لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۳۹۷ تهران ۱۱:۰۱

تولید محصولات کشاورزی، غلات، میوه‌ و سبزیجات چندین کشور اروپایی تحت تأثیر موج هوای گرم و خشکسالی، کاهش یافته است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، اتحادیه ملی کشاورزان آلمان چهارشنبه ۲۸ مردادماه گزارش داد که خشکسالی شدیدی که از ماه مه (اواخر اردیبهشت) در بخش های وسیعی از آلمان اتفاق افتاده است، تأثیر خود را بر میزان برداشت غلات کشور گذاشته است.

بر اساس این گزارش، کشاورزان تخمین می‌زنند که تا پایان سال جاری تنها ۴۶ میلیون و ۵۰۰ هزار تن غلات برداشت کنند که این رقم نسبت به سال گذشته۱۱ درصد کاهش نشان می‌دهد.

سال گذشته میزان برداشت غلات آلمان ۵۲ میلیون تن بود.

بر اساس این گزارش، خشکسالی بر تولید میوه، کلزا (نوعی گیاه‌ دانه روغنی) و سبزیجات نیز تأثیر منفی گذاشته است.

برداشت مارچوبه در این کشور با ۵ درصد کاهش به ۱۰۸ هزار تن و سیب با ۲۱ درصد کاهش به ۸۸۵ هزار کاهش یافته است.

این گزارش می‌افزاید که در برخی مناطق مانند باواریا، هسن، راینلاند-فالتس و مناطق شرقی کشور تولید انواع محصولات کشاورزی ۱۵ تا ۳۰ درصد کاهش یافته است.

اتحادیه ملی کشاورزان آلمان می‌گوید که ادامه خشکسالی و موج گرما در ماه جاری میلادی نیز برخی از محصولاتی که هنوز نارس هستند را با تهدید مواجه کرده است، از جمله ذرت، چغندرقند، چراگاه‌ها و محصولات علوفه‌ای.

کشاورزان آلمانی همچنین از فشارهای اقتصادی ناشی از تعیین حداقل دستمزد برای کارگران که از ابتدای سال جاری اعمال‌شده، شکایت دارند.

با افزایش حداقل دستمزد، کشاورزان که نیاز به نیروهای کاری دارند، با افزایش هزینه مواجه شده‌اند.

در همین زمینه خبرگزاری فرانسه طی گزارشی جداگانه نوشته است که لهستان نیز با مشکل خشکسالی مواجه شده است، به‌طوری که سطح آب طولانی‌ترین و مهم‌ترین رود این کشور، ویستولا هم‌اکنون به کمترین میزان طی ۲۰۰ سال گذشته رسیده است.

سطح این رودخانه در ورشو، پایتخت کشور ۵۰ سانتی‌متر پایین آمده است که بنا به گزارش «آی ام جی وی» یکی از سازمان‌های هواشناسی این کشور، پایین‌ترین میزان از سال ۱۷۸۹ است.

این رودخانه ۱۰۰۰ کیلومتری طی سال‌های آینده، با ادامه روند کنونی با کاهش هرچه بیشتر آب مواجه خواهد شد.

اخیراً رسانه‌های آلمان گزارش دادند که دمای هوای کشور در تابستان سال جاری به بالای ۳۰ درجه رسیده است و حتی رکورد بالای ۴۰ درجه را نیز زده است که این رقم طی ۱۰۰ سال گذشته بی‌سابقه است.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG