لینک‌های قابلیت دسترسی

پنجشنبه ۳۰ شهریور ۱۳۹۶ تهران ۰۰:۵۱
خالد مشعل رئیس دفتر سیاسی گروه فلسطینی حماس پنجشنبه ۲۹ تیر با محمد مرسی رئیس جمهور جدید مصر در قاهره دیدار کرد و انتخاب او را آغازی فصلی نوین در این کشور توصیف کرد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، این دیدار یک روز پس از دیدار محمود عباس رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی با مرسی صورت می‌گیرد.

بنیانگذاران گروه فلسطینی حماس از اعضای گروه اخوان‌المسلمین به شمار می‌آیند که محمد مرسی نیز از اعضای آن است. این گروه فلسطینی اما به دلیل وضعیت ویژه‌اش و تنش با اسرائیل، به شکلی مستقل عمل می‌کند.

غرب گروه حماس را که از سال ۲۰۰۷ پس از درگیری با نیروهای تشکیلات خودگردان فلسطینی کنترل نوار غزه را در دست گرفته، گروهی تروریستی به شمار می‌آورد. حماس به رسمیت شناختن اسرائیل و کنار گذاشتن سلاح را نپذیرفته است.

مرسی و مشعل در دیدار پنجشنبه خود، راه‌های دستیابی غزه به نیازهای خود از گاز طبیعی گرفته، تا نفت و برق را در سایه محاصره اسرائیل بررسی کردند.

از زمان در درست گرفتن کنترل غزه توسط حماس، این منطقه در محاصره اسرائیل قرار گرفته است. اسرائیل می‌گوید برای جلوگیری از رسیدن اسلحه به مبارزان فلسطینی در غزه و ممانعت از راکت باران شهرک‌های اسرائیلی نشین توسط آنها، این منطقه را محاصره کرده است.

مشعل در این دیدار به مرسی گفت: «به نظر من ما وارد مرحله جدیدی از روابط فلسطین با مصر بزرگ شده‌ایم که رهبر امت عربی است.»

گفت‌و‌گوی مرسی با مشعل حدود دو ساعت طول کشید. این زمان تقریبا دو برابر زمانی است که رئیس جمهور مصر در گفت‌و‌گو با محمود عباس صرف کرد.

در دوره ریاست جمهوری مبارک، حماس از سوی مصر در انزوا قرار داشت. غرب و شمار زیادی از کشورهای عربی هم حماس را در انزوا قرار داده بودند.

محمد مرسی از سوی بسیاری از اسلامگرا‌ها در فشار است تا از شدت محاصره بر نوار غزه بکاهد. همچنان فلسطینیانی در غزه هستند که مصر را متهم به مشارکت در محاصره این منطقه از راه بستن مرز‌هایش با این بخش از سرزمین‌های فلسطینی می‌کنند.

دولت موقت مصر که از سوی نظامیان این کشور حمایت می‌شد، دو ماه پیش مقادیر اضافه‌ای از سوخت وارد نوار غزه کرد و بر حجم برق صادراتی به این منطقه افزود. اما حماس انتظار دارد در سایه ریاست جمهوری مرسی، شاهد تغییر بزرگی در سیاست‌های مصر باشد.

مشعل پس از دیدار با مرسی به خبرنگاران گفت که ریاست جمهوری مصر و ریاست سازمان اطلاعات این کشور، به تلاش‌های خود برای آشتی میان فتح به ریاست محمود عباس و حماس ادامه خواهند داد. او تاکید کرد که تصمیم برای آشتی تصمیمی استراتژیک است.
XS
SM
MD
LG