لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ تهران ۱۳:۴۳

نامه کامرون به روحانی؛ امیدوارم روابط ایران و بریتانیا بهبود یابد


دیوید کامرون، نخست‌وزیر بریتانیا، در نامه‌ای به حسن روحانی ابراز امیدواری کرد، ریاست جمهوری وی فرصتی برای بهبود مناسبات لندن و تهران باشد.

دفتر نخست‌وزیری بریتانیا با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد که دیوید کامرون در نامه‌ای به حسن روحانی تصریح کرده که امیدوار است انتخاب وی فرصتی باشد برای ایران که مسیر تازه‌ای برای آینده در پیش گیرد و همچنین زمینه‌ای باشد برای بهبود گام‌به‌گام مناسبات دوجانبه و مبتنی بر عمل متقابل.

دیوید کامرون خطاب به حسن روحانی نوشت: «به مناسبت مراسم تحلیف شما، مایلم بنویسم که من امیدوارم انتخاب شما فرصتی برای بهبود مناسبات دوجانبه میان کشورهایمان فراهم کند.»

نخست‌وزیر بریتانیا خطاب به رئیس جمهوری ایران می‌نویسد که بهبود مناسبات دوجانبه فرایندی تدریجی است و مستلزم پرداختن به موضوعات متعدد است.

در ادامه بیانیه دفتر نخست‌وزیر بریتانیا آمده است که دیوید کامرون همچنین خواستار رویکرد سازنده و جدی ایران با جامعه جهانی در مورد برنامه‌ هسته‌ای‌اش و همچنین در مورد بحران جاری سوریه شده است.

به تازگی ویلیام هیگ، وزیر خارجه بریتانیا، نیز در تماس تلفنی با همتای خود علی‌اکبر صالحی، ابراز امیدواری کرد که رابطه لندن و تهران بهبود یابد.

پس از حمله به سفارت بریتانیا در تهران در آذرماه سال ۱۳۹۰، این کشور سفارت خود در تهران را بست و خواستار خروج دیپلمات‌های ایرانی از خاک بریتانیا شد.

بریتانیا به همراه فرانسه، روسیه، چین، آمریکا و آلمان عضو گروه ۱+۵ هستند که با ایران درباره برنامه‌ای هسته‌ای‌اش مذاکره می‌کنند.

در همین حال فرانسه، نیز پس از مراسم تحلیف روحانی، از علاقه پاریس برای بهبود روابط با تهران سخن گفته است.

روز سه‌شنبه، وزارت خارجه فرانسه با صدور بیانیه‌ای از دیدار لوران فابیوس وزیر خارجه این کشور با علی‌ آهنی سفیر ایران در پاریس خبر داد. خبرگزاری مهر هم گزارش داد که فرانسوا اولاند، رئیس جمهوری فرانسه نیز در پیامی ریاست جمهوری روحانی را تبریک گفته و نسبت به بهبود مناسبات ابراز امیدواری کرده است.

کاترین اشتون نماینده عالی اتحادیه اروپا در سیاست خارجی نیز در نامه‌ای به حسن روحانی خواستار از سرگیری هر چه زودتر مذاکرات هسته‌ای با تیم جدید مذاکره‌کنندگان ایران شده است.

با این حال واشینگتن برخلاف متحدان اروپایی خود هنوز به طور علنی پس از پیروزی حسن روحانی پیامی برای رئیس جمهور ایران نفرستاده است. گرچه مقام‌های آمریکایی کم‌و بیش ابراز امیدواری کرده‌اند که حسن روحانی بتواند در مورد مذاکرات هسته‌ای گشایشی ایجاد کند.

حسن روحانی، در نخستین کنفرانس خبری خود در روز سه‌شنبه ۱۵ مرداد گفت اگر منافع ملی ایران ایجاب کند با همه کشورها مذاکره می‌کند و آمریکا نیز از قاعده مستثنی نیست. وی همچنین تاکید کرد که در مذاکرات هسته‌ای باید به نگرانی‌های دوطرف مذاکره پرداخته شود.
XS
SM
MD
LG