لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۲ آذر ۱۳۹۷ تهران ۰۴:۵۲

مقدونیه با تغییر نام خود به اختلافاتش با یونان پایان می‌دهد


نخست‌وزیران مقدونیه و یونان

مقدونیه با تغییر نام رسمی خود به «جمهوری مقدونیه شمالی» به چند دهه اختلاف خود با یونان پایان داد تا راه برای ورود این کشور به اتحادیه اروپا و ناتو هموار شود.

مقدونیه که در سازمان ملل با نام موقت «جمهوری مقدونیه یوگسلاوی سابق» به ثبت رسیده، روابطش با یونان تیره بود.

یونان منطقه و نام مقدونیه را بخشی مهم از تاریخ خود می‌داند و از اینکه این جمهوری یوگسلاوی سابق هم‌نام با یکی استان‌هایش است، ناراضی است.

زوران زائف، نخست‌وزیر مقدونیه، روز چهارشنبه ۲۲ خرداد پس از گفت‌وگوی تلفنی با همتای یونانی خود الکسیس سیپراس، در یک نشست خبری گفت از این پس کشورش «جمهوری مقدونیه شمالی» نام دارد که به گفته او نامی «فاخر و به لحاظ جغرافیایی دقیق» است.

زوران زائف افزود: «با حل مسئله نامگذاری، ما عضوی از ناتو می‌شویم.»

اما این توافق باید در پارلمان هر دو کشور به رای گذاشته شود و مردم مقدونیه باید در همه‌پرسی نیز آن را تایید کنند.

پس از اعلام استقلال مقدونیه از یوگسلاوی سابق در سال ۱۹۹۱، مناقشه بر سر نام این جمهوری تازه استقلال‌یافته بالا گرفت. یونان، مقدونیه تاریخی و اسکندر مقدونی را جزء لاینفک تاریخ خود می‌داند و تشکیل کشوری جدا با این نام را برنمی‌تابد.

افزون بر این، یونان تشکیل کشوری را که هم‌نام با یکی از استان‌هایش است، خطری بالقوه برای تمامیت ارضی خود تلقی می‌کرد.

آتن و اسکوپیه در تلاش بودند که تا پیش از نشست اتحادیه اروپا در اواخر ماه جاری میلادی و نشست ناتو در ماه آینده میلادی به توافق برسد.

بلغارستان که ریاست دوره‌ای اتحادیه اروپا را برعهده دارد، اعلام کرد این توافق راه را برای آغاز گفت‌وگوهای عضویت مقدونیه در اتحادیه اروپا هموار می‌کند.

با این حال هم در مقدونیه و هم در یونان این توافق با مخالفت شماری از احزاب روبه‌رو شده است.

هریستیان میکوسکی، رهبر حزب مخالف «سازمان انقلابی داخلی مقدونیه-حزب دموکراتیک وحدت ملی مقدونیه»، در مخالفت با این توافق گفت: «امروز روز سختی برای جمهوری مقدونیه است. ما شاهد یک نشست خبری بودیم که در‌ آن شکست، به صورت یک پیروزی قلابی نمایش داده شد.»

بیشتر احزاب مخالف یونان هم با انتقاد از این توافق اعلام کردند که در پارلمان از این توافق حمایت نخواهند کرد. حتی حزب «یونانی‌های مستقل» که در ائتلاف با نخست‌وزیر است، این توافق را نپذیرفته است.

الکسیس تیپراس، نخست‌وزیر یونان، ‌سه‌شنبه در یک برنامه تلویزیونی گفت بر اساس این توافق «همسایه شمالی هیچ ارتباطی با فرهنگ یونان باستان مقدونیه ندارد و نمی‌تواند داشته باشد.»

پس از اعلام این توافق، مخالفان در هر دو کشور تظاهرات برگزار کردند.

با استفاده از رویترز و خبرگزاری فرانسه. ح.ر / پ.پ

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG