لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۷ تهران ۱۱:۵۱

حداد عادل: رهبر مایل نیست اصولگرایان بیش از یک لیست در انتخابات داشته باشند


غلامعلی حداد عادل، نماینده اصولگرای مجلس و عضو کمیته وحدت اصولگرایان، گفته است که آیت‌الله خامنه‌ای، مایل نیست اصولگرایان با بیش از یک لیست در انتخاب آینده مجلس شرکت کنند.

غلامعلی حداد عادل در جلسه اعضای جامعه اسلامی مهندسین در دانشگاه امام صادق، با هشدار نسبت به اختلاف در میان اصولگرایان تصریح کرد: «رهبری معظم انقلاب مایل نیستند که در انتخابات مجلس نهم بیش از یک فهرست ارائه شود.»

غلامعلی حداد عادل که رابطه سببی با آیت‌الله خامنه‌ای دارد (مجتبی خامنه‌ای داماد حداد عادل است) در حالی از تمایل آیت‌الله خامنه‌ای در مورد فهرست مطلوب وی در مجلس خبر داده است، که دخالت‌ مستقیم رهبر جمهوری اسلامی در مسایل جاری کشور به ویژه پس از ابقای حیدر مصلحی در وزارت اطلاعات نمود بیشتری پیدا کرده است.

پس ا زآن که محمود احمدی نژاد اعلام کرد که استعفای حیدر مصلحی را پذیرفته است، آیت‌الله خامنه‌ای حتی محمود احمدی‌نژاد، را مورد خطاب قرار نداد و نامه خود را مستقیم به حیدر مصلحی نوشت و او را بدون رای اعتمادِ دوباره مجلس در وزارت اطلاعات ابقا کرد؛ ابقایی که به «خانه‌نشینی» ۱۱ روزه رئیس جمهور منجر شد.

اکنون، غلامعلی حداد عادل با اشاره به اختلافات درونی اصولگرایان هشدار داده که هرگونه غفلتی موجب می‌شود «جریان انحرافی» و «جریان فتنه» از فرصت استفاده کند و تمایل رهبر جمهوری اسلامی را به فهرست واحد اصولگرایان علنی کرده است.

حداد عادل، با اشاره به «دوران تلخ دوم خرداد» گفت: «در مجلس هفتم و هشتم اصولگرایان یک رقیب به نام اصلاح طلبان داشتند، ولی در این مجلس گویا باید با ۲ جبهه که یکی‌‌ همان اصلاح‌طلبان و یا اصحاب فتنه و دیگری جریان انحرافی مقابله کنیم و بنابراین باید به گونه‌ای اوضاع را مدیریت کنیم و مراقب این دو جریان باشیم.»

در حالی غلامعلی حدادعادل از تمایل رهبر ایران برای ارائه لیست واحد اصولگرایان در انتخابات مجلس سخن گفته که چندی پیش، علی مطهری، نماینده منتقد اصولگرای مجلس با انتقاد از مجلس نهم به صراحت گفته بود که مجلس به «شاخه دفتر رهبری» تبدیل شده است.

کمیته وحدت اصوگرایان، که حداد عادل عضوی از آن است به دعوت جامعه مدرسین قم و جامعه روحانیت مبارز، برای همگرایایی طیف‌هایی مختلف اصولگرایان برای انتخابات آینده مجلس تشکیل شده است.

با این حال در روزهای اخیر تردیدهایی درباره وحدت طیف‌های مختلف اصولگرایان مطرح شده است.

از جمله برخی از سایت‌های اصولگرایان درباره جبهه پایداری، که شماری از برکنارشدگان دولت احمدی‌نژاد اعضای آن را تشکیل می‌دهند و آیت‌الله مصباح یزدی هم در میتینگ آن شرکت کرده بود، این گروه را متصل به محمود احمدی‌نژاد دانسته و آن را تاکتیکی برای به دست آوردن کرسی‌های مجلس عنوان کرده‌اند.

در این خبرها آمده است که صادق محصولی، وزیر سابق کشور و رفاه دولت، با محمود احمدی‌نژاد ملاقات داشته و رئیس دولت هم دستور داده که وزرا و استانداران با این جبهه همکاری کنند.

در همین حال، آیت‌الله مهدوی کنی، رئیس جامعه روحانیت مبارز که یکی از چهره‌های اصلی در نزدیک کردن اصولگرایان است، خود به تازگی تصریح کرده که محسن رضایی با مراجعه به وی گفته که آیا وی جز اصولگرایان است یا نه و اگر است چرا نماینده‌ای در کمیته وحدت اصولگرایان ندارد.

عمق نگرانی‌ها و اختلافات در میان اصولگرایان را محمدرضا باهنر، نائب رئیس مجلس، در جلسه جامعه اسلامی مهندسین در همان جلسه‌ای که غلامعلی حداد عادل هم حضور داشت، اینگونه بیان کرده است: «ایجاد وحدت در میان اصولگرایان حواشی زیادی دارد و خبر و تحلیل فراوانی در پیرامون آن وجود دارد و لذا این امر موجب شده تا یک خوف و ترس در میان اصولگرایان به وجود بیاید.»

صفحه ویژه جام جهانی ۲۰۱۸

XS
SM
MD
LG