لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۶ آذر ۱۴۰۰ تهران ۱۷:۲۸

ده‌ها کشته و زخمی در درگیری نیروهای عراقی با معترضان سنی‌مذهب


یکی از زخمی‌شدگان درگیری‌های روز سه‌شنبه کرکوک
یورش نیروهای امنیتی عراق به میدان محل تحصن معترضان سنی مذهب در نزدیکی شهر کرکوک به کشته و زخمی شدن ده‌ها نفر انجامید.

خبرگزاری رویترز به نقل از پلیس عراق، شمار قربانیان این حادثه را ۲۷ کشته و حدود ۷۰ زخمی اعلام کرده است. اما شبکه خبری الجزیره گزارش داده است که در این حادثه، دستکم ۵۰ نفر کشته و ۱۵۰ نفر زخمی شده‌اند.

این خشونت بار‌ترین حادثه از حدود ۴ ماه پیش است که هزاران تن از سنی‌های عراق، اعتراض‌های خود را علیه سیاست‌های نوری مالکی، نخست وزیر شیعه مذهب این کشور، آغاز کرده‌اند. سنی‌ها، دولت مالکی را به اجرای سیاست‌های تبعیض آمیز علیه خود متهم می‌کنند.

وزارت دفاع عراق اعلام کرده است که نیروهای امنیتی پس از آنکه در معرض شلیک آتش از سوی افراد مسلح قرار گرفتند، آتش گشودند. بنا بر این اعلام، افراد مسلح مهاجم در میدان الحویجه در نزدیکی کرکوک مستقر بودند. در این میدان معترضان سنی اقدام به برگزاری تحصنی اعتراض آمیز کرده بودند.

در این بیانیه آمده است که نیروهای مسلح در حالی که توسط واحدهای ضد شورش خود در حال برقراری نظم و قانون بودند، با شلیک گسترده آتش روبرو شدند.

خبرگزاری رویترز به نقل از وزارت دفاع و منابع امنیتی عراق گزارش داده است که نیروهای امنیتی، ده‌ها خمپاره و تعداد زیادی قبضه سلاح در میدان تحصن، کشف و ضبط کرده‌اند.

اما در مقابل، رهبران اعتراض‌ها گفته‌اند که هنگام یورش نیروهای امنیتی، مسلح نبودند. آنها آمار دقیقی از تعداد کشته‌ها ارائه نداده و تنها به بیان اینکه ده‌ها نفر کشته و زخمی شده‌اند، بسنده کرده‌اند.

یکی از معترضان حاضر در محل گفته است: «هنگام یورش نیروهای ویژه به میدان آماده نبودیم و اسلحه نداشتیم. آنها برخی از ما را با خودروهای خود زیر گرفتند.»

اما وزارت دفاع می‌گوید دستکم ۲۰ فرد مسلح در میدان تحصن کشته شدند و بقیه کشته‌شدگان از نیروهای پلیس هستند.

از سوی دیگر منابع نظامی و روسای قبایل گفته‌اند ساعاتی پس از این حادثه، برخی اعضای قبایل سنی‌مذهب، به سه ایست بازرسی در روستاهای اطراف الحویجه حمله کرده و برای ساعاتی آنها را به کنترل خود در آوردند. اما پس از آن نیروهای امنیتی با پشتیبانی هلیکوپتر‌ها، این ایست‌های بازرسی را باز پس گرفتند.

در نتیجه این خشونت‌ها، محمد تمیم وزیر سنی مذهب آموزش عراق، از سمت خود استعفا داد.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG