لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ فروردین ۱۴۰۲ تهران ۰۷:۱۸

در پی رسوایی‌‌‌های جنسی جایزه نوبل ادبیات به سال آینده موکول شد


ورودی آکادمی سوئد

«آکادمی سوئد» در پی اتهامات جنسی به یکی از افراد نزدیک به این آکادمی اعلام کرد، اعطای جایزه نوبل ادبیات سال ۲۰۱۸ به سال آینده موکول می‌شود.

هیئت ۱۸ نفره آکادمی (فرهنگستان) سوئد، مسئولیت انتخاب برنده نوبل ادبیات را برعهده دارد.

آکادمی سوئد روز جمعه ۱۴ اردیبهشت ماه با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد این تصمیم به دلیل «کاهش اعتماد عمومی به این آکادمی» اتخاذ شده است.

آکادمی سوئد می‌گوید روند انتخاب برنده نوبل ادبیات در مراحل تکمیلی خود قرار دارد و در ماه‌های‌ آینده نیز همچنان مطابق روال گذشته ادامه خواهد یافت.

این نهاد در عین حال تأکید کرده به زمان بیشتری برای بازسازی اعتماد عمومی و بهره‌گیری ازشمار بیشتری از اعضای فعال هیات نوبل ادبیات برای تکمیل کار خودنیاز دارد.

در ۷۰ سال گذشته این برای نخستین بار است که اعطای جایزه نوبل با به تعویق می‌افتد.

آکادمی سوئد که در سال ۱۷۸۶ تأسیس شده، در سال‌های ۱۹۱۵، ۱۹۱۹، ۱۹۲۵، ۱۹۲۶، ۱۹۲۷، ۱۹۳۶ و ۱۹۴۹ از اعطای جایزه ادبیات خودداری کرد که در پنج مورد آن به سال آینده موکول شده بود.

این نهاد از ماه نوامبر سال ۲۰۱۷ در بحرانی عمیق فرو رفت؛ زمانی که یک روزنامه سوئدی شهادت ۱۸ زن را منتشر کرد که مدعی بودند از سوی ژان کلود آرنو عکاس فرانسوی مورد تجاوز و تعرض یا آزار قرار گرفته‌اند.

ژان کلود آرنو از چهره‌های برجسته در عرصه فرهنگ سوئد است. او که اصالتاً فرانسوی است، مدیر یک مرکز فرهنگی است که به آکادمی سوئد کمک مالی می‌کند و با کاتارینا فروستنسون یکی از اعضای آکادمی ازدواج کرده است.

در پی این رسوایی شش نفر از اعضای مادام‌العمر هیئت آکادمی سوئد تصمیم به استعفا گرفتند.

ژان کلود آرنو همچنین مظنون به افشای نام هفت برنده نوبل ادبیات پیش از اعلام رسمی آن است. او همه این اتهامات را رد کرده است.

با استفاده از گزارش‌های خبرگزاری فرانسه، رویترز و آسوشیتدپرس؛ ح.ر./م.ا.
  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیوفردا بخش ایران رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که با بودجه کنگره آمریکا و زیر نظر سازمان رسانه‌های جهانی ایالات متحده فعالیت می‌کند. رادیوفردا در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

XS
SM
MD
LG