لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۲ تهران ۲۰:۲۴

‌توکلی: اعتراض و سئوال از شورای نگهبان حق مردم است


احمد توکلی، نماینده اصولگرای مجلس، می‌گوید مردم حق دارند بدانند که چرا شورای نگهبان صلاحیت نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری را رد کرده است.

احمد توکلی، روز پنجشنبه، دوم خرداد، در گفت‌وگو با وبسایت تسنیم، تصریح کرد که شورای نگهبان باید به‌گونه‌ای عمل کند که جایگاهش حفظ شود.

سایت احمد توکلی، یکی از نخستین رسانه‌های ایران بود که در فردای رد صلاحیت اکبر هاشمی رفسنجانی، انتقادات صریحی به شورای نگهبان وارد کردكه ساعاتی بعد، از این وبسایت حذف شد.

اکنون این نماینده اصولگرای مجلس، ضمن اینکه می‌گوید، شخص رد صلاحیت شده باید به نظر این شورا «تمکین» کند، تصریح می‌کند: «شورای نگهبان می‌تواند موجب تقویت خودش باشد و رفتاری داشته باشد که برای عامه عقلای جامعه توجیه‌پذیر باشد. یکی از این موارد که می‌تواند به شورای نگهبان کمک کند، ارائه توضیحات در مورد تصمیماتش است.»

احمد توکلی با اشاره به شش حقوقدان و شش مجتهد شورای نگهبان، می‌گوید این ۱۲ نفر «در هر صورت معصوم نیستند و ممکن است خطا و یا اشتباهی داشته باشند، بنابراین راه شکایت و اعتراض نیز باز است.»

وی ضمن آنکه به تعبیر خود «توهین» به شورای نگهبان را مذموم دانسته، تاکید می‌کند که حتی آیت‌الله خمینی «به شورای نگهبان تذکر دادند شما باید رفتارتان به گونه‌ای باشد که خودتان باعث افزایش اعتبار و جلب اعتماد بیشتر مردم شوید.»

توکلی گفت: «توهین حتی به نهادی به غیر از شورای نگهبان نیز خوب نیست، ولی سئوال و اعتراض و شنیدن پاسخ نیز حق مردم است و پاسخ دادن نیز وظیفه شورای نگهبان است.»

این اظهارات در حالی مطرح می‌شود که شورای نگهبان، اکبر هاشمی رفسنجانی کاندیدای مورد اجماع اصلاح‌طلبان و طیفی از اصولگرایان را رد صلاحیت کرده بطوریکه در این چند روز کل انتخابات را تحت‌الشعاع قرار داده است.

این شورا اسفندیار رحیم مشایی نامزد محمود احمدی‌نژاد برای انتخابات ریاست‌جمهوری را نیز رد صلاحیت کرده است. هم احمدی‌نژاد و هم رحیم‌مشایی گفته‌اند که این مسئله را از طریق رهبر جمهوری اسلامی پیگیر خواهند شد.

اما روز پنجشنبه، احمد علم‌الهدی، عضو خبرگان رهبری و امام جمعه مشهد، گفت در ملاقاتی که با آیت‌‌الله خامنه‌ای داشته، رهبر جمهوری اسلامی گفته است که او دستوری برای تغییر رای شورای نگهبان نمی‌دهد.

رد صلاحیت هاشمی که به «شوک» پیش از انتخابات تعبیر شد، با انتقاد اصلاح‌طلبان و طیفی از اصولگرایان «معتدل» نظیر علی‌ مطهری نماینده مجلس و شماری از روحانیون قم مواجه شده است.

خانواده آیت‌الله روح‌الله خمینی نیز رد صلاحیت یکی از بنیانگذاران انقلاب را «غیرقابل باور» دانسته، و حتی زهرا مصطفوی خمینی، در نامه‌ای سرگشاده به رهبر جمهوری اسلامی گفته است که پدرش آیت‌الله خمینی، اکبر هاشمی رفسنجانی، را دارای صلاحیت رهبری می‌دانسته است.

علی مطهری هم که خود ستادی برای حمایت از هاشمی‌رفسنجانی زده بود، در اعتراض به شورای نگهبان گفته است که این شورا حتی صلاحیت آیت‌الله خمینی هم رد می‌کرد.

اما احمد توکلی که روز پنجشنبه لب به انتقاد از شورای نگهبان گشوده، در سایت الف که نظرات وی را منعکس می‌کند، صبح رد صلاحیت‌ها مطلبی بدون نام منتشر کرد که بعد حذف شد.

سایت احمد توکلی خطاب به شورای نگهبان پرسید: «رد صلاحیت آیت‌الله از کدام نوع بوده است قانون یا مصالح عالی؟ این مصالح عالی با کدام قرائت تشخیص داده شده است؟ قرائت به سبک افراطیون که آیت‌الله را فتنه‌گر می‌دانند یا اهل انصاف و اعتدال؟... معیار تایید صلاحیت فردی چون سعید جلیلی چیست؟... چطور می‌شود افرادی با سابقه طولانی سیاسی و کار اجرایی ردصلاحیت می‌شوند اما جلیلی تائید می‌شود؟ آیا معاونت یک وزارتخانه ستادی و دبیری شورای عالی امنیت ملی کار اجرایی محسوب می‌شود؟ آیا حقیقتاً مردم جلیلی را رجل سیاسی می‌دانند؟»

نویسنده سایت توکلی در ادامه می‌پرسد: «چرا شورای نگهبان خود را پاسخگو نمی‌داند؟ به رأی شورای نگهبان باید تمکین کرد. این سرنهادن به حکم قانون است. سَلَّمنا. اما بهتر نیست این گردن نهادن قانونی به حجت عقلانی و منطقی مستحکم شود؟ که اگر چنین شوند می‌توان بر سینه سپر کرده مردم تکیه کرد نه سر به زیری آنها.»

سایت الف در پایان نوشته بود شواهد حاکی از آن است که این بار ‌آیت‌الله خامنه‌ای از حکم حکومتی استفاده نمی‌کند.

اکبر هاشمی رفسنجانی، روز چهارشنبه در نخستین موضع‌گیری خود با انتقاد شدید از گروه‌هایی که زمام امور کشور را به‌دست گرفته‌ا‌ند، گفت: «من خود می‌دانم نباید می‌آمدم و در جلسات خصوصی هم گفتم که اینها را از هرکس بهتر می‌شناسم.»

وی تصریح کرد: «اشاره کردم، "نگفتم نمی‌آیم". همین یک جمله کافی بود که لشکرکشی سنگینی کنند. پس از آن بود که سیل نامه‌ها و تلفن‌ها از نجف، قم و مشهد که همه از مراجع بزرگ بودند برای نامزدی بنده آغاز شد. چطور می‌توانستم اینقدر مستبد به رای خودم باشم که به آنها و به خصوص این جوانان نه بگویم؟»

انتخابات ریاست جمهوری و شوراها قرار است روز ۲۴ خرداد برگزار شود.
XS
SM
MD
LG