لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۹ بهمن ۱۳۹۹ تهران ۰۳:۱۱

یوکیا آمانو روز یکشنبه به تهران می‌رود


آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اعلام کرد، یوکیا آمانو، مدیر کل این آژانس، روز یکشنبه به ایران سفر خواهد کرد و روز دوشنبه با سعید جلیلی مذاکره کننده ارشد اتمی گفت‌وگو می‌کند.

این دیدار پس از گفت‌و‌گوی دو روزه ایران و آژانس در وین و پیش از مذاکرات مهم روز چهارشنبه ایران و گروه ۱+۵ در بغداد صورت می‌گیرد.

دربیانیه‌ای که آژانس، روز جمعه ۲۹ اردیبهشت منتشر کرده، آماده است آمانو در سفر خود به تهران، «درباره منافع متقابل با مقام‌های ارشد ایرانی» گفت‌وگو خواهد کرد.

در این بیانیه همچنین قید شده که به غیر از سعید جلیلی، آمانو با «نمایندگان عالی‌رتبه دولت ایران» نیز دیدار و گفت‌وگو خواهد کرد. این بیانیه به نام این مقا‌م‌ها اشاره‌ای نکرده است.

در تهران اما علی‌اکبر صالحی، با تایید این سفر به خبرگزاری ایرنا گفت: «آمانو برای رایزنی درباره همكاری‌های آژانس و جمهوری اسلامی ایران به تهران سفر می‌كند.»

وزیر خارجه ایران افزود: «سفر مدیركل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی بر اساس دعوت قبلی در سفر سال گذشته من به اتریش و نیز رئیس سازمان انرژی اتمی انجام می‌شود.»

به گفته صالحی یوکیا آمانو افزون بر خود وی و سعید جلیلی، با فریدون عباسی، رئیس سازمان انرژی اتمی نیز دیدار و گفت‌و‌گو خواهد کرد.

صالحی همچنین به خبرگزاری ایسنا گفت: «ایران پیش از این از یوکیا آمانو، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی برای سفر به ایران دعوت به عمل آورده بود، اما وی خواستار سفر به تهران و گفت‌وگو با مقامات کشورمان پیش از مذاکرات بغداد شده است.»

وزیر امور خارجه ایران اظهار داشت که تهران این سفر را به «فال نیک» می‌گیرد و گفت در این سفر یک روزه «مدالیته و چارچوب کاری جدید برای رفع ابهامات و سوالات آژانس مورد توجه است و ما امیدواریم توافق بر سر تدوین مدالیته جدید میان دو طرف صورت گیرد.»

هرمان ناکارتس رئیس بازرسان آژانس و رافائل ماریانو گروسی، دستیار مدیرکل از جمله همراهان آمانو در سفر به تهران خواهند بود.

در بهمن و اسفندماه سال گذشته هرمان ناکارتس، دو بار به تهران سفر کرد اما پس از آن اعلام شد، ایران اجازه دسترسی به پادگان پارچین را نداده است.

آژانس به ویژه به دنبال آن است که درباره فعالیت‌های منتسب به ایران در این پادگان، تحقیق کند. منابع غربی پیش از این گفته بودند که ایران در پارچین فعالیت‌هایی مربوط به ابزار انفجاری در بمب اتم داشته است.

علی‌اصغر سلطانیه نماینده ایران در آژانس، پیشتر گفته بود که امکان اجازه دوباره به بازرسان برای دیدار از این پایگاه وجود دارد.

پیشتر آمانو این امکان را منتفی ندانسته بود که ممکن است ایران در حال از بین بردن شواهدی در این محوطه باشد.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG