لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ تهران ۱۲:۴۱

لیره ترکیه در سراشیبی


لیره ترکیه
لیره ترکیه

ارزش لیره ترکیه پس از کودتای نافرجام ترکیه همچنان در حال کاهش است. بازار سهام در این کشور هم متزلزل شده است.

ارزش دلار در مقابل پول ملی ترکیه که بعد از کودتای نافرجام با ۵ درصد افزایش به ۲٫۸۸ لیره افزایش یافته بود، عصر روز سه‌شنبه به ۲ لیره و ۹۸ کروش معامله شد و روز چهارشنبه ۳۰ تیرماه به ۳ لیره و ۳ کروش افزایش یافت.

ارزش اکثر سهام‌های اروپایی روز دوشنبه بالا رفت. بیشترین افزایش مربوط به شرکت بریتانیایی «آی آرام هولدینگ» طراحی کننده هسته‌های پردازنده بود که سهام آن قرار است به ارزش ۳۲ میلیارد دلار واگذار شود. اما سهام شرکت‌های ترکیه‌ای پس از شکست کودتای نظامی که با هدف سرنگونی دولت رجب طیب اردوغان انجام شد با افت قیمت روبرو شد.

به گزارش «مارکت واچ» شاخص سهام بورس استانبول ترکیه ۷.۱ درصد کاهش یافته است. ارزش سهام همه شرکت‌های تابعه آن نیز کاهش داشت، به‌جز یک شرکت یعنی، «شرکت دوغان» که سهامدار تلویزیون خصوصی «سی ان ان ترک» است؛ شبکه‌ای که پخش زنده آن پس از اشغال استودیو به وسیله سربازان دخیل در کودتا برای مدتی قطع شد.

رویترز نیز به نقل از «نهاد زیبکچی» وزیر اقتصاد ترکیه نوشته است او انتظار دارد بانک مرکزی این کشور به اقدامات جسورانه برای کاهش نرخ سود ادامه دهد اگرچه وضعیت نامشخص پس از کودتا را درک می‌کند.

زیبکچی از برنامه دولت برای پایین آوردن نرخ سود خبر داد. او همچنین گفت این کودتای نافرجام بر اقتصاد کشورش تاثیراتی خواهد داشت، اما این تاثیرات از بین خواهند رفت. اردوغان، که طرفدار رشد از طریق دامن زدن به مصرف است، چند بار خواهان پایین آوردن نرخ‌ سود بانکی شده است.

بانک‌های خارجی سرمایه‌گذاری فراوانی در ترکیه انجام داده‌اند. این موضوع اعتماد آنها را با هر گونه تکان سیاسی در معرض خطر قرار می‌دهد.

آمارهای بانک مرکزی ترکیه مربوط به سال گذشته نشان می‌دهد فرانسه و بریتانیا بیشترین مشکلات اعتباری را در ترکیه دارند. بانک‌های «یونی کردیت»، «بی بی وی‌ای»، و «اچ اس بی سی» در میان بانک‌های خارجی دارای بیشترین سرمایه‌گذاری و عملیات مالی در ترکیه هستند.

XS
SM
MD
LG