لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۳ آذر ۱۳۹۷ تهران ۱۳:۳۰

سودان روند آزادی زندانیان سیاسی را آغاز کرد


عمر البشیر
حکومت سودان سه‌شنبه ۱۳ فروردین، یک روز پس از آنکه عمر حسن البشیر وعده آزادی همه زندانیان سیاسی را داد، هفت زندانی سیاسی را آزاد کرد.

اعلام عفو عمومی زندانیان سیاسی پس از آن صورت گرفته که دو کشور سودان و سودان جنوبی، بر سر پایان تنش و انتقال نفت میان یکدیگر به توافق رسیدند.

دستیابی به این تفاوق در حالی بود که سال گذشته، دو کشور در آستانه جنگ قرار داشتند. دولت سودان، سودان جنوبی را به حمایت از شورشیانی که قصد سرنگونی البشیر را دارند متهم می‌کند.

خبرگزاری رویترز به نقل از یک شاهد عینی گزارش داده است سحرگاه سه‌شنبه، هفت تن از زندانیان سیاسی از زندان کوبر در خارطوم پایتخت سودان آزاد شدند.

آنها ژانویه گذشته به اتهام دیدار با شورشیان سودانی در اوگاندا و برنامه‌ریزی برای سرنگونی البشیر، دستگیر شده بودند.

فاروق عیسی رئیس ائتلاف اجماع ملی سودان که در آن احزاب اصلی اپوزیسیون حضور دارند، خبر آزادی این هفت زندانی سیاسی را تایید کرده است. عیسی در مصاحبه با رویترز خواستار آزادی همه زندانیان سیاسی شد.

سازمان‌های حقوق بشری حکومت سودان را به دستگیری شمار نا‌مشخصی از معترضان متهم می‌کنند. اقدام‌های دولتی علیه معترضان هنگامی شدت گرفت که اعتراض‌هایی علیه سیاست‌های ریاضت اقتصادی دولت آغاز شد.

فوریه گذشته یکی از کار‌شناسان حقوق بشر در سازمان ملل متحد پس از سفر به سودان گفته بود که مقام‌های این کشور، شخصیت‌هایی از اپوزیسیون را بدون محاکمه و امکانات بهداشتی، در زندان نگاه داشته‌اند.

رئیس جمهوری سودان در سخنرانی روز دوشنبه خود در جلسه افتتاحیه دور جدید پارلمان این کشور، اشاره‌ای به شمار زندانیانی که آزاد خواهند شد یا زمان آزادی آنها نکرد.

او که از ۲۳ سال پیش قدرت را در دست دارد گفت: «تصمیم خود را برای آزادی از همه زندانیان سیاسی اعلام می‌کند. همچنین بر پایبندی خود برای آماده کردن زمینه لازم برای گفت‌و‌گو با همه گروه‌های سیاسی تاکید می‌کنیم. من آنها را برای گفت‌و‌گوی جدی و تفاهم بر سر سازوکارهای تنظیم کننده گفت‌و‌گو، دعوت می‌کنم.»

XS
SM
MD
LG