لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۸ آذر ۱۳۹۷ تهران ۱۹:۱۵

گسترش‌ اعتراض‌های ضددولتی در پاکستان و سکوت ارتش


معترضان اسلامگرا در نوشهره در روز یکشنبه

اعتراض‌‌های ضد دولتی اسلامگرایان روز یکشنبه نیز در پاکستان ادامه یافت و این در حالی است که ارتش همچنان در مقابل درخواست دولت برای مداخله سکوت اختیار کرده است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، نزدیک به ۵۰۰۰ نفر روز یکشنبه پنجم آذر راه‌های اسلام‌آباد به راولپندی را مسدود کردند که بیش از دو برابر جمعیت روز شنبه است. روز شنبه نیروهای پلیس با هدف متفرق کردن متحصنان، با معترضان درگیر شدند که به کشته شدن دستکم شش نفر و زخمی شدن حدود ۲۰۰ نفر انجامید.

در همین حال دستکم ۴۷۵۰ نفر در کراچی بزرگترین شهر پاکستان روز یکشنبه دست به اعتراض زدند. این رقم روز شنبه ۲۰۰ نفر بود. در شهر لاهور نیز حدود ۳۴۰۰ را‌ه‌های اصلی را مسدود کردند.

گزارش‌ها حاکی از آن است که اعتراض‌ها به دیگر شهرهای پاکستان نیز کشیده شده است.

خبرگزاری فرانسه می‌نویسد گرچه شمار معترضان با توجه به معیارهای پاکستان کوچک است، اما گسترش آن با شتاب زیادی روی داده است.

هواداران حزب تازه‌تاسیس و تندروی «تحریک لبیک»، از دو هفته پیش راه‌های اصلی به پایتخت را مسدود کرده‌اند. این حزب وزیر قانون پاکستان را به توهین به مقدسات اسلامی متهم کرده و خواستار برکناری و بازداشت وی است. روز شنبه این افراد در مقابل نیروهای پلیس از خود مقاومت نشان دادند که به درگیری‌های خونین منجر شد.

وزیر کشور پاکستان روز شنبه گفت هواداران این حزب مورد استفاده کسانی قرار گرفته‌اند که خواستار هرج و مرج و تضعیف دولت شاهد خاقان عباسی است. وی مشخص نکرد پشت این اعتراض‌ها چه کسانی هستند.

شاهد خاقان عباسی از حزب مسلم لیگ و از متحدان سیاسی نواز شریف نخست‌وزی برکنار شده پاکستان است. نواز شریف با حکم دیوان عالی به اتهام فساد تابستان امسال از کار برکنار شد. وی پیشتر در سال ۱۹۹۹ نیز با کودتای ژنرال پرویز مشرف از قدرت برکنار شده بود.

در حالی که دولت پاکستان روز شنبه از ارتش خواست برای کنترل اوضاع وارد عمل شود اما هنوز ارتش پاسخی به این درخواست نداده و نشانه‌ای نیز از تحرکات خیابانی ارتش در پاکستان دیده نمی‌شود.

ارتش پاکستان تقریبا در نیمی از تاریخ هفتاد ساله این کشور مستقیما حکومت را در دست داشته است.

روز یکشنبه خادم حسین رضوی، رهبر حزب تحریک لبیک یا رسول‌الله پاکستان، که حزبی تندرو و تازه‌تاسیس است، بار دیگر خواستار استعفای وزیر قانون شد. خادم حسین رضوی همچنین خواستار محاکمه نواز شریف و شاهد خاقان عباسی به اتهام تروریسم است.

رهبر حزب تحریک لبیک از مردم خواست روز دوشنبه دست به اعتصاب عمومی بزنند و تاکید کرد که در انتخابات تابستان سال آینده حزب متبوعش فعالانه شرکت خواهد کرد.

حزب تحریک لبیک، زاهد حمید وزیر قانون ر را به خاطر تغییر در قانون انتخابات مورد حمله قرار داده است. پیشتر در قانون انتخابات پاگستان عبارت «سوگند می‌خورم» که محمد آخرین پیامبر خداست وجود داشت، اما این عبارت به «باور دارم...» تغییر یافته بود. دولت اگرچه این عبارت را دوباره به شکل اولیه خود بازگرداند اما اعتراض‌ها همچنان ادامه یافت.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG