لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۱ خرداد ۱۳۹۹ تهران ۱۷:۳۲

عارف: وضع کنونی ثمره حاکمیت یکپارچه اصولگرایان است


محمدرضا عارف
محمدرضا عارف نامزد یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ایران می‌گوید دلیل وضعیت کنونی کشور، حاکمیت یکپارچه اصولگرایان در هشت سال گذشته است.

عارف که معاون اول دولت محمد خاتمی رئیس جمهوری پیشیرن ایران بود، شامگاه چهارشنبه ۸ خرداد، با حضور در برنامه گفت‌و‌گوی ویژه شبکه دو تلویزیون، دلیل نامزدی خود در انتخابات را «احساس خطر و نگرانی» برای «آرمان‌هایی» عنوان کرد که برای آنها «انقلاب» کرده است.

او همچنین به شرایط حاکم بر کشور پرداخت و گفت: «وضعیتی که در آن قرار داریم به دلیل حاکمیت یکپارچه اصولگرایان در طول هشت سال گذشته است.»

این نامزد ریاست جمهوری در سخنان خود به حوادث پس از انتخابات چهار سال پیش هم اشاره کرد و اظهار داشت: «قرار بود سیاست، اخلاقی شود اما اخلاق، سیاست‌زده شد و انتخاباتی که قرار بود به جشن ملی تبدیل شود، به یک بازی باخت - باخت تبدیل شد و جناح پیروز در انتخابات برای اینکه به رقیب برای حضور در انتخابات تبریک بگوید، مردم را خس و خاشاک نامید.»

محمود احمدی‌نژاد در اولین سخنرانی خود در میدان ولیعصر تهران پس از اعلام پیروزی‌اش در انتخابات ریاست جمهوری، معترضان را «خس و خاشاک» توصیف کرد.

این نامزد ریاست جمهوری در ادامه با بیان این که «فضای امنیتی در کشور حاکم شده است»، تصریح کرد: «به عنوان یک ناظر و منصف اعلام می‌کنم که فضای دانشگاه‌ها امنیتی شده است و این فضا با روح حاکم بر قانون و انقلاب منافات دارد.»

وی افزود: «دانشجو به دلیل پرسشگری ستاره‌دار، و استاد بازخرید شده است. تشکل‌های صنفی و دانشجویی و انجمن‌های اسلامی نیز منحل شده‌اند.»

اشاره محمدرضا عارف به روند ستاره کردن دانشجویان معترض در مقاطق تحصیلات تکمیلی و همچنین بازنشستگی اجباری استادان دانشگاه‌ها در سال‌های اخیر است.

این نامزد یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری، در ادامه تصریح کرد: «اصولگرایان به صورت یکپارچه به مدت هشت سال اداره کشور را بر عهده داشتند و مطمئنا به این نتیجه رسیده‌اند که بدون اصلاح‌طلبان نمی‌توانند کشور را اداره کنند.»

وی با بیان این که «من آمده‌ام اخلاق و تدبیر را در همه شئون کشور پیاده کنم،» گفت: «آمده‌ام با نفت بشکه ۱۰۰ دلار، پدر، شرمنده فرزند نباشد. آمده‌ام تا دانشجو ستاره‌دار نشود و استاد اخراج نشود. آمده‌ام کشور را در ریل پیشرفت قرار دهم. آمده‌ام و تا آخر خواهم ماند. آمده‌ام تا به مطالبات بر حق همه مردم پاسخگو باشم. آمده‌ام تا۳۰ سال تجربه مدیریت کلان در بخش‌های مختلف کشور و هشت سال در کابینه دولت اصلاحات را در اختیار کشور و مردم قرار دهم.»

او همچنین تاکید کرد که به نفع هیچ کاندیدای دیگر کنار نخواهد رفت.

محمدرضا عارف در بخش دیگری از سخنان خود، به مسائل اقتصادی پرداخت و با تاکید بر این که اولین برنامه او کنترل دولت و کنار گذاشتن بی انضباطی است، اظهار داشت: «ما استقراض از بانک مرکزی را قطع خواهیم کرد، تورم را تلاش خواهیم کرد به زیر ۱۰ درصد برسانیم و تک‌رقمی کنیم. اشتغال، برنامه دوم من است. ما تلاش خواهیم کرد هر سال یک میلیون فرصت شغلی ایجاد کنیم.»

تک نرخی کردن ارز یکی دیگر از برنامه‌هایی بود که عارف گفت در سال‌های ۸۲ تا ۸۶ اجرا شده و در دولتش در صورت پیروزی در انتخابات، دنبال خواهد کرد.

این نامزد انتخابات ریاست جمهوری درباره بحث «منزلت» ایرانیان نیز گفت: «این آرزوی همیشگی تفکر اصلاح‌طلبی است. اصلاح‌طلبی یعنی منزلت و منزلت یعنی آبرو و شرافت همه ایرانیان. ما حقوق همه ایرانیان بویژه اقوام و اقلیت‌ها را به طور کامل رعایت خواهیم کرد و من اگر دولت تشکیل دهم، معاونت اقوام را ایجاد خواهم کرد.»

عارف در ادامه اظهار کرد: «موضوع دیگر درباره منزلت، جلوگیری از توهین به شهروندان است. اخلاق وضعیت نامناسبی پیدا کرده است. من جلوی توهین به مسئولان به رئیس‌جمهور و دیگر مسئولان ارشد را خواهم گرفت. من جلوی توهین به آقای هاشمی، آقای موسوی، آقای خاتمی و آقای احمدی‌نژاد را خواهم گرفت و البته اگر به من توهینی شود، هیچ نخواهم گفت اما مقابل توهین به دیگران می‌ایستم.»

گروه‌های اصلاح‌طلب از محمدرضا عارف در این انتخابات حمایت نکرده‌اند. کاندیدای مورد اجماع اصلاح‌طلبان اکبر هاشمی رفسنجانی، بود که شورای نگهبان وی را حذف کرد.
XS
SM
MD
LG