لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ فروردین ۱۴۰۲ تهران ۰۶:۱۳

روحانی در دیدار با اشتون خواستار ارتقای روابط با اتحادیه اروپا شد


کاترین اشتون نماینده عالی اتحادیه اروپا در سیاست خارجی و امور امنیتی که به تهران سفر کرده است، روز یکشنبه ۱۸ اسفند با حسن روحانی رئیس جمهوری ایران نیز دیدار داشت.

کاترین اشتون در دیدار با مقام‌های ایرانی از جمله درباره مذاکرات هسته‌ای، بحران سوریه و مناسبات ایران و اتحادیه اروپا گفت‌وگو کرد.

به گزارش خبرگزاری ایسنا، حسن روحانی در دیدار با اشتون گفت که ایران علاقه‌مند است روابط جدیدی با اتحادیه اروپا داشته باشد.

حسن روحانی با بیان اینکه سفر اشتون به ایران به عنوان «اراده اتحادیه اروپا» در یک حرکت جدید تلقی می‌شود، اظهار داشت که دو طرف اهداف و زمینه‌های مشترک فراوانی برای همکاری دارند.

please wait

No media source currently available

0:00 0:05:49 0:00
لینک مستقیم

روحانی با اعلام آمادگی تهران برای احیای روابط اقتصادی با اتحادیه اروپا، گفت: «دولت تدبیر و امید مصمم است در عرصه سیاست خارجی بر اساس منافع و احترام متقابل و مشترک با همه جهان تعامل سازنده داشته باشد و یکی از زمینه‌هایی که این دولت علاقه‌مند است روابط جدید در آن به وجود آورد، اتحایه اروپا است. زمینه‌ای که در آن شاهد تحرکاتی به صورت متقابل از سوی کشورهای اروپایی از طریق اعزام هیات‌های سیاسی، پارلمانی و اقتصادی هستیم و در این رابطه سفر شما به عنوان نماینده سیاست خارجی ۲۸ کشور اروپایی مفهوم سیاسی فراتری دارد.»

به گفته روحانی ایران و اتحادیه اروپا می‌توانند درباره مسائل متنوعی در منطقه خاورمیانه و همچنین مسائل جهانی گفت‌وگو و همکاری داشته باشند.

رئیس جمهور ایران افزود: «فکر می‌کنم در کنار گفت‌وگوهای هسته‌ای که امروز جریان دارد و باید آن را به پیش برد، مناسب است زمینه‌های دیگری نیز که ایران و اتحادیه اروپا می‌توانند در آن روابط و همکاری‌های خود را پیش ببرند در نظر گرفته شود.»

وی اظهار داشت: «با عبور صحیح از مرحله فعلی به فضایی خواهیم رسید که مسائل بسیار مهم و استراتژیکی پیش روی دو طرف وجود خواهد داشت و در آن فضا ایران و اتحادیه اروپا می‌توانند به عنوان نمونه در زمینه انرژی و ترانزیت با یکدیگر روابط راهبردی داشته باشند.»

مقابله با تروریسم و افراطی‌گری، افغانستان، سوریه، عراق و ترانزیت مواد مخدر از جمله محورهایی بود که روحانی تاکید کرد ایران و اتحادیه اروپا می‌توانند همکاری داشته باشند.

بر پایه این گزارش کاترین اشتون با بیان اینکه حامل «پیام حسن نیت ۲۸ کشور اروپایی» در سفر به ایران است، گفت: «این نخستین فرصتی است که در خصوص مسئله‌ای غیر از موضوع هسته‌ای با مقام‌های ایران گفت‌و‌گو می‌کنم و این آغازی برای توسعه همکاری‌ها میان ایران و اتحادیه اروپایی است.»

اشتون گفت: «حضور من نشان می‌دهد که اتحادیه اروپایی مایل است همزمان با مذاکرات هسته‌ای، روابط بهتر، موثرتر و پویاتری با ایران داشته باشد.»

کاترین اشتون شنبه‌شب به ایران سفر کرد و تاکنون با چندین مقام ایرانی دیدار و گفت‌وگو داشته است.

نماینده عالی اتحادیه اروپا در سیاست خارجی از جمله با محمدجوادظریف وزیر خارجه، حسن روحانی رئیس جمهور، علی لاریجانی رئیس مجلس، علی‌اکبر ولایتی رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک، سعید جلیلی نماینده رهبر جمهوری اسلامی در شورای عالی امنیت ملی و علی شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی دیدار و گفت‌وگو داشت.

سوم آذر ماه امسال ایران و پنج عضو دایم شورای امنیت بعلاوه آلمان پس از سال‌ها مذاکره به یک توافق موقت شش ماهه درباره برنامه هسته‌ای ایران رسیدند. کاترین اشتون هماهنگ‌کننده و نماینده ۱+۵ در مذاکره با ایران است.

پس از توافق موقت ژنو ایران برخی از فعالیت‌های هسته‌ای و از جمله غنی‌سازی ۲۰ درصدی را به حال تعلیق درآورد و آمریکا و اتحادیه اروپا نیز بخشی از تحریم‌ها را برای شش ماه تعلیق کردند. دو طرف هم‌اکنون در حال مذاکره برای دست یافتن به یک توافق جامع هستند.

کاترین اشتون روز یکشنبه در کنفرانس مشترک خبری با محمدجواد ظریف گفت: «به نظر من توافق موقت واقعا با اهمیت است اما نه به اهمیت توافق جامع که ما هم‌اکنون برای آن مذاکره می‌کنیم.»

اشتون رسیدن به توافق جامع را «دشوار» و «چالش‌برانگیز» خواند و گفت: «هیچ تضمینی برای موفقیت آن وجود ندارد. اما گمان می‌کنم این مسئله بسیار حائز اهمیت است که با حمایت مردم ایران از مذاکرات و وزیر خارجه و تیم او و با حمایت جامعه جهانی از کار من باید هدفمان تلاش و موفقیت باشد.»

محمد جواد ظریف هم در این کنفرانس خبری تاکید کرد که ایران به تعهدات خود در توافق عمل کرده و گفت در ظرف چهار یا پنج ماه می‌توان به توافق جامع دست یافت.

کاترین اشتون پس از دیدار با مقام‌های ایرانی روز یکشنبه به اصفهان سفر کرد.
XS
SM
MD
LG