لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۸ دی ۱۳۹۷ تهران ۱۶:۵۶

کلینتون: بشار اسد در صورت ناامیدی ممکن است از سلاح شیمیایی استفاده کند


کلینتون در نشست ناتو در بروکسل
هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا، روز چهارشنبه ۱۵ آذر گفت که نظام بشار اسد در صورت نا‌امید شدن ممکن است از سلاح شیمیایی استفاده کند یا کنترل آن را از دست دهد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، کلینتون پس از جلسه با وزیران امور خارجه کشورهای عضو پیمان ناتو اظهار داشت که واشینگتن برای سوریه روشن کرده است که استفاده از سلاح شیمیایی «خط قرمز» است.

او ادامه داد: «نگرانی ما از این است که نظام بشار اسد که روز به روز مایوس‌تر می‌شود، به استفاده از سلاح شیمیایی روی آورد یا اینکه کنترل آن را ... از دست دهد.»

کلینتون: اسد ممکن است از سلاح شیمیایی استفاده کند
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:36 0:00

او خاطرنشان کرد: «از این رو و در سایه وحدت مطلقی که در این باره داریم، پیامی روشن به نظام بشار اسد فرستادیم مبنی بر اینکه نظام در این صورت از خط قرمز تجاوز خواهد کرد و مسئولان آن باید حساب پس دهند.»

هیلاری کلینتون تاکید کرد که باید هرچه سریع‌تر انتقال سیاسی در سوریه آغاز شود و ایالات متحده تمام تلاش خود را برای حمایت از معترضان به ویژه پس از تشکیل ائتلاف جدید آنها به کار خواهد بست.

او افزود که ایالات متحده و کشورهای دیگر در چارچوب گروه دوستان مردم سوریه که هفته آینده در مراکش گردهم خواهد آمد، راه‌های پایان دادن به تنش در سوریه را به بحث خواهند گذاشت.

وزیر امور خارجه آمریکا ادامه داد: «اما این نیازمند تصمیم نظام بشار اسد برای مشارکت سیاسی و پایان دادن به خشونت علیه مردم خود است. امیدواریم به این سمت روی آورد زیرا معتقدیم سرنگونی‌اش حتمی است. سئوال اکنون این است که تا تحقق این امر چند نفر جان خود را از دست خواهند داد.»

سه‌شنبه باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا همتای سوری خود را به شکلی مستقیم تهدید کرد که استفاده از سلاح شیمیایی، پیامد خواهد داشت. اوباما در این باره گفت: «اگر خطای سهمگین به کارگیری این سلاح را مرتکب شوید، با پیامدهایی مواجه خواهید شد و حساب پس خواهید داد. اجازه نخواهیم داد قرن بیستم و یکم به دلیل استفاده از بد‌ترین اسلحه قرن بیستم در سیاهی فرو رود.»

چند ساعت پس از آن فوگ راسموسن دبیر کل ناتو اعلام کرد که استفاده سوریه از سلاح شیمیایی، «واکنش فوری» جامعه جهانی را در پی خواهد داشت.

وزارت امور خارجه فرانسه نیز در بیانیه‌ای تاکید کرد به کار گیری سلاح شیمیایی توسط نظام سوریه، واکنش جامعه جهانی را در پی خواهد داشت. گیدو وستروله، وزیر امور خارجه آلمان، نیز با هشدار به نظام سوریه نسبت به استفاده از سلاح‌های شیمیایی، چنین اقدامی را «غیرقابل قبول» توصیف کرد.

پیشتر یک منبع در وزارت امور خارجه سوریه به تلویزیون دولتی این کشور گفته بود که سوریه به هیچ وجه از سلاح شیمایی «در صورت وجود» علیه مردم خود استفاده نخواهد کرد.

این هشدار‌ها همزمان با شدت گرفتن خشونت‌ها در پایتخت سوریه میان مخالفان و نیروهای دولتی این کشور داده می‌شود.
XS
SM
MD
LG