لینک‌های قابلیت دسترسی

جمعه ۳ آذر ۱۳۹۶ تهران ۰۴:۱۴

سوریه قویا استفاده از سلاح‌های شیمیایی را رد کرد

نماینده سوریه در سازمان ملل در یک کنفرانس خبری قویا استفاده دولت سوریه از سلا‌[ح‌های شیمیایی را رد کرد. حسن روحانی در تماس تلفنی با پوتین خواستار انجام هرگونه اقدام لازم برای جلوگیری از حمله به سوریه شد.


۲۳:۴۶ ۶.۶.۱۳۹۲
حسن روحانی رئیس جمهور ایران، با همتای روس خود ولادیمیر پوتین چهارشنبه درباره بحران سوریه تلفنی گفت‌وگو کرد.

به گزارش خبرگزاری ایتارتاس در این تماس تلفنی رئیسان جمهور ایران و سوریه مخالفت خود را با استفاده از سلاح شیمیایی از سوی هر طرفی اعلام کردند.

ایتارتاس گزارش داده است در این تماس تلفنی که به ابتکار حسن روحانی صورت گرفت، رئیسان جمهوری ایران و روسیه به ویژه به بحران سوریه پرداختند.

دفتر مطبوعاتی ریاست جمهوری روسیه در بیانیه خود آورده است در حالی که طرف‌هایی خواستار مداخله نظامی در سوریه هستند روحانی و پوتین بر حل‌وفصل بحران سوریه از راه‌دیپلماتیک تاکید کرده‌اند.

برپایه این گزارش دو رئیس جمهور درباره مناسبات دوجانبه دو کشور و همچنین زمان تماس‌های آتی گفت‌وگو داشتند.

ایران و روسیه از متحدان سوریه هستند و از این کشور پشتیبانی نظامی و مالی می‌کنند.

پایگاه ریاست جمهوری ایران نیز گزارش داد روحانی و پوتين بر ضرورت بكارگيری «همه تلاش‌ها و راه‌ها برای جلوگيری از حمله نظامی به سوريه و جلوگيری از آسيب رسيدن به مردم اين كشور» تاكيد كردند.

برپایه این گزارش روحانی با بیان اینكه استفاده از سلاح شیمیایی از نظر ایران در هر كجا و توسط هركس قویا محكوم است، افزود: «اگر پیش از آنكه ماهیت موضوعی روشن شود، درباره آن قضاوت و داوری زودهنگام صورت گیرد، این می‌تواند خطرناک باشد.»

روحانی اخبار مربوط به اقدام نظامی احتمالی كشورهای غربی علیه سوریه را موجب نگرانی دانست و گفت، سوریه موقعیتی حساس و راهبردی دارد كه هرگونه تجاوز نظامی به آن موجب بی‌ثباتی در كل منطقه خاورمیانه خواهد شد.

روحانی، با تاكید بر اینكه باید تلاش كرد تا مانع از حمله نظامی به سوریه شد، گفت: «بی‌تردید حمله نظامی به سوریه همه دستاوردهایی كه كشورهای صلح‌دوست به دنبال تحقق آن بوده‌اند را به خطر خواهد انداخت.»
در بخش دیگر از این مکالمه روحانی به پوتین گفت: «معتقدم از آنجا كه دولت سوریه پیروزی‌هایی را در درگیری‌ها به دست آورده كشورهای غربی رخدادهای اخیر را بهانه قرار دادند تا شرایطی ایجاد كنند كه دولت سوریه در مذاكرات آینده از موضع ضعیف برخوردار باشد.»

رئیس جمهوری ایران در ادامه گفت: «از آنجا كه اقدام نظامی هزینه‌های بسیاری برای منطقه خواهد داشت، لازم است همه تلاش‌ها برای ممانعت از وقوع آن انجام شود و جمهوری اسلامی در این راستا آماده همكاری گسترده با دولت روسیه است.»
۲۳:۱۷ ۶.۶.۱۳۹۲
ویلیام هیگ وزیر خارجه بریتانیا با همتای روس خود سرگئی لاوروف روز چهارشنبه درباره بحران سوریه تلفنی گفت‌وگو کردند.

اینترفکس گزارش داده است که ویلیام هیگ با لاوروف تماس گرفته و درباره پیش‌نویس قطعنامه پیشنهادی لندن به شورای امنیت درباره اقدام نظامی احتمالی علیه سوریه گفت‌وگو کرده است.

در این مکالمه سرگئی لاوروف به همتای بریتانیایی خود گفته است نظر مسکو این است که باید تا مشخص شدن نتیجه بازرسی‌های بازرسان سازمان ملل درباره حمله شیمیایی اخیر منتظر ماند.
۲۳:۰۸ ۶.۶.۱۳۹۲
۲۲:۴۶ ۶.۶.۱۳۹۲
اد میلیبند رهبر حزب کارگر در بریتانیا در آستانه رای‌گیری مجلس عوام در مورد سوریه اظهار داشت که پارلمان بریتانیا نباید «چک سفید» به دیوید کامرون نخست‌وزیر بدهد.
به گزارش گاردین میلیبند تصریح کرده است که پارلمان برای هر اقدامی در مورد سوریه باید معیار تعیین کند و نه اینکه چک سفید بدهد.
گاردین نوشته است به نظر می‌رسد حزب کارگر که در پارلمان در اقلیت است خواستار تاخیر در اقدام علیه سوریه است تا نتیجه بررسی‌های بازرسان سازمان ملل مشخص شود.
روز سه‌شنبه دیوید کامرون نمایندگان را از تعطیلات فراخواند تا در روز پنجشنبه در جلسه‌ای فوق‌العاده درباره اقدام بریتانیا در مورد سوریه رای‌ بدهند. جلسه مجلس عوام ساعت ۱۰ شب پنجشنبه به وقت لندن پایان می‌یابد.

بیشتر

XS
SM
MD
LG