لینک‌های قابلیت دسترسی

چهارشنبه ۳۰ آبان ۱۳۹۷ تهران ۱۷:۱۵

آمریکا: تصمیم نداریم اپوزیسیون سوریه را مسلح کنیم


لئون پانه‌تا، وزیر دفاع آمریکا
وزیر دفاع آمریکا با تأکید بر فراهم کردن شرایط برای گذار سیاسی در سوریه، می‌گوید ایالات متحده تصمیم ندارد در شرایط فعلی اپوزیسیون سوریه را مسلح کند. وی با این‌ حال هشدار داده است که شکست این گذار سیاسی می‌تواند به یک جنگ داخلی تمام‌عیار در سوریه منتهی شود.

به گزارش خبرگزاری رویترز، لئون پانه‌تا، روز پنج‌شنبه، اول تیرماه، در گفت‌و‌گویی در حمایت از تصمیم دولت آمریکا در خودداری از ارسال تسلیحات نظامی برای اپوزیسیون سوریه، گفت: «ما تصمیم گرفته‌ایم از شرایط فعلی از کمک‌های مرگبار (به اپوزیسیون سوریه) خودداری کنیم.»

وی با این‌حال افزود: «می‌دانم که کشورهای دیگر تصمیمات دیگری اتخاذ کرده‌اند.»

در همین راستا شبکه خبری سی‌ان‌ان، اسفندماه، به نقل از برخی دیپلمات‌ها، اعلام کرد که چند کشور عربی سلاح و جنگ‌افزار در اختیار اپوزیسیون سوریه قرار می‌دهند.

در همان زمان، هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا، نیز تأکید کرده بود که اپوزیسیون سوریه برای مقابله با حکومت بشار اسد، منابعی را خواهد یافت که خواهان ارائه خدمات تسلیحاتی به مخالفان باشند.

لئون پانه‌تا روز پنج‌شنبه ضمن اشاره به خودداری آمریکا از ارسال تسلیحات برای مخالفان حکومت در سوریه گفت: «در حال حاضر آن‌چه اهمیت دارد این است که همه بر روی گذار آرام و مسئولانه سیاسی در سوریه تمرکز کنند.»

آقای پانه‌تا هشدار داد که در صورت شکست راه حل دیپلماتیک، سوریه درگیر جنگ داخلی فراگیر خواهد شد.

قرار بر این است که مذاکرات صلح «گروه تماس سوریه» که ایده برگزاری آن از سوی کوفی عنان، فرستاده ويژه سازمان ملل متحد و اتحاديه عرب به سوريه، مطرح شده است، ۱۰ تیرماه در ژنو سوئیس نشستی را برگزار کنند.

هدف از این نشست بررسی مسئله گذار سیاسی در سوریه است.

به گزارش رویترز در حال حاضر بر سر راه حلی برای برون‌رفت از ناآرامی‌های سوریه در سطح جهان دو دستگی وجود دارد و در حالی که غرب، کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس و ترکیه خواستار برکناری بشار اسد از قدرت هستند، روسیه، چین و ایران تا این لحظه سخنی از این برکناری به میان نیاورده‌اند.

۱۵ ماه از ناآرامی‌های سوریه می‌گذرد و سازمان ملل می‌گوید در این مدت «بیش از ۱۰ هزار تن» در سوریه قربانی خشونت‌ها شده‌اند. دیپلمات‌های غربی معتقدند شمار کشته‌شدگان بسیار بیشتر از ارزیابی سازمان ملل است.
XS
SM
MD
LG