لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۷ دی ۱۳۹۷ تهران ۰۹:۱۷

کوفی عنان: باید ایران در حل‌وفصل بحران سوریه مشارکت داده شود


کوفی عنان در ژنو
کوفی عنان فرستاده ویژه سازمان ملل متحد و اتحادیه عرب به سوریه گفت که ایران باید در تلاش‌هایی که به منظور حل و فصل بحران سوریه صورت می‌گیرد، شرکت کند.

این سخنان عنان یک هفته پیش از برگزاری کنفرانسی بین المللی مطرح می‌شود که قرار است به منظور تلاش برای حل و فصل بحران سوریه تشکیل شود. او می‌گوید که برای برگزاری نشست گروه تماس درباره سوریه در ژنو تلاش می‌کند.

فرستاده ویژه سازمان ملل و اتحادیه عرب به سوریه در کنفرانسی خبری خاطرنشان کرد که ترکیب حاضران در نشست، یکی از چالش‌ها در مسیر برگزاری آن است. او تاکید کرد که باید کشورهای دارای نفوذ بر دو طرف بحران سوریه در تلاش‌ها برای برقراری صلح در این کشور مشارکت کنند.

پیشتر آمریکا با درخواست روسیه برای مشارکت دادن ایران در نشست‌هایی که به منظور حل و فصل بحران سوریه برگزار می‌شود، به شدت مخالفت کرده بود. واشینگتن تهران را که همپیمان نظام بشار اسد رئیس جمهور سوریه است، بخشی از بحران این کشور می‌داند.

در همین حال سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه از دولت سوریه خواست برای اجرای طرح صلح کوفی عنان، تلاش بیشتری از خود نشان دهد.

عنان طرح صلحی شش ماده‌ای به منظور حل و فصل بحران سوریه ارائه داده که آتش بس میان مخالفان مسلح و نیروهای دولتی در این کشور، نخستین بند آن است. ناظرانی هم برای نظارت بر حسن اجرای این آتش بس به سوریه اعزام شده‌اند. اما ادامه خشونت‌ها و قرار گرفتن جان ناظران در معرض خطر، باعث تعلیق فعالیت این ناظران شد.

لاوروف پس از گفت‌و‌گو با ولید المعلم وزیر امور خارجه سوریه به تلویزیون دولتی روسیه گفت که دمشق حاضر است نیروهای نظامی خود را از شهر‌ها و روستا‌ها همزمان با عقب نشینی مخالفان مسلح، خارج کند.

در همین حال مخالفان سوری از کشته شدن دستکم ۲۵ نفر از نیروهای امنیتی وابسته به دولت کشورشان در منطقه‌ای نزدیک حلب در روز جمعه خبر دادند. تلویزیون سوریه اما در این باره گزارش داد که «گروه‌های مسلح تروریست» ۱۲ نفر را از روستای داره عزه در استان حلب ربوده و آنها را کشتند.

از سوی دیگر فعالان سوری از کشته شدن دستکم ۱۰ نفر در اثر شلیک آتش از سوی نیروهای دولتی به سمت تظاهراتی اعتراض آمیز در شهر حلب خبر دادند. این در حالی است که آمار کشته شدگان در تظاهرات روز جمعه بنا بر اعلام اتحادیه کمیته‌های محلی هماهنگی اعتراض‌ها، به دستکم ۶۰ نفر رسید.
XS
SM
MD
LG