لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۳۹۷ تهران ۰۹:۰۵

دادگاه عالی هند مصونیت سفیر ایتالیا در هند را لغو کرد


India -- A worker folds an Indian National Flag at Roopalee Textiles in Ahmedabad, 19Jan2010
قاضی دادگاه عالی هند روز دوشنبه اعلام کرد سفیر ایتالیا در آن کشور به خاطر ضمانت دو تفنگدار ایتالیایی که به هنگام بررسی پرونده آنها در دادگاه به اتهام ارتکاب قتل از هند گریخته‌اند، مصونیت دیپلماتیک خود را از دست داده است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه آلتاماس کبیر قاضی دادگاه عالی هند گفت دانیل مانچینی سفیر ایتالیا در دهلی ماه گذشته با دادن ضمانت رسمی به مراجع قضایی مبنی بر بازگشت این دو نفر عملا از مصونیت دیپلماتیک خود چشم پوشی کرده است.

دو تفنگدار دریایی ایتالیایی به نام های ماسیمیلیانو لاتوره و سالواتور جیرونه به قتل دو ماهیگیر هندی متهم هستند ماه گذشته توانستند از هند خارج شده و برای شرکت در رای‌گیری انتخابات ایتالیا به کشورشان بازگردند به این شرط که برای ادامه دادگاه به هند برگردند.

اما دولت ایتالیا هفته گذشته اعلام کرد که تعهد خود مبنی بر بازگشت این دو متهم به هند را نقض خواهد کرد. این مسئله با اعتراض شدید دولت هند روبرو شد.

قاضی دادگاه عالی هند روز دوشنبه اعلام کرد که سفیر ایتالیا تا روز دوم ماه آوریل که جلسه بعدی دادگاه برای بررسی این پرونده است حق خروج از هند را ندارد.

دولت هند هشدار داده است که تصمیم دولت ایتالیا پیامدهای بسیار جدی خواهد داشت و بر روابط دو کشور تاثیر خواهد گذاشت. کشورهای دیگر نیز روند بررسی این پرونده را از نزدیک دنبال می‌کنند چون می‌تواند آغازگر روش جدیدی در برخورد قضایی با دیپلمات‌های غربی باشد.

دولت هند به واحدهای امنیتی فرودگاه‌های این کشور هشدار داده که از خروج سفیر ایتالیا جلوگیری کنند و دیوان عالی هند با صدور فرمان ویژه‌ای به نهادهای انتظامی و قضایی کشور دستور داده که با اقدامات مناسب سفیر ایتالیا را تحت نظر قرار دهند.

سفیر ایتالیا در شرایطی که از مصونیت دیپلماتیک برخوردار نیست می‌تواند به اتهام فریب و توهین به مراجع قضایی محاکمه شود.

خبرگزاری فرانسه از قول وکیل مدافع دولت ایتالیا می‌نویسد که براساس مفاد منشور روابط دیپلماتیک مصوب سال ۱۹۶۱ در وین، سفیر ایتالیا در هند هنوز هم از مصونیت سیاسی و آزادی مسافرت برخوردار است.

اما قاضی دادگاه عالی هند روز دوشنبه اعلام کرد که دستگاه قضایی هند اعتماد خود را به سفیر کاملا از دست داده است.

برخی از کار‌شناسان حقوق بین‌المللی معتقدند که دولت هند با اتخاذ این تصمیم ممکن است کنوانسیون روابط دیپلماتیک را نقض کند. به گفته کار‌شناسان حداکثر مجازاتی که دولت هند می‌تواند در مورد سفیر ایتالیا به اجرا بگذارد سلب حقوق و جایگاه ویژه وی به عنوان سفیر و اخراج وی از خاک هند است.

وزارت خارجه هند نیز گفته است که دانیل مانچینی با دادن ضمانت شخصی به دادگاه مبنی بر بازگشت دو متهم احتمالا مصونیت دیپلماتیک خود را به خطر انداخته است. سخنگوی وزارت خارجه هند روز دوشنبه اعلام کرد که این نهاد به عنوان بخشی از قوه مجریه تابع تصمیمات دستگاه قضایی کشور است.

خبرگزاری فرانسه یادآوری می‌کند که دو تفنگدار دریایی ایتالیایی در فوریه سال گذشته زمانیکه به عنوان محافظ یک کشتی نفتکش ایتالیایی انجام وظیفه می‌کردند به سوی سرنشینان یک قایق ماهیگیری هندی که به سمت آنها نزدیک می‌شد تیراندازی کردند. در جریان این تیراندازی که در جوار ساحل جنوب غربی هند روی داد دو ماهیگیر هندی کشته شدند. این دو متهم می‌گویند که قایق ماهیگیری هندی را با قایق دزدان دریایی اشتباه گرفتند.

دولت ایتالیا تاکید می‌کند که تفنگداران دریایی باید در خود ایتالیا محاکمه شوند چون این حادثه روی عرشه یک کشتی ایتالیایی و در آب‌های بین‌المللی روی داده است و در نتیجه حریم قضایی ایتالیا محسوب می‌شود. اما هند می‌گوید که این قتل در آب‌های حریم دریایی آن کشور روی داده است.

صفحه ویژه جام جهانی ۲۰۱۸

XS
SM
MD
LG