لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۸ تهران ۰۱:۵۸

نخست‌وزیر سابق مالزی و همسرش ممنوع‌الخروج شدند


نجیب رزاق، نخست‌وزیر پیشین مالزی

نجیب رزاق، نخست‌وزیر سابق مالزی، در پی شکست قاطع از ائتلاف ماهاتیر محمد، ممنوع‌الخروج شد. او روز شنبه از رهبری ائتلاف متبوعش استعفا کرد.

حکم ممنوع‌الخروجی نخست‌وزیر سابق و همسرش پس از افشای برنامه پرواز آنها به اندونزی در شبکه‌های اجتماعی صادر شد. مخالفان در شبکه‌های اجتماعی هشدار داده بودند که ممکن است نخست‌وزیر سابق از بیم محاکمه از کشور فرار کند.

روز شنبه ۲۲ اردیبهشت مخالفان خشمگین در فرودگاه کوالالامپور تجمع کردند تا از خروج نجیب رزاق و همسرش جنجالی‌اش رزماه منصور جلوگیری کنند.

در پی این اعتراض‌ها اداره مهاجرت مالزی اعلام کرد که نجیب رزاق و همسرش رزماه ممنوع‌الخروج شده‌اند.

پس از افشای برنامه پرواز نجیب رزاق در شبکه‌های اجتماعی نخست‌وزیر سابق اعلام کرد که تنها قصد داشته پس از انتخابات برای «استراحتی کوتاه» به خارج برود.

نجیب رزاق خود در توئیترش نوشت که به او اعلام شده که او و خانواده‌ا‌ش ممنوع‌الخروج شده‌اند.

شکست ائتلاف تحت رهبری نجیب رزاق از سوی ائتلاف ماهاتیر محمد ۹۲ ساله، صحنه سیاسی مالزی را دگرگون کرده است. نجیب رزاق روز شنبه از رهبری ائتلاف خود استعفا کرد.

واریز ۶۸۱ میلیون دلار به حساب شخصی نجیب رزاق، از اتهامات عمده نخست‌وزیر سابق مالزی است و مخالفان از مدت‌ها قبل خواستار استعفای وی بودند. با این حال دادستان مالزی در سال ۲۰۱۶ نجیب رزاق را از اتهامات وارد شده تبرئه کرد و اعلام شد که این مبلغ از سوی خاندان سلطنتی سعودی به عنوان هدیه به حساب او واریز شده است.

نجیب رزاق دادستانی را که پیشتر تحقیقات در این زمینه را آغاز کرده بود از کار برکنار و به جایش فردی همسو با خود را به سمت دادستان کل منصوب کرد.

اکنون ماهاتیر محمد که ائتلافش پیروز انتخابات شده، خواستار بازبینی این پرونده شده است.

نجیب رزاق در سال ۲۰۰۹ صندوق توسعه‌ مالزی را تأسیس کرد تا بخشی از کوالالامپور را به مرکز مالی تبدیل کند و اقتصاد این کشور را رونق بخشد.

سرنوشت این صندوق دولتی اکنون به‌شدت مقروض است و با اتهامات جدی فساد روبروست. وزارت دادگستری آمریکا می‌گوید از این صندوق ۳.۵ میلیارد دلار اختلاس شده است.

نجیب رزاق متهم است حدود ۷۰۰ میلیون دلار از این پول به حساب شخصی‌اش واریز شده است. خود او این اتهام را رد کرده تا اینکه دادستان منصوب خودش او را در سال ۲۰۱۶ بی‌گناه اعلام کرد.

رزماه منصور همسر نخست‌وزیر پیشین نیز به خاطر زندگی بسیار تجملی و نمایشی و استفاده از امکانات دولتی برای بسیاری از شهروندانمالزی شخصیت نامحبوبی است.

یک روز استرالیایی زمانی که او ده‌ها هزار دلار در فروشگاهی در استرالیا خرید کرده بود، او را «بانوی اول خرید» خواند.

در تحولی دیگر، نورالعزه، دختر انور ابراهیم معاون سابق ماهاتیر محمد، اعلام کرد که پدرش روز سه‌شنبه از زندان آزاد خواهد شد. این سیاستمدار مالزیایی که زمانی از هم‌پیمانان ماهاتیر محمد بود، به دلیل اتهامات جنسی که به او وارد شده، در زندان به‌سر می‌برد.

با استفاده از گزارش خبرگزاری فرانسه، گاردین، ایندیپندنت؛ ح.ر./م.ا.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG