لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۲ آذر ۱۳۹۷ تهران ۱۴:۴۷

ژاپن از رزمایش ضدموشکی مشترک با آمریکا و کره جنوبی خبر داد


ایتسونوری اونودرا، وزیر دفاع ژاپن (راست) و فیلیپ سایر فرمانده ناوگان هفتم آمریکا

مقام‌های ژاپنی اعلام کردند که این هفته همراه با آمریکا و کره جنوبی رزمایش مشترکی را برای رهگیری موشک‌های بالستیک برگزار خواهد کرد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، ایتسونوری اونودرا، وزیر دفاع ژاپن، روز یکشنبه ۱۹ آذر در سفر به یک مرکز نظامی گفته است این رزمایش روز دوشنبه و سه‌شنبه نزدیک آب‌های ژاپن برگزار خواهد شد.

رزمایش یاد شده ششمین رزمایش از این نوع از سال ۲۰۱۶ تاکنون است.

این رزمایش دو هفته پس از فرود یک موشک بالستیک کره شمالی در آب‌های ژاپن صورت می‌گیرد.

یک مقام وزارت دفاع ژاپن که خواست نامی از او برده نشود، گفت هدف از این رزمایش «تمرین رهگیری (موشک) و رد و بدل اطلاعات مربوط به آن، میان این سه کشور است».

این مقام ژاپنی افزود که این رزمایش برای مقابله با موشک‌های بالستیک است.

نیروی دفاع دریایی ژاپن هم از برگزاری این رزمایش در هفته جاری خبر داده است.

در سال جاری میلادی شبه‌جزیره کره به خاطر آزمایش‌های متناوب موشکی و اتمی کره شمالی و رزمایش‌های متقابل متحدان منطقه‌ای آمریکا دچار بحران شده است.

در این مدت کره شمالی شش آزمایش هسته‌ای انجام داده است. کره شمالی و آمریکا هر دو یکدیگر را به پاسخی کوبنده در صورت حمله طرف مقابل تهدید کرده‌اند.

به خاطر این آزمایش‌های هسته‌ای و موشکی، تحریم‌های شورای امنیت در ماه‌های اخیر علیه کره شمالی بسیار شدیدتر شده است.

در همین حال وزارت خارجه آمریکا اعلام کرد نماینده ویژه این وزارتخانه هفته جاری به ژاپن و تایلند سفر می‌کند تا تدابیری برای فشار بیشتر در مورد برنامه موشکی پیونگ‌یانگ اتخاذ شود.

هشدار سازمان ملل نسبت به وقوع درگیری

از سوی دیگر، جفری فلتمن، فرستاده سازمان ملل، روز شنبه نسبت به وقوع درگیری به خاطر اشتباه محاسبه هشدار داد. این مقام سازمان ملل که به کره شمالی سفر کرده است، از پیونگ یانگ خواست کانال‌های ارتباطی را برای جلوگیری از درگیری باز نگه دارد.

سفر مقام بلندپایه سازمان ملل به کره شمالی که از سال ۲۰۱۰ به این سو، سابقه نداشته، پس از بزرگترین رزمایش مشترک هوایی آمریکا و کره شمالی صورت گرفته است.

پیونگ یانک این رزمایش‌ها را «تحریک‌آمیز» دانسته و آن را نشانه‌ای برای «حمله غافلگیرانه هسته‌ای» به کره شمالی خوانده است.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG