لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۷ تهران ۰۲:۱۱
پس از اینکه محمدرضا نجفی‌منش دبیر انجمن قطعه‌سازان ایران خبر از تمایل پژو برای آغاز مجدد همکاری با ایران خبر داد، یک عضو هیات رییسه کمیسیون صنایع مجلس ابراز امیدواری کرده که «در صورت بازگشت شرکت پژو به ایران و همکاری با شرکت ایران خودرو، میزان تولید خودرو در داخل به وضعیت قبل باز می‌گردد».

آقای نجفی‌منش روز یکشنبه، ۲۸ آبان ماه در گفت‌وگو با ایسنا گفت که پژو برای همکاری با ایران خودرو اعلام آمادگی کرده البته به شرطی که بتواند پول قطعات ارسالی به ایران را دریافت کند.

وی در ادامه اظهار داشت که قطع ارسال قطعه به ایران در چند ماه اخیر تاثیرات منفی بر شرکت پژو داشته است.

گروه «پی. اس.‌ای» فرانسه، شرکت سازنده خودروهای پژو و سیتروئن از سال ۱۳۶۸ همکاری با شرکت ایران خودرو را آغاز کرد و ایران به دومین بازار بزرگ این غول خودروسازی فرانسوی تبدیل شده بود.

اما این شرکت از ماه فوریه سال جاری اعلام کرد که بخاطر «تحریم‌های بین‌المللی و دشواری در معاملات مالی با ایران» مجبور به توقف همکاری با ایران شده است. موضوعی که به فاصله چند ماه باعث افزایش ناگهانی قیمت انواع محصولات این شرکت مانند پژو ۴۰۵، پژو ۲۰۷ و پژو ۲۰۷ اوتومات در بازار ایران شد.

محمد بیاتیان عضو کمیسیون صنایع مجلس نیز روز دوشنبه، ۲۹ آبان ماه در گفت‌وگو با خبرگزاری دانشجویان ایران گفت که ابراز تمایل شرکت پژو برای بازگشت به بازار خودروی ایران به این خاطر است که ایران بازار خوبی برای شرکت پژو و شرکت‌های خارجی است که در ایران به شرکت‌های خودروسازی داخلی سرویس می‌دهند.

هنوز شرکت پژو رسما خبرهای منتشر شده در ایران را تایید نکرده، اما بر اساس گزارش رسمی گروه «پی اس‌ای پژو سیتروئن»، که دومین شرکت بزرگ خودروسازی اروپا است، این گروه به خاطر قطع همکاری با ایران «دچار زیان هنگفتی» شده است.

سایت رسمی این شرکت فرانسوی ۲۴ اکتبر، ماه گذشته، گزارشی از عملکرد خود منتشر کرد که بر اساس آن، درآمد گروه «پی. اس.‌ای» در سه ماه سوم سال جاری میلادی نزدیک به چهار درصد نسبت به دور موافق سال گذشته کاهش یافته و به ۱۲ میلیارد و ۹۳۰ میلیون یورو رسیده است. این گزارش توقف فروش خودروهای مونتاژ نشده به ایران، را یکی از عوامل اصلی کاهش درآمد خود عنوان کرده است.

شرکت پژو پیشتر اعلام کرده بود که به خاطر مشکلات مالی مجبور شده است که تصمیم به اخراج ۸۰۰۰ کارگر خود بگیرد، اگرچه این تصمیم را عملی نکرده و درباره این موضوع با دولت فرانسه در حال مذاکره است.


قیمت خودرو کماکان بالا خواهد بود

خبرگزاری ایسنا ۱۹ مهرماه سال جاری بر اساس گزارش‌های رسمی، خبر از کاهش ۶۶ درصدی تولید خودرو در ایران خبر داد. این خبرگزاری اعلام کرد که آمار رسمی حاکی از آن است که تولید خودرو در شهریورماه سال جاری، نسبت به شهریورماه سال گذشته، ۶۶ درصد و تولید خودرو در شش‌ماه سال جاری، نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۴۲ درصد کاهش یافته است.

به دنبال اعمال تحریم‌های شدید بین‌المللی علیه ایران، شرکت‌های خودروسازی‌ای چون فیات، جنرال موتورز (شریک تجاری پژو) و شرکت پژو که دارای بازار مهمی در ایران هستند، ارسال قطعات به ایران را متوقف کردند. هیوندای و تویوتا نیز به همکاری با ایران پایان داده‌اند.

خبرگزاری ایلنا در شهریور سال جاری گزارش داد که قیمت انواع خودرو نسبت به ابتدای سال جاری خورشیدی به طور متوسط تا ۳۵ درصد افزایش یافته است. ماه گذشته نیز ایران خودرو قیمت محصولات خود را تا ۱۰ درصد و سایپا تا ۲۰ درصد افزایش داد.

آقای بیاتیان به هر حال با رد احتمال تاثیرگذاری در قیمت خودرو با ورود پژو به ایران یادآور شد: ارزی که در حال حاضر برای واردات صنایع مرتبط با صنعت خودروسازی استفاده می‌شود ارز مبادلاتی است و دیگر از ارز مرجع برای این کار استفاده نمی‌شود لذا قیمت‌ها بالا رفته است. ضمن اینکه بیشتر افزایش قیمت از قبل مشکلات داخلی بین شرکت‌های خودروساز و شرکت‌هایی است که مواد اولیه ارائه می‌کنند و این بحث خیلی به تحریم‌ها مربوط نیست.

این عضو هیات رییسه کمیسیون صنایع مجلس اضافه کرد: بنابراین بازگشت شرکت پژو به ایران خیلی تفاوتی در قیمت خودرو ایجاد نمی‌کند اما تولید را افزایش خواهد داد زیرا در صورت آمدن پژو به ایران، قطعات و مواد اولیه‌ای که برای تولید خودرو مورد نیاز است کاملا مهیا خواهد بود.

صفحه ویژه جام جهانی ۲۰۱۸

XS
SM
MD
LG