لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۸ مهر ۱۴۰۱ تهران ۱۸:۵۵

توکلی: کشور نباید به‌ دست یک رئیس جمهور بی‌تجربه بیفتد


احمد توکلی، نماینده اصولگرای مجلس، روز چهارشنبه هشتم خرداد از نامزدهای ریاست جمهوری خواست برنامه‌های خود را با جزییات ارائه کرده و موضع خود را نسبت به رویکردهای دولت‌های پیشین و به‌ويژه دولت محمود احمدی‌نژاد مشخص کنند.

رئیس سابق مرکز پژوهش‌های مجلس که پیش از این خواستار توضیح شورای نگهبان درباره رد صلاحیت‌ها شده بود، هشدار داد که نباید زمام اجرایی کشور به دست کسانی بیفتد که بی‌تجربه‌اند.

به گزارش سایت الف این نماینده مجلس در نطق میان‌دستور خود تاکید کرد گرچه دولت محمود احمدی‌نژاد با شعار «عدالتخواهی»، «استقلال‌طلبی» و «مردم‌گرایی» به صحنه آمد اما کارکردهایش به‌گو‌نه‌ای بود که مسیری برخلاف این شعارها در کشور طی شد.

وی اظهار داشت: «نامزدها باید با صراحت بگویند با کدام رویکردها و کارکردهای دولت سازندگی، اصلاحات و احمدی‌نژاد، موافق و با کدام یک مخالفند تا معلوم شود در صورت صدارت با مردم و کشور چه می‌کنند و در این مسیر تعصبات و انصاف نامزدها ارزیابی می‌شود.»

عضو کمیسیون برنامه و بودجه در ادامه اظهار داشت به نامزدی باید رای داده شود که به تعبیر وی «تحلیل درستی از رویکردها و کارکردهای دولت‌های پیش از خود و به ویژه دولت فعلی داشته باشد.»

توکلی گفت رئیس ‌جمهور علاوه بر اینکه باید «رجل سیاسی» و «مذهبی» باشد در مدیریت کلان نیز باید «مجرب» باشد.

وی تصریح کرد: «نامزدهایی که از چنین تجربه‌ای بی‌بهره‌اند یا حتی کسانی که مدیر ستادی بودند و تجربه‌ای از پیچیدگی‌های مدیریت سخت نیاندوخته‌اند، قادر نخواهند بود کشور را، آن هم پس از آسیب سال‌های اخیر اداره کند؛ چه رسد به آنکه تحول ایجاد کند. ما رئیس‌جمهوری را می‌خواهیم که اوضاع را جمع کند و کارنامه‌ای ملموس داشته باشد.»

فردای اعلام نظر شورای نگهبان و حذف اکبر هاشمی رفسنجانی، سایت الف که نظرات توکلی را منعکس می‌کند در مطلبی بدون نام نوشت با چه ملاکی هاشمی رد صلاحیت و جلیلی که تنها سابقه کار اجرایی ستادی در وزارت خارجه را دارد، تایید صلاحیت شده است. این مطلب ساعاتی پس از انتشار حذف شد و الف نوشت مسئولان دستور حذف آن را داده بودند.

پیش از این علی مطهری، نماینده تهران، هم هشدار داده بود در صورت پیروزی سعید جلیلی، نامزدی که به گفته او جریان‌های تندرو را نمایندگی می‌کند کشور متحمل خسارت خواهد شد. مطهری که از هاشمی حمایت کرده، به صراحت گفته است که باید جلوی پیروزی سعید جلیلی را گرفت.

مطهری درباره رد صلاحیت هاشمی هم گفته است «تندروها» چهار سال زحمت کشیده و هاشمی را «راس فتنه» معرفی کرده‌‌اند و حالا نمی‌توانند ببینند که او ممکن است «۳۰ میلیون» رای بیاورد.

توکلی که خود در آغاز از حامیان محمود احمدی‌نژاد بود روز چهارشنبه گفت: «بازار متلاطم ارز که نزدیک به یک و نیم سال تقریباً از مدیریت بی‌بهره بوده، بی‌ثباتی را بر اقتصاد کشور حاکم کرده است. طبق تجربیات کشورهای مختلف حتی درمان بحران‌های ضعیف‌تر به شرط تدابیر عاقلانه و به موقع لااقل دو سال طول می‌کشد.»

عضو کمیسیون برنامه و بودجه با اشاره به «رکود تورمی» (تورم بدون رشد اقتصادی)، نرخ بالای بیکاری، تورم ۳۲ درصدی و تحریم‌های غرب، تاکید کرد که برای برون‌رفت از این شرایط به رئیس جمهور توانمند نیاز است.

وی در بخش دیگری از نطق روز چهارشنبه خود گفت درون جامعه «دلخوری‌های زیادی» بر اثر اعتراضات ۱۳۸۸ و مسائل انتخابات کنونی به‌‌وجود آمده که در ساده‌ترین وجه شاید بتوان از آن به عنوان «گسست» اجتماعی یاد کرد. توکلی از اعتراضات ۸۸ به عنوان «فتنه» یاد کرد.

نماینده تهران گفت: «از نظر اجتماعی لااقل گسست بین نسلی، قانون‌شکنی و شکاف طبقاتی با عوارض بیشمار آن پیش چشم ماست. از حیث فرهنگی در کنار توفیقات برجسته علمی، فنی و هنری و نیز جلوه‌های اخلاق و فداکاری رواج ریا، دروغ و تزویر آزاردهنده است.»

وی از نامزدها خواست، علاوه بر ریز برنامه‌ها، تیم اصلی خود یعنی معاون اول، معاون برنامه‌ریزی، وزيران کشور، خارجه و اقتصاد را از پیش به مردم اعلام کنند که رای‌دهندگان بدانند به چه کسی رای می‌دهند.
XS
SM
MD
LG