لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۳۹۷ تهران ۰۹:۱۱

کشته شدن چهار مهاجم پس از حمله به دفتر حزب کمونیست در سین‌کیانگ


سین‌کیانگ در شمال غربی چی

رسانه‌های دولتی چین گزارش داده‌اند روز چهارشنبه پلیس چهار نفر را که گفته می‌شود به یکی از دفاتر حزب کمونیست در ایالت سین کیانگ حمله کرده بودند، کشته است. این خونبارترین حادثه از این دست طی ماه‌های اخیر است.

خبرگزاری دولتی چین به نقل از بیانیه مقام‌های محلی در سین‌کیانگ می‌گوید چهار «شورشی» سوار بر خودرو خود را به دفتر حزب در ناحیه مویو رسانده و با «مواد منفجره» یک نفر را کشته و سه نفر دیگر را زخمی کردند.

این خبرگزاری می‌افزاید که چهار مهاجم «به ضرب گلوله پلیس کشته شدند» اما مشخص نمی‌کند که این افراد در محل حمله یا مدتی بعد کشته شده‌اند.

در این گزارش کوتاه این تهاجم به عنوان «حمله تروریستی» توصیف شده است.

خبرگزاری فرانسه یادآوری می‌کند که چین از عبارت «تروریستی» را برای حملاتی که مسلمانان اویغور اهل سین کیانگ در آن شرکت دارند، استفاده می‌کند.

ایالت پهناور سین‌کیانگ در غرب چین زادگاه اویغورها و در سال‌های اخیر شاهد ناآرامی‌های مرگباری بوده است. بسیاری از اقلیت قومی - مذهبی ساکن منطقه از تبعیض و کنترل شدید حکومت چین بر فرهنگ و مذهب آنها شکایت دارند.

حکومت چین همواره گروه‌های اویغور در خارج از کشور مثل جنبش اسلامی ترکستان شرقی را مسئول این حملات معرفی می‌کند که از سوی برخی کارشناسان اغارق شده عنوان شده است.


اما صاحبنظران خارجی در مورد قدرت این گروهها و ارتباط انها با تروریسم بین المللی تردید دارند و برخی معتقدند چین برای توجیه اقدامات امنیتی شدید خود در سین کیانگ در مورد خطر این گروهها اغراق می کند.

در نوامبر ۲۰۱۵ پس از حمله مسلحانه به انبار زغال سنگ در آسکو که ۶ قربانی داشت، پلیس چین در جریان عملیاتی که ۵۶ روز طول کشید اعلام کرد ۲۸ عضو یک «گروه تروریستی» را کشته است.

در مارس ۲۰۱۴ در ایستگاه قطار شهر کونمینگ در جنوب غربی چین ۳۱ نفر بوسیله چاقو کشته شدند و ماموران پلیس نیز چهار مهاجم را در محل کشتند. جدایی‌طلبان سین‌کیانگ مسئول این حمله معرفی شده و رسانه‌های دولتی آن را «یازده سپتامبر چین» نامیدند.

دو ماه بعد نيز ۳۹ نفر در جریان حمله به بازاری در اورومچی مرکز ایالت سین‌کیانگ به قتل رسیدند.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG