لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۴ بهمن ۱۴۰۱ تهران ۰۰:۴۱

«افزایش سرطان ثانوی» پس از معالجه سرطان پروستات با پرتو درمانی


استفاده از پرتو درمانی برای معالجه سرطان پروستات، خطر ابتلا به سرطان دوم را افزایش می‌دهد.

به گزارش وب سایت کنسر کانکت، بهتر است پزشکان بیماران مبتلا به سرطان پروستات را نسبت به ابتلا به سرطان دوم در صورت پرتودرمانی آگاه کنند.

بر طبق تحقیق تازه‌ای که به تازگی در بریتانیا منتشر شده، خطر ابتلا به سرطان ثانویه در بیماران مبتلا به سرطان پروستات که تحت پرتو درمانی قرار می‌گیرند، ۷۰ درصد بیشتر از بقیه افراد است.

پیشتر شواهد قوی علمی نشان داده بود که پرتودرمانی عامل ابتلا به سرطان ثانوی در میان بیماران مبتلا به لنفوم هوچکین (نوعی سرطان خون) بوده است.

اما نشان دادن رابطه سرطان ثانوی پس از پرتودرمانی سرطان پروستات آسان نیست. چراکه مردان اغلب در سنین بالا به سرطان پروستات دچار می‌شوند و عمر آنها به بروز نشانه‌های سرطان دوم کفاف نمی‌دهد.

به گزارش نیوز مکس، در این تحقیق تازه، دانشمندان آمریکایی و کانادایی، در مجموع نتایج ۲۱ پژوهش پزشکی را در کنار هم قرار دادند. نتایج تحلیل این داده‌ها رابطه قوی بین اشعه‌درمانی برای درمان سرطان پروستات و ریسک ابتلا به سرطان ثانویه را طی ۱۰ سال پس از درمان نشان می‌دهد.

به طور کلی از جراحی به جای پرتودرمانی در سرطان پروستات می‌توان استفاده کرد. به‌ویژه مردان جوان‌تری که به سرطان پروستات دچار می‌شوند، می‌توانند از روش‌های دیگری برای درمان این بیماری استفاده کنند.

برپایه این تحقیق که در نشریه بریتیش مدیکال جورنال منتشر شده، ۱۰ سال پس از پرتو درمانی سرطان پرستات، به میزان ۶۸ درصد خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ افزایش یافته است. در همین مدت میزان ابتلا به سرطان راست‌روده یا رکتوم ۶۲ درصد و سرطان مثانه ۳۹ درصد افزایش یافته است.

دکتر رابرت دم، محقق ارشد این تحقیق در دانشگاه تورنتو می‌گوید که برای بیمارانی که امید به بقای بیش از بیست سال را پس از درمان سرطان پروستات دارند، مهم است که نتایج این تحقیق را در نظر داشته باشند.

سرطان پروستات، بعد از سرطان پوست، شایع‌ترین سرطان در بین مردان آمریکایی‌ است که سالانه جان بیش از ۲۷ هزار نفر را در این کشور می‌گیرد.

XS
SM
MD
LG