لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۲ تهران ۱۲:۴۳

تداوم طلسم چهارده ساله: عمان ۱ ایران ۱


دیدار تیم‌های ملی فوتبال ایران و عمان در گروه D مسابقات مقدماتی جام جهانی و جام ملت‌های آسیا به تساوی ۱-۱ انجامید.

این بازی در ورزشگاه سلطان بن قابوس مسقط برگزار شد. پیش از این دو تیم ۱۰ بار بازی کرده بودند که آخرین پیروزی ایران سال ۱۳۸۰ رقم خورد. به این ترتیب، طلسم ۱۴ ساله ایران در کسب پیروزی مقابل عمان تداوم یافت.

شاگردان کی‌روش و پل لگوئن با این تساوی ۸ امتیازی شدند و ایران به خاطر تفاضل گل بهتر در صدر جدول باقی ماند. عمان این فرصت را دارد که پنج روز بعد در بازی خانگی با هندوستان به برتری برسد و با یک بازی بیشتر در صدر بایستد.

در این مسابقه همبازیان آندرانیک تیموریان به خاطر درگذشت هادی نوروزی با روبان مشکی به میدان رفتند. عمان در نیمه اول نمایش برتری ارائه کرد و چند بار خطرساز شد اما سرانجام، تساوی ۰-۰ در کارنامه دو تیم به ثبت رسید.

میزبان در نیمه دوم به حملاتش ادامه داد و هفت دقیقه بعد به گل رسید. ارسال روی دروازه با تعلل حقیقی، حسینی و حاج‌صفی همراه شد تا سعد المخینی در بیستمین بازی ملی حقیقی، تیمش را پیش بیاندازد.

برخلاف انتظار، عمان به دفاع مطلق روی نیاورد و حتی باز هم توسط فارسی خطرساز شد. او ضربه نهایی را به بالای دروازه زد، توپی اگر گل می‌شد ایران به سختی می‌توانست از شکست بگریزد.

سرمربی تیم ملی عمان در پایان بازی درباره عدم تغییر تاکتیک برای حفظ نتیجه گفت: «هیچ خطری از طرف ایران ما را تهدید نمی‌کرد. هیچکدام از حملاتشان به دورازه ما نرسید. در سه سال اخیر، این بهترین بازی عمان بود.»

در دقیقه ۷۰ احسان‌حاج‌صفی از سمت چپ فرار کرد و با دریافت پاسی که حاصل ضربه ایستگاهی بود، توانست بدون مزاحمت توپ را ارسال کند. توپی که خط عرضی دروازه را طی کرد و در میان سردرگرمی مدافعان حریف، سیدجلال حسینی مدافع پیش تاخته ایران توانست دروازه علی الحبسی را باز کند.

الحبسی تنها بازیکن شاغل عمان در اروپاست که طی سیزده سال اخیر لژیونر بوده و حالا سنگربان باشگاه ردینگ انگلستان است.

سیدجلال حسینی که فقط دو بازی دیگر تا صدمین بازی ملی‌اش فاصله دارد، توانست هفتمین گل ملی را بزند. جالب اینکه تمام گل‌های او نیز حساس بوده و چهار گلش باعث ثبت نتیجه ۱-۰ و کسب برتری ایران شده.

در ترکیب ایران علیرضا حقیقی، پژمان منتظری، سیدجلال حسینی، احسان حاج‌صفی، وریا غفوری، امید ابراهیمی، آندرانیک تیموریان، اشکان دژاگه، وحید امیری (مهدی ترابی- ۶۰)، سردار آزمون (کاوه رضایی- ۸۶) و مهدی طارمی (امید عالیشاه- ۸۲) بازی کردند. طارمی با دریافت کارد زرد، بازی با ترکمنستان را از دست داد.

پل لگوئن در پاسخ به سوال خبرگزاری فارس مبنی بر اینکه ۱۴ سال توقف ایران مقابل عمان، باعث برتری روحی و روانی عمان شد، گفت: «ایران در جام جهانی خیلی خوب بازی کرده بود و این موضوع نمی‌تواند روی ایران تاثیر منفی بگذارد، زیرا بازیکنان توانمندی دارد.»

کارلوس کی‌روش هم عمان را تیم بر‌تر عمان معرفی کرد اما یک امتیاز را برای هر دو تیم مناسب دانست. او گفت: هرچه خواستم بازیکنانم را با هوای عمان تطبیق دهم نشد. برای بازیکنان ایرانی همیشه بازی در چنین هوایی دشوار است. اما چهار بازی باقی مانده که سه دیدارش در ایران است.

کی‌روش یادآور شد: «شک نداریم که ایران بازی خوبی انجام نداد. فشار زیادی تحمل کردیم و کنترلی در وسط زمین نداشتیم و بازیکنان از لحاظ فیزیکی طروات لازم را نداشتند.»

اما شگفتی بزرگ بازی‌های پنجشنبه را نه تیم ملی عمان، بلکه اردنی‌ها خلق کردند. آنها موفق شدند استرالیا قهرمان جام ملت‌های آسیا را ۲-۰ از پیش رو بردارند. شاگردان پل پوت با همین پیروزی بزرگ به صدر جدول رسیدند.

قطر در چهارمین بازی، چهارمین پیروزی متوالی را کسب کرد و در خانه با یک گل از سد چین گذشت.

ژاپن که برای انجام دیداری دوستانه به تهران خواهد آمد، با سه گل از سد سوریه گذشت. این بازی به خاطر محرومیت سوریه از میزبانی، در کشور عمان برگزار شد.

عراق در دیداری دشوار با گل دقیقه ۹۷ یونس محمود مقابل ویتنام از شکست گریخت. رقابت در گروه F بین تایلند، عراق و ویتنام ادامه دارد.

در گروه G کره جنوبی به روند پیروزی‌هایش ادامه داد و کویت را در خانه این تیم از پیش رو برداشت.

در گروه آخر، کره شمالی در برابر فیلیپین با تساوی بدون گل متوقف شد اما همچنان صدرنشین است. ازبکستان هم در بحرین بازی خوبی ارائه کرد و میزبان خود را با چهار گل از پیش رو برداشت.

XS
SM
MD
LG