لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳ مهر ۱۴۰۰ تهران ۰۱:۴۵

گفت‌وگوی تلفنی اوباما و نتانیاهو درباره ایران


یک روز پس از سخنرانی بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل در همایش سران در نشست شصت و هفتم مجمع عمومی سازمان ملل متحد که خواهان تعیین خط قرمز از سوی جامعه جهانی برای برنامه هسته‌ای ایران شد، باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا در یک گفت‌و‌گوی تلفنی، به نخست وزیر اسرائیل گفته است که آمریکا با هسته‌ای شدن ایران کنار نخواهد آمد.

در پی این گفت‌و‌گوی تلفنی، کاخ سفید در بیانیه‌ای نوشت که «هر دو رهبر تاکید کرده‌اند که دارای اتفاق نظر هستند که ایران نباید به جنگ افزار هسته‌ای دسترسی یابد».

کاخ سفید به این امر نیز اشاره کرد که «نخست وزیر نتانیاهو از رئیس جمهوری آمریکا بخاطر اینکه پرزیدنت باراک اوباما در سخنرانی در مجمع عمومی سازمان ملل بر تعهد برای بازداشتن ایران از هسته‌ای شدن تأکید کرده است است، قدردانی کرد».

بیانیه کوتاه کاخ سفید به اختلاف نظر دو رهبر در زمینه تعیین خط قرمز برای برنامه هسته‌ای ایران اشاره نکرده است.

مکالمه تلفنی دو رهبر در حالی انجام شده است که رسانه‌های اسرائیل در روزهای پیش از سفر نتانیاهو به نیویورک، مدعی بودند که باراک اوباما فرصتی برای ملاقات رو در رو با نخست وزیر اسرائیل درنظر نگرفته است.

مقامات آمریکا تأکید کرده‌اند که باراک اوباما با هیچیک از رهبران جهانی که برای شرکت در نشست سازمان ملل به نیویورک رفته‌اند، فرصت دیدار تعیین نکرد بلکه به کارزار انتخاباتی خود برای ریاست جمهوری ادامه داده و تمامی دیدارهای سیاسی با سران جهانی را هیلاری کلینتون وزیر خارجه در دولت باراک اوباما انجام داده است.

نخست وزیر اسرائیل در سخنرانی خود در روز پنجشنبه ششم مهرماه، دو روز پس از سخنرانی باراک اوباما و یک روز پس از نطق محمود احمدی‌نژاد رئیس جمهوری ایران، نمودار ساده‌ای را از روند پیشرفت ایران در برنامه هسته‌ای با یک بمب ساده و فتیله (فیوز) آن نشان داد و با ماژیک قرمز رنگ، خطی را در کنار مرحله غنی کردن اورانیوم به میزان نود درصد کشید و گفت ایران نباید از این مرحله عبور کند.

نخست وزیر اسرائیل ارزیابی کرد که ایران در روند غنی کردن اورانیوم خود می‌تواند تا بهار و یا تابستان سال آینده اورانیوم غنی شده کافی برای تولید بمب هسته‌ای، ذخیره کند.

آقای نتانیاهو در این سخنرانی همچنین یادآور شد که تلاش حاکمان کنونی ایران برای تولید بمب اتمی تنها منحصر به محافظه کاران کنونی در حاکمیت ایران نیست؛ او به نطق مشهور علی اکبر هاشمی رفسنجانی در «روز قدس» سال ۲۰۰۱ اشاره کرد؛ آقای رفسنجانی در آن سخنرانی از تریبون نماز جمعه روز قدس آن سال گفت اگر یک بمب اتمی به یک سرزمین اسلامی اصابت کند، دنیای اسلام تنها اندکی آسیب خواهد دید اما یک بمب اتم، اسرائیل را منهدم خواهد کرد.

دولت ایران سخنرانی پنجشنبه آقای نتانیاهو در سازمان ملل را «زمینه چینی برای حمله نظامی به ایران» نامید و تأکید کرد که ایران در برابر هر حمله‌ای، از «همه قوای خود» استفاده خواهد کرد.

نتانیاهو در دیدار با هارپر: پیام من در دنیا طنین افکن شده است

آقای نتانیاهو همچنین روز آدینه در ادامه حضور خود در نیویورک، دیداری با استفان هارپر نخست وزیر کانادا انجام داد که در آن ابراز نظر کرد که پیامی که از طریق سخنرانی خود در سازمان ملل می‌خواست بیان کند، «اکنون در تمامی جهان طنین افکن شده است».

نخست وزیر اسرائیل در این دیدار با همتای کانادایی خود تأکید کرد که هدف او ایجاد آگاهی بیشتر در میان جامعه جهانی و افکار عمومی و رسانه‌های دنیا بوده است و موفق نیز شده است.

به گفته آقای نتانیاهو، پیام او «به سراسر جهان رخنه کرده و موجب یک گفت‌و‌گوی هوشیارانه شده است و از جمله در آمریکا مباحثات عمیقی را در پی آورده است».

استفان هارپر نیز به همتای اسرائیلی خود گفت: «کانادا از هر چه که در توان دارد، برای هشدارگویی به جهان در برابر خطرات ناشی از حکومت ایران، کوتاهی نخواهد کرد و ما با همپیمانان خود مذاکراتی پیگیر را در این خصوص دنبال می‌کنیم تا جهان را نسبت به این خطرات آگاه کرده و در صورت لزوم، آماده مقابله با چالش‌ها باشیم».

نخست وزیر اسرائیل در این دیدار باردیگر از اینکه کانادا به تازگی مناسبات کامل دیپلماتیک خود با ایران را به حالت تعلیق درآورد، از آقای هارپر و دولت او قدردانی کرد و همتای کانادایی خود را «مردی با شهامت» لقب داد.

آقای نتانیاهو به استفان هارپر گفت «در همین نشست سازمان ملل نیز شاهد بودیم که ایران خواهان نابودی اسرائیل است و لذا گامی که شما در قبال ایران برداشتید، نه تنها یک گام سیاسی، بلکه یک اقدام ناشی از وجود وجدانی روشن است».

کانادا در تصمیم خود برای قطع مناسبات با ایران، که اقدامی کمتر سابقه‌دار در عرف دیپلماسی بین‌المللی است، به خطر برنامه هسته‌ای ایران، یاری‌های ایران به حکومت بشار اسد در سوریه و رویه ضد اسرائیلی جمهوری اسلامی ایران اشاره کرده بود.

نخست وزیر اسرائیل که پیشتر نیز در تماس تلفنی با همتای کانادایی خود از دولت اتاوا قدردانی کرده بود، در دیدار نیویورک با آقای هارپر، باردیگر خواهان آن شد که سایر کشورهای جهان به اقدام کانادا تأسی کنند و آن‌ها نیز به قطع مناسبات با ایران روی آورند.

بنیامین نتانیاهو افزود کشورهایی که نمایندگانش در روز سخنرانی محمود احمدی‌نژاد در تالار سازمان ملل باقی ماندند، در برابر فراخوان یک ضد یهود به نابودی اسرائیل، سکوت کردند.

محمود احمدی‌نژاد در آن سخنرانی، از اسرائیل به عنوان «صهیونیست‌های بی‌فرهنگ» یاد کرد. وی همچنین یک دنیای بدون «اشغالگری» را دنیایی خوشبخت نامید و افزود که صهیونیست‌ها همواره ایران را تهدید کرده‌اند.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG