لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۰ تهران ۰۱:۴۷

شرکت دولتی نفت هند واردات از ایران را ۲۳ درصد کاهش می‌دهد


شرکت دولتی نفت هند تصمیم گرفته است واردات نفت از ایران برای سال مالی جاری نسبت به سال گذشته بیش از ۲۳ درصد کاهش دهد. سال مالی هند تقریبا برابر با سال خورشیدی ایران است.

ویراپا مویلی، وزیر نفت و گاز طبیعی هند به مجلس قانونگذاری شورای ایالت‌های هند، یکی از دو مجلس قانونگذاری هند، سه شنبه ۱۵ مرداد اعلام کرده است که شرکت دولتی نفت هند در نظر دارد واردات نفت از ایران را برای سال مالی جاری بیش از ۲۳ درصد کاهش دهد.

به گزارش چهارشنبه ۱۶ مرداد ماه روزنامه «ایندین اکسپرس» چاپ دهلی، هند در سال گذشته مالی که ۳۱ مارس ۲۰۱۳ به پایان رسید، کلا واردات نفت از ایران را نسبت به سال مالی قبل تا ۲۶٫۵ درصد کاهش داده بود.

هند در سال مالی ۲۰۱۲ تا سال ۲۰۱۳ در مجموع ۱۳٫۳ میلیون تن نفت از ایران خریده بود، در حالی که سال قبل آن این رقم ۱۸٫۱ میلیون تن بود.

شرکت دولتی نفت هند، آی او سی، سومین خریدار عمده نفت ایران بعد از پالایشگاه‌های «مانگلور» و «اسار» در هند است.

این شرکت در ماه‌های آوریل-ژوئن، یعنی سه ماهه دوم سال جاری ۵۷۷ هزار تن نفت خام از ایران خریده است.

شرکت دولتی نفت هند سال مالی گذشته کلا ۱٫۵۵۶ میلیون تن نفت به ارزش یک میلیارد و ۲۶۲ میلیون دلار از ایران وارد کرده بود که ۶۵۳ میلیون دلار آن از طریق روپیه و ۴۱۵ میلیون دلار از طریق یورو و از طریق «هالک بانک» ترکیه پرداخت شده بود.

هالک بانک ترکیه از ماه آرویل اعلام کرد که دیگر قادر به انتقال پول نفت ایران از هند نیست و به همین خاطر این شرکت از سال مالی گذشته حدود ۲۰۰ میلیون دلار بدهی به ایران دارد.

اخیرا ایران و هند موافقت کردند که کل پول نفت صادراتی ایران به هند با ارز روپیه پرداخت شود. برای سال مالی جدید از بابت خرید نفت تاکنون این شرکت معادل ۱۹۳ میلیون دلار از طریق ارز روپیه به ایران پول پرداخت کرده و ۲۳۶ میلیون دلار نیز بدهی دارد.

به غیر از شرکت نفت هند، شرکت مانگلور، بزرگترین پالایشگاه مشتری نفت ایران در هند نیز از ماه آوریل واردات نفت از ایران را متوقف کرده، اما در نظر دارد از ماه جاری واردات نفت از ایران را از سر بگیرد و روزانه ۸۰هزار بشکه نفت از ایران بخرد. این پالایشگاه نیز در نظر دارد برای سال جاری مالی وارداتنفت از ایران را تا ۱۵ درصد کاهش دهد.

هند در سه ماهه دوم سال جاری (آوریل-ژوئن) واردات نفت از ایران را به خاطر قطع خرید نفت این کشور توسط «مانگلور» و «هندوستان پترولیوم» تا ۴۰ درصد کاهش داده است.

این کشور در ماه ژوئن کلا کمی بیش از ۱۴۰ هزار بشکه نفت از ایران وارد کرده بود که نسبت به همان دوره در سال گذشته بیش از ۵۰ درصد کاهش نشان می‌دهد.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG