لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۹ شهریور ۱۴۰۰ تهران ۲۰:۱۰

سوریه از مسکو درخواست کمک مالی کرد


هیات سوری در کنفرانس خبری مسکو
رسانه‌های روسیه روز شنبه گزارش دادند که یک هیات سوری به رهبری قدری جمیل معاون نخست وزیر سوریه به مسکو سفر کرده و از این کشور درخواست «مقدار مشخصی وام به یکی از ارزهای معتبر جهانی» کرده‌ است.

به گزارش آسوشتید پرس، در حالی که هیات سوری در روسیه مشغول مذاکرات هستند، یک اسکادران از ناوهای جنگی روسیه در حال نزدیک شدن به بندر طرطوس سوریه‌اند. در این بندر پایگاه نظامی روسیه قرار دارد.

آقای جمیل که به همراه تنی چند از وزیران سوری، از جمله محمد الجلیلاتی وزیر دارایی این کشور به مسکو سفر کرده در جمع خبرنگاران گفته است که طرف سوری از مقامات مسکو درخواست کرده‌ است که برای احیا و استحکام ذخایر ارزی سوریه وامی به دمشق تخصیص دهند؛ ذخایری که بخاطر تحریم‌های مالی کشورهای غربی علیه این کشور با کمبود مواجه شده است.

آقای جمیل از اعلام دقیق مبلغ کمک مالی درخواستی این کشور از روسیه امتناع کرد، اما گفت که روسیه قول داده است که در خواست سوریه را بررسی کند و احتمالا در عرض چند هفته آینده دولت سوریه این وام را دریافت خواهد کرد. هنوز دولت ولادیمیر پوتین به اظهارات مقامات سوری واکنشی نشان نداده است.

آقای جلیلاتی نیز در کنفرانس خبری گفته است که ما (هیات سوری) از روسیه خواسته‌ایم که یک وام فوری برای غلبه دولت بشار اسد بر «مشکلات موجود» اختصاص دهد. وی بدون اشاره به نام کشوری خاص، افزود که «البته ما به کمک‌های مالی از منابع دیگر نیز نیازمندیم.»

خبرگزاری آسوشیتدپرس می‌نویسد که به نظر می‌رسد ذخایر ارزی ۱۷ میلیارد دلاری دولت بشار اسد در آغاز قیام‌های مردمی در ماه مارس ۲۰۱۱ رو به پایان است. به گزارش این خبرگزاری، در طی ۱۷ ماه گذشته اعتراضات مردمی به جنگ داخلی تبدیل شده است و در این مدت بیش از ۱۹ هزار شهروند سوری کشته شده‌اند.

جمیل همچنین گفته است که دولت سوریه در قبال تحویل نفت خام به روسیه، خواهان دریافت محصولات نفتی از جمله بنزین از این کشور است.

به گفته وی هم اکنون سوریه روزانه ۲۰۰ هزار بشکه نفت تولید می‌کند و مهم‌ترین مساله برای سوریه شکستن تحریم‌های غرب علیه صادرات نفت این کشور است.

بنا به گزارش اداره اطلاعات انرژی آمریکا، سوریه پیش از تحریم‌های غرب روزانه حدود ۴۰۰ هزار بشکه نفت خام تولید می‌کرد.

در همین زمینه، خبرگزاری رویترز روز پنجشنبه، ۱۲ مرداد ماه، از تحویل ۳۰ هزار تن بنزین ایران به سوریه و بارگیری دو محموله ۱۴۰ هزار تنی نفت خام توسط نفتکش‌های ایرانی از بنادر طرطوس و بانیاس سوریه طی ماه گذشته خبر داد.

بر اساس این گزارش ایران به «عمده مشتری نفت خام سوریه» تبدیل شده است.
خبرگزاری رویترز در بخشی از گزارش خود درباره نیاز سوریه به فرآورده‌های نفتی گزارش داد که سوریه پیشتر قادر به وارد کردن محصولات نفتی از روسیه و گاز از یونان بود، اما از ماه آوریل بخاطر تحریم‌های غرب واردات فرآورده‌های نفتی و گاز به سوریه توسط این دو کشور متوقف شد و به همین خاطر دولت بشار اسد هم اکنون به صورت فزاینده‌ای به کمک‌های ایران متکی است.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG