لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۱۳۹۷ تهران ۱۸:۲۹

کردهای سوریه مسیر تدارکاتی رقه‌-دیرالزور را قطع کردند


نیروهای سوریه دموکراتیک در اطراف دیرالزور

نیروهای مورد حمایت آمریکا در سوریه در جنگ با داعش توانسته‌اند جاده اصلی رقه به دیرالزور را قطع کنند.

به گزارش خبرگزاری آسوشتیدپرس، کردهای سوریه روز دوشنبه ۱۶ اسفند با پوشش هوایی ائتلاف تحت رهبری آمریکا، توانستند مسیر تدارکاتی رقه به دیرالزور را قطع کنند.

با وجود مسدود شدن این راه اصلی تدارکاتی، نیروهای داعش هنوز به مناطق جنوبی رقه مسلط هستند و می‌توانند از راه‌های فرعی و مناطق بیابانی بین دو شهر تردد کنند.

کردهای مورد حمایت آمریکا از نوامبر سال ۲۰۱۶ عملیات خود را با پوشش هوایی ائتلاف آمریکا علیه داعش کلید زده‌اند.

ائتلاف «نیروهای سوریه دموکراتیک» که آمریکا از آنها حمایت می‌کنند سومین مرحله از عملیات «خشم فرات» را ماه گذشته میلادی با هدف تصرف روستاها و شهرک‌های اطراف رقه آغاز کرد.

به گفته طلال سیلو، سخنگوی ائتلاف «نیروهای سوریه دموکراتیک»، با وجود قطع مسیر اصلی تدارکاتی داعش، هنوز سخن گفتن از محاصره رقه زود است چرا که داعش هنوز غرب و جنوب این شهر را در کنترل خود دارد.

گزارش‌ها حاکی از آن است که «نیروهای سوریه دموکراتیک» به هشت کیلومتری شمال رقه رسیده‌اند.

خبرگزاری آسوشیتدپرس گزارش داده که علاوه بر پوشش هوایی از «نیروهای سوریه دموکراتیک»، ۵۰۰ نیروی ویژه آمریکایی نیز در این منطقه حضور دارند. وزارت دفاع آمریکا می‌گوید این نیروها تنها به عنوان مستشار نظامی فعالیت دارند.

حمایت آمریکا از ائتلاف «نیروهای سوریه دموکراتیک» با حساسیت تمام از سوی ترکیه دنبال می‌شود. از نگاه ترکیه بخش اعظم این ائتلاف، یگان‌های مدافع خلق کردهای سوریه هستند که شاخه‌ای از کردهای پ‌کاکا محسوب می‌شوند.

ترکیه به شدت با عملیات ائتلاف «نیروهای سوریه دموکراتیک» مخالفت کرده و تهدید کرده است که این نیروها را از شهر منبج در شمال سوریه عقب براند. حرکتی که می‌تواند عملیات بازپس‌گیری رقه از داعش را با وقفه جدی مواجه کند.

فکری ایشیک، وزیر دفاع ترکیه، اخیرا گفته که اولویت این کشور خروج نیروهای کرد «حزب اتحاد دموکراتیک» و پ‌کا‌کا از شهر منبج در سوریه است.

وزیر دفاع ترکیه ابراز امیدواری کرد که آمریکا به وعده خود برای خروج این نیروها از منبج پایبند باشد.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG