لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۴ مرداد ۱۴۰۱ تهران ۰۹:۰۰

جوانفکر به «۹۱ روز حبس» محکوم شد


علی‌اکبر جوانفکر،

پنج سال پس از حادثه درگیری بین ماموران دادستانی تهران و تعدادی از کارکنان روزنامه ایران که به دنبال تلاش ماموران برای بازداشت علی اکبر جوانفکر، مدیر عامل خبرگزاری ایرنا رخ داده بود، وی و سه خبرنگار روزنامه ایران به سه ماه حبس محکوم شدند.

وکیل‌مدافع علی‌اکبر جوانفکر، مشاور مطبوعاتی محمود احمدی‌نژاد، روز یکشنبه، ۳۰ خرداد، خبر داد که موکلش به اتهام «تمرد در برابر ماموران قضایی» به ۹۱ روز حبس تعزیری محکوم شده است.

به گزارش خبرگزاری ایسنا، قهرمان شجاعی، گفت که این حکم در «یکی دو روز آینده» به صورت رسمی ابلاغ خواهد شد و «قطعا به آن اعتراض خواهیم کرد».

در همین حال وب‌سایت «دولت بهار»، از وب‌سایت‌های نزدیک به محمود احمدی‌نژاد، خبر داد که به جز علی‌اکبر جوانفکر، سه خبرنگار روزنامه ایران به نام‌های عبدالرضا سلطانی، سعید یوسفی‌پور و حسن قاسمی، نیز هریک به ۹۱ روز حبس تعزیری محکوم شده‌اند.

سال ۹۰ ماموران دادستانی تهران قصد بازداشت علی‌اکبر جوانفکر، مدیرعامل خبرگزاری ایرنا و مدیر موسسه مطبوعاتی ایران، در ساختمان روزنامه ایران را داشتند که مقاومت تعدادی از کارکنان این روزنامه در برابر بازداشت آقای جوانفکر به درگیری کشیده شد.

گزارش‌ها حاکی از آن بود که در جریان این درگیری ماموران از «گاز اشک‌آور» استفاده کرده بودند که یک نفر نیز مجروح شده بود.

دراین درگیری همچنین بیش از ۳۰ نفر از کارکنان روزنامه ایران به مدت کوتاهی بازداشت شده بودند.

ماموران دادستانی قصد بازداشت آقای جوانفکر برای اجرای حکم یک سال حبس را داشتند. وی به اتهام انتشار برخی از مقالات و تصاویر «خلاف عفت عمومی» در ویژه نامه «خاتون» روزنامه ایران از سوی دادگاه انقلاب به یکسال حبس محکوم شده بود.

آقای جوانفکر در‌‌نهایت در پنجم مهر ماه سال ۹۱ و در زمان حضور محمود احمدی‌نژاد در نیویورک برای حضور در مجمع عمومی سازمان ملل بازداشت شد.

محمود احمدی‌نژاد پس از بازگشت از این سفر ضمن انتقاد از بازداشت آقای جوانفکر موضوع بازدید از زندان اوین را مطرح کرد که با مخالفت مقامات قوه قضائیه مواجه شد.

XS
SM
MD
LG