لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۳ مهر ۱۴۰۱ تهران ۱۲:۲۶
بازرسان سازمان ملل در سوریه

آسوشتیدپرس: شماری از مقام‌های آمریکایی درباره مدارک حمله شیمیایی در سوریه تردید دارند

خبرگزاری آسوشیتدپرس به نقل از مقام‌های آمریکایی که نامی از آنها نبرده گزارش داده است که در مورد مدارک حمله شیمیایی در حومه دمشق شک و تردید وجود دارد.

دیوید کامرون نخست‌وزیر بریتانیا در این نشست از طرح خود برای اقدام نظامی علیه سوریه دفاع کرد و در عین حال تاکید کرد که هرگونه اقدامی علیه سوریه با رای پارلمان این کشور خواهد بود.
کامرون به منتقدان خود اطمینان داد که شرایط سوریه مانند عراق نخواهد شد و گفت اگر پارلمان بریتانیا رای مثبت به طرح وی ندهد لندن پیام اشتباهی به جهان خواهد داد.
دفتر دیوید کامرون اسناد اطلاعاتی و حقوقی را منتشر کرده است که «تایید کننده» حمله شیمیایی از سوی دولت بشار اسد در حومه دمشق است.
دفتر دیوید کامرون همچنین ارزیابی «کمیته مشترک اطلاعاتی» بریتانیا را منتشر کرده که نتیجه‌گیری آن این است که «به احتمال زیاد» دولت سوریه مسئول حمله شیمیایی در روز ۲۱ اوت در حومه دمشق بوده است.
کامرون خطاب به نمایندگان پارلمان گفت به باور او نیروهای بشار اسد «در برابر چشمان ما» دست به حمله شیمیایی زده‌اند.

کامرون گفت دست کم ۹۵ ویدئوی هولناک از مردمی که در حومه دمشق دو هفته پیش جان خود را از دست دادند وجود دارد.

نخست‌وزیر بریتانیا در عین حال اذعان داشت به هرحال نمی‌توان ۱۰۰ درصد مطمئن شد که چه طرفی مسئول این حمله است. وی گفت که این امر در نهایت با توجه به قرائن و شواهدی که وجود دارد به «قضاوت» ما بستگی دارد.

دیوید کامرون گفت طبق برآوردها نیروهای بشار اسد دست کم ۱۴ بار دست به حمله شیمیایی زده‌اند.
نخست‌وزیر بریتانیا تاکید کرد این که بکارگیری سلاح‌های شیمیایی «تابوی بین‌المللی» باشد در جهت منافع ملی بریتانیا است. کامرون اظهار داشت بی‌عملی در این موقعیت عواقب بیشتری از عمل کردن خواهد داشت. به تعبیر کامرون اگر اقدامی صورت نگیرد این امر به مثابه چراغ سبزی برای بشار اسد خواهد بود که به شیوه خود ادامه دهد. کامرون تصریح کرد که نباید اشتباهات گذشته ما را فلج کند.
کامرون با اشاره به مشارکت دولت تونی بلر در جنگ عراق برپایه اطلاعاتی که دروغ از آب در آمد، گفت که وی این موضوع را مد نظر دارد و دغدغه خود او هم هست. نخست وزیر بریتانیا اطمینان داد که موقعیت کنونی مانند سال ۲۰۰۳ نیست.

کامرون تصریح کرد: «اما این مانند عراق نیست. آنچه در سوریه می‌بینیم از اساس متفاوت است. ما به یک کشور حمله نمی‌کنیم...ما در جستجوی سلاح‌های شیمیایی یا بیولوژیک نیستیم.»

کامرون تصریح کرد که اقدام علیه سوریه مبتنی بر یک یا چند گزارش اطلاعاتی نیست و هر اقدامی با یک رای‌گیری دیگر در پارلمان بریتانیا انجام خواهد شد. دیوید کامرون به نمایندگی که هنوز ویدئوهای سوریه را ندیدند توصیه کرد حتما این تصاویر را ببینند. کامرون گفت که حتی رئیس جمهور ایران هم تایید کرده که از سلاح‌ شیمیایی در حومه دمشق استفاده شده است.
رویترز: پنج کشور عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد تا ساعتی دیگر برای بحث بر سوریه تشکیل جلسه خواهند داد.
بشار اسد در دیدار با یک هیئت یمنی: سوریه در برابر هرگونه تجاوز، از خود دفاع خواهد کرد.
بشار اسد: تهدید‌ها درباره تجاوز مستقیم به سوریه، کشور را به ارزش‌های خود و موضع مستقل خود که از اراده مردم سرچشمه گرفته است، پایبند‌تر می‌کند.

بیشتر

XS
SM
MD
LG