لینک‌های قابلیت دسترسی

سه شنبه ۴ مهر ۱۳۹۶ تهران ۰۵:۵۶

رویترز: پالایشگاه مانگلور هند واردات نفت از ایران را از سر می‌گیرد


سوپر نفتکش سورنا در نزدیکی میدان نفتی سروش و نوروز. عکس از شانا
پالایشگاه مانگلور، بزرگترین مشتری نفتی ایران در هند می‌خواهد واردات نفت از ایران را بعد از چهار ماه قطع کامل خرید نفت دوباره از سر گیرد.

یک منبع صنعت نفت هند چهارشنبه ۹ مرداد به خبرگزاری رویترز گفته است که مانگلور در نظر دارد از ماه آینده، اوت، واردت نفت از ایران را احیا کند، چرا که جایگزین مناسبی برای نفت ایران نتوانسته پیدا کند.

رویترز می‌نویسد که از سرگیری واردات نفت ایران توسط مانگلور که از ماه آوریل هیچ نفتی از ایران وارد نکرده، می‌تواند به احیای نسبی افت چشمگیر صادرات نفتی ایران کمک کند. هند در سه ماهه دوم سال جاری (آوریل-ژوئن) واردات نفت از ایران را به خاطر قطع خرید نفت این کشور توسط «مانگلور» و «هندوستان پترولیوم» تا ۴۰ درصد کاهش داده است.

هم‌اکنون تنها پالایشگاه «اسار» هند از ایران نفت وارد می‌کند. این کشور در ماه ژوئن کمی بیش از ۱۴۰ هزار بشکه نفت از ایران وارد کرده بود که نسبت به همان دوره در سال گذشته بیش از ۵۰ درصد کاهش نشان می‌دهد.

پالایشگاه‌های هند از ماه آوریل توسط شرکت‌های بیمه هندی تهدید شده‌اند که در صورت ادامه خرید نفت از ایران از دریافت خدمات بیمه نامه محروم خواهند شد.

مانگلور با قطع واردات نفت ایران، واردات نفت خام عربستان و عمان را افزایش داده بود، اما منبع هندی به رویترز گفته است که «گزینه‌های دیگر سودآور نیستند، نه کیفیت آنها منطبق بر امکانات پالایشگاه است و نه در زمان لازم قابل دستیابی است».

مانگلور می‌خواهد که برای سال مالی جاری که ۳۱ مارس به پایان می‌رسد، روزانه ۸۰ هزار بشکه نفت از ایران وارد کند.

درباره مشکل بیمه‌نامه، مدیر عامل مانگلور ۲۹ ژوئن به رویترز گفته است که شرکت «بیمه عمومی» هند قادر خواهد بود تا زمانی که هند از تحریم‌های آمریکا علیه ایران معافیت می‌گیرد، پالایشگاه را تا بالای ۵ میلیارد روپیه برابر ۸۲٫۸۳ میلیون دلار بیمه کند.

هند برای سومین بار پیاپی در ماه ژوئن توانست از تحریم‌های شش ماهه آمریکا علیه واردکنندگان نفت ایران که از ۲۸ ژوئن ۲۰۱۲ شروع شده، معافیت گیرد.

رویترز می‌نویسد که انتظار می‌رود یک هیات بیمه ایرانی از ۱۲ روز دیگر سفری چهار روزه به هند داشته باشد تا چاره‌ای برای معضل بیمه‌نامه پالایشگاه‌های مشتری نفت ایران بیابد.

وزیر نفت ایران در ماه مه طی سفری که به هند داشت، اعلام کرد که شرکت‌های بیمه ایرانی خود آماده ارائه بیمه نامه به پالایشگاه‌های هند هستند، اما چند منبع هندی به رویترز گفته بودند مادامی که شرکت‌های بیمه ایران خود تحت تحریم آمریکا هستند، اعتباری به بیمه‌نامه آنها نیست.
XS
SM
MD
LG