لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۳۹۷ تهران ۱۲:۰۰

نیروی هوایی و سامانه‌های ضدموشکی روسیه در خاور دور به حال آماده‌باش درآمدند


سامانه‌های اس ۳۰۰ و اس ۴۰۰ روسیه

یک نماینده پارلمان روسیه اعلام کرد، با اوج گرفتن بحران شبه‌جزیره کره، سامانه‌های پدافندی این کشور در خاور دور به حالت آماده‌باش کامل درآمده‌اند.

ویکتور اوزروف، نماینده پارلمان روسیه، به خبرگزاری روسی اسپوتنیک گفت: «آنچه که در حال حاضر در کره شمالی در حال وقوع است، موجب نگرانی ما شده و ایجاب کرده کرده که تدابیر بیشتری برای حفاظت از قلمرو خود اتخاذ کنیم.»

این نماینده پارلمان روسیه افزود: «پدافند هوایی و نیروهای هوافضا در منطقه خاور دور تقویت شده‌اند.»

به گفته رئیس پیشین کمیته دفاع وامنیت پارلمان روسیه، دفاع هوایی این کشور در خاور دور در حال آماده‌باش کامل هستند.

کره‌شمالی و آمریکا یکدیگر را تهدید کرده‌اند در صورت اقدام خصمانه، با واکنش بسیار شدید مواجه خواهند شد.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، هشدار داده هرگونه اقدام کره شمالی با «آتش و خشم و پاسخی که جهان هرگز مانند آن را ندیده» روبرو خواهد شد.

کره شمالی در مقابل روز چهارشنبه اعلام کرد، حمله موشکی به نزدیکی جزیره گوام در اقیانوس آرام را مد نظر دارد. جزیره گوآم میزبان چندین پایگاه نظامی آمریکاست.

تنش در منطقه به قدری بالا گرفته که هاوایی و گوآم در حال آموزش شهروندان برای حمله اتمی احتمالی هستند.

ویکتور اوزروف، نماینده پارلمان روسیه، با اشاره به بحران کنونی گفت: «ما هر چیزی که در اطراف کره شمالی رخ می‌دهد، زیر نظر داریم. به برد شلیک‌های احتمالی توجه بیشتری شده است.»

در واکنش به بحران شبه‌جزیره کره رهبران کشورهای جهان، طرف‌های درگیر را به خویشتن‌داری دعوت کرده‌اند.

امانوئل مکرون، رئیس‌جمهور فرانسه، روز شنبه از همه طرف‌ها خواست با رفتاری مسئولانه «از هرگونه افزایش تنش‌ها جلوگیری کنند.»

در بیانیه‌ای که روز شنبه کاخ الیزه منتشر کرد امانوئل مکرون گفت وضعیت کنونی «موجب خلل در حفظ صلح جهانی می‌شود». رئیس‌جمهور فرانسه همچنین گفت کره شمالی «موجب تهدیدی جدی برای امنیت همسایگانش شده است.»

در همین حال ژی جینگ‌پینگ، رئیس‌جمهور چین، روز شنبه در تماس تلفنی با همتای آمریکایی‌اش، از رئیس جمهوری آمریکا و کره‌ شمالی خواست خویشتن‌داری کنند.

در بیانیه‌ای که وزارت خارجه چین منتشر کرده، به نقل از رئیس‌جمهور این کشور آمده است: «در برهه کنونی، طرف‌ها باید خویشن‌داری کنند و از گفتار و کرداری که به تشدید تنش در شبه‌جزیره کره می‌انجامد پرهیز کنند.»

اما در ادامه تنش لفظی واشینگتن و پیونگ یانگ، روزنامه دولتی مینجو جوسون کره شمالی نوشت که ایالات متحده «خود را در هر چه بیشتر در مخصمه می‌بیند؛ در مخمصمه جدی امنیتی که جمهوری دموکراتیک خلق کره برای آمریکا به‌وجود آورده است. این کمدی تراژیکی است که خود خالق آن است.»

شینرو آبه، نخست‌وزیر ژاپن، نیز روز شنبه گفت: «من هر کاری خواهم کرد و همه توانم را خواهم گذاشت تا از جان و مال مردم ژاپن محافظت کنم.»

روز جمعه هم ژاپن اعلام کرد، چهار سامانه ضدموشک پاتریوت در غرب ژاپن مستقر کرده است.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

صفحه ویژه جام جهانی ۲۰۱۸

XS
SM
MD
LG