لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۷ مهر ۱۴۰۰ تهران ۰۰:۰۵

کلینتون: روسیه و چین هزینه حمایت از بشار اسد را خواهند پرداخت


هیلاری کلینتون، وزیر خارجه ایالات متحده، در کنفرانس «دوستان سوریه» که در پاریس برگزار شد، از جدا شدن مقام‌‌ها و نظامیان بلندپایه سوریه تمجید کرد و از کشورهای جهان خواست که برای روسیه و چین مشخص کنند که هزینه حمایت از بشار اسد را خواهند داد. اظهارات هیلاری کلینتون با واکنش مسکو مواجه شد.

در کنفرانس یک روزه «دوستان سوریه» که نزدیک به ۱۰۰ کشور در آن شرکت بودند، وزیر خارجه آمریکا همچنین خواستار تحریم‌ جهانی دولت دمشق شد و در عین حال از چین و روسیه به خاطر حمایت از بشار اسد انتقاد کرد.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، هیلاری کلینتون که پس از جدا شدن ژنرال هلال مصطفی طلاس از نظام سوریه سخن می‌گفت، اظهار داشت: «آنهایی که از نزدیک به اعمال و جنایات اسد آگاهند، کنار می‌کشند.»

وزیر خارجه ایالات متحده افزود: «به نظر ما این یک تحول امیدبخش است؛ بعلاوه این امر، آنهایی که در دمشق باقی‌ مانده‌اند را مسئله‌دار می‌کند؛ کسانی که هنوز از این رژیم حمایت می‌کنند.»

آمریکا و کشورهای غربی از جدا شدن ژنرال هلال مصطفی طلاس عضو گارد ریاست جمهوری و پسر وزیر دفاع پیشین سوریه استقبال کرده‌اند؛ طلاس نخستین فرد از حلقه‌های نزدیک به بشار اسد است که از نظام جدا می‌شود.

هنوز از محل اختفای این ژنرال گزارشی منتشر نشده و خود او نیز سخنی به طور علنی نگفته اما لورن فابیوس، وزیر خارجه فرانسه اظهار داشت که وی در راه فرانسه است؛ وزیر خارجه فرانسه با این حال کمی بعد از اظهارات خود عقب‌نشینی کرد و گفت نمی‌داند مقصد نهایی این ژنرال سوری کجاست.

هیلاری کلینتون از این ژنرال سوری به عنوان «همپیمان نزدیک و دیرینه اسد و پدرش» یاد کرد.

وزیر خارجه ایالات متحده روز جمعه به خبرنگاران گفت: «این بریدن‌ها پیامی برای اسد دارد اما چه بسا پیامی مهم‌تر برای کسانی است که هنوز مانده‌اند که من امیدوارم که آنها هم بشنوند.»

هیلاری کلینتون تصریح کرد: «ما در اینجا درباره نتیجه تردیدی نداریم. ما می‌دانیم که رژیم اسد سقوط خواهد کرد. مسئله این است که چقدر آدم دیگر باید کشته شود که این امر متحقق شود.»

هدف از «کنفرانس دوستان سوریه» حمایت از طرح میانجی سازمان ملل کوفی عنان برای دوران انتقالی در سوریه عنوان شده است. طرحی که روسیه و چین هم از آن حمایت کرده بودند. با این حال غایبان بزرگ «کنفرانس دوستان سوریه» درپاریس روسیه و چین بودند.

کلینتون در پاریس صریحا از کشورهای جهان خواست که بر روسیه و چین فشار بیاورند تا دست از حمایت دولت سوریه بردارند.

وزیر خارجه آمریکا در سخنانی شدیداللحن گفت: روسیه و چین باور دارند که هیچ هزینه ای برای حمایت رژیم بشار اسد نمی پردازند.

کلینتون تصریح کرد: «تنها راهی که منجر به تغییر این مسیر خواهد شد این است که هر کشوری برای روسیه و چین مشخص کند که این دو کشور هزینه کارشان را خواهند پرداخت؛ چراکه آنها جلوی پیشرفت را گرفته و آن را مسدود کرده‌اند. این اقدام به هیچ روی تحمل‌پذیر نیست.»

مسکو: کلینتون و غرب ذهنیت جنگ سردی دارند

سخنان روز جمعه هیلاری کلینتون بی‌پاسخ نماند و گنادی گاتیلوف، معاون وزارت خارجه روسیه، گفت اظهارات وزیر امور خارجه آمریکا در تناقض با طرح عنان است که واشینگتن و مسکو بر سر آن به توافق رسیده بودند.

معاون وزارت خارجه روسیه با «ناشایست» توصیف کردن اظهارات هیلاری کلینتون گفت که این سخنان بارها گفته شده اما این آن چیزی نبود که در ژنو بر سر آن توافق شد.

سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه «کنفرانس دوستان سوریه» را یکطرفه دانسته بود.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، از سوی دیگر سرگئی ریابکوف، معاون سرگئی لاوروف، هم هیلاری کلینتون و کشورهای غربی را به داشتن ذهنیت جنگ سردی متهم کرد.

سرگئی ریابکوف گفت: «متاسفانه ما قادر نیستیم شرکایمان و از جمله غربی‌ها را وادار کنیم که خیلی از چیزهای ابتدایی را بفهمند. غرب هنوز با مفاهیم "مال ما، مال آنها"، طرف حساب ما، طرف حساب آنها"، و از این چیزها بازی می‌کند.»

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG