لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۷ بهمن ۱۴۰۱ تهران ۰۹:۴۹

سفر مدیر ارشد شرکت آمریکایی جنرال الکتریک به ایران


در ادامه سفر مدیران و تجار خارجی به ایران در پی لغو تحریم‌ها، سخنگوی شرکت نفت و گاز جنرال الکتریک اعلام کرد که مدیر عامل این کمپانی آمریکایی برای ارزیابی فرصت‌‌های تجاری به ایران سفر داشته است.

به گزارش خبرگزاری رویترز در روز سه‌شنبه، ۲۷ بهمن‌ماه، سخنگوی این کمپانی می‌گوید که به دنبال تسهیل در تحریم‌های ایران، لورنزو سیمونلی، مدیرعامل بخش نفت و گاز شرکت جنرال الکتریک، سفری به ایران داشته است.

در همین حال، به نوشته روزنامه آمریکایی وال استریت جورنال، آقای سیمونلی با یک مقام ارشد نفتی ایران هم دیدار داشته است.

لورنزو سیمونلی
لورنزو سیمونلی

کمپانی جنرال الکتریک تاکید کرده است که این شرکت همچنان که به دنبال فرصت‌های بالقوه در ایران است به طور کامل به قوانین دولت ایالات متحده هم پایبند خواهد ماند.

خبرگزاری رویترز نوشته است که همکاری با ایران می‌تواند اثرات مخرب کم شدن بهای نفت را که به جنرال الکتریک لطمه زده، تا حدی برای این شرکت التیام بخشد.

جنرال الکتریک پیش‌بینی کرده است که درآمدهای مربوط به بخش نفت و گاز این کمپانی، در سال ۲۰۱۶ به میزان ۱۰ تا ۱۵ درصد دیگر کاهش یابد.

ایران که از کمند تحریم‌های نفتی رها شده، در تلاش است پیشنهادهای جذاب‌تری برای جذب شرکت‌های خارجی در حوزه نفت و گاز ارائه کند، اقدامی که با مخالفت بخشی از اصولگرایان مخالف دولت حسن روحانی مواجه شده است.

به دنبال توافق هسته‌ای بسیاری از تحریم‌های بین‌المللی ایران برچیده شد، با این حال آمریکا هنوز بسیاری از تحریم‌های خود علیه ایران را لغو نکرده است.

از سوی دیگر دولت آمریکا اجازه نمی‌دهد این کشور با ایران نقل و انتقال دلار داشته باشد.

هم‌اکنون شرکت‌های آمریکایی مجاز هستند از طریق شاخه‌های خارجی خود با ایران مبادله تجاری داشته باشند.

جنرال الکتریک سازنده تجهیرات حفاری و از جمله پمپ‌های نفتی بستر دریا و تجهیزات لوله‌های نفتی است. این شرکت یکی از پردرآمد‌ترین شرکت‌های آمریکاست و ارزش سهام آن در بورس حدود ۲۶۰ میلیارد دلار است.

روزنامه وال استریت جورنال به نقل از یک منبع مطلع که نامی از وی نبرده نوشته که جنرال الکتریک می‌خواهد کمپرسور و توربین به ایران بفروشد و زیرمجموعه این شرکت در فلورانس ایتالیا عهده‌دار این معامله خواهد بود.

بر پایه این گزارش مدیرعامل این شرکت روز دوشنبه، ۲۶ بهمن‌ماه، ایران را ترک کرد.

XS
SM
MD
LG