لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۴ مهر ۱۳۹۷ تهران ۰۸:۰۷

اردوغان: ترکیه برای همکاری دفاعی با قطر از کسی اجازه نمی‌گیرد


رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه از رد شروط ۱۳ گانه عربستان و متحدانش توسط قطر استقبال کرد و گفت این شرایط برخلاف قوانین بین‌المللی است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، رئیس جمهوری ترکیه روز یکشنبه چهارم تیر گفت: «ما (از موضع قطر) استقبال می‌کنیم و این فهرست ۱۳ گانه را خلاف قوانین بین‌الملل می‌دانیم.»

او که پس از نماز عید فطر در استانبول با خبرنگاران سخن می‌گفت، خواسته‌های عربستان و متحدانش از قطر را «زیاده از حد» خواند و گفت: «آنچه ما در اینجا درباره آن سخن می‌گوییم حمله به حقوق حاکمیتی یک کشور است. طبق قوانین بین‌الملل نمی‌توان به حقوق حاکمیتی یک کشور اینگونه حمله کرد.»

قطر روز شنبه سوم تیر اولتیماتوم عربستان و متحدانش را رد کرد و شرایط ۱۳گانه را غیرمنطقی و نقض حاکمیت خویش دانست.

عربستان سعودی، امارات، بحرین و مصر با تعیین این شرایط برای قطر، گفته‌اند، تا زمانی که این خواسته‌ها برآورده نشود، محاصره اقتصادی و دیپلماتیک این کشور، برچیده نخواهد شد.

نزدیک به سه‌ هفته است که این کشورها مرزهای زمینی، دریایی و هوایی خود را روی قطر بسته‌اند و روابط خود را به حال تعلیق درآورده‌اند.

تعطیلی شبکه تلویزیونی الجزیره، قطع رابطه سیاسی با ایران، اخراج اعضای اخوان‌المسلمین و تعطیلی پایگاه نظامی ترکیه در قطر از جمله خواسته‌های این کشورها است.

این فهرست ۱۳گانه به طور رسمی منتشر نشده اما رسانه‌های عربی و غربی و از جمله الجزیره آن را منتشر کرده‌اند.

ترکیه در ارتباط با این اختلافات جانب قطر را گرفته است. از جمله پارلمان ترکیه در ماه جاری میلادی قانونی را از تصویب گذارند که به‌موجب آن این کشور می‌تواند تا چندین هزار نیرو به قطر اعزام کند.

رجب طیب‌ اردوغان روز یکشنبه همچنین درخواست خروج نیروهای ترکیه از قطر را «توهین به ترکیه» خواند.

رئیس جمهوری ترکیه بار دیگر به عربستان سعودی پیشنهاد داد که ترکیه در آن کشور هم پایگاه نظامی دایر کند. پیشتر ریاض این پیشنهاد را رد کرده بود.

رجب طیب اردوغان گفت: «اگر عربستان سعودی از ما بخواهد که در آنجا پایگاه بزنیم، ما می‌توانیم در آن جهت حرکت کنیم.»

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG