۶ ثبت کرده بود.

در رقابت‌های بانوان، چند رکورد ملی ایران از دوران قبل از انقلاب اسلامی تاکنون دست نخورده باقی مانده است.

صفحه ویژه جام جهانی ۲۰۱۸

XS
SM
MD
LG