لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۷ تهران ۰۹:۵۴

ضرب‌الاجل ۴۸ ساعته شورشیان سوریه به حزب‌الله‌ لبنان


گروهی از افراد ارتش آزاد سوریه
ارتش آزاد سوریه چهارشنبه ۲ اسفند در بیانیه‌ای برای حزب الله لبنان ضرب الاجلی ۴۸ ساعته تعیین کرد تا از «مبارزه در کنار نیروهای دولتی سوریه» دست بکشد.

به گزارش خبرگزاری راشا تودی، ارتش آزاد سوریه، در این بیانیه تهدید کرده است که در صورت پایان این ضرب‌الاجل و تغییر نکردن وضعیت، مناطقی در داخل لبنان که از آنها روستاهای سوریه گلوله‌باران می‌شوند، هدف قرار خواهند گرفت.

در این بیانیه آمده است: «در صورتی که حزب‌الله از گلوله‌باران روستا‌ها و غیر نظامیان لبنانی ظرف ۴۸ ساعت از زمان صدور بیانیه دست نکشد، خود برای پاسخگویی اقدام خواهیم کرد و مناطقی در داخل لبنان را که از آنها آتش شلیک می‌شود، هدف قرار خواهیم داد.»

این بیانیه از ساکنان منطقه هرمل لبنان خواسته است تا «از سکوهای پرتاب موشک یا پایگاه‌های نظامی وابسته به حزب الله» دور شوند.

منطقه هرمل در انتهای دره بقاع است که در مرز سوریه قرار گرفته است. این منطقه که یکی از پایگاه‌های حزب الله به شمار می‌آید و محل سکونت طوایفی است که مسلح هستند. به همین دلیل بیم آن وجود دارد که حمله احتمالی ارتش آزاد سوریه به این منطقه، دامنه جنگ و درگیری را به لبنان بکشاند.

سلیم ادریس رئیس ستاد مشترک ارتش آزاد سوریه هم در مصاحبه با شبکه خبری العربیه، از میشل سلیمان رئیس جمهور لبنان و دیگر شخصیت‌ها و احزاب سیاسی این کشور خواست، برای متوقف کردن حملات حزب‌الله اقدامی بکنند.

او گفت در صورتی که حزب‌الله عملیات خود را متوقف نکند، ارتش آزاد پایگاه‌های خود را با اسلحه‌ای که در اختیار دارد، هدف حمله قرار خواهد داد.

مخالفان بشار اسد همواره حزب‌الله لبنان را به کمک نظامی به نیروهای دولتی سوریه در نبرد با مخالفان متهم کرده‌اند. حزب‌الله لبنان از زبان دبیرکلش حسن نصرالله بار‌ها این اتهام را رد کرده است.

در هفته‌های اخیر مخالفان در سوریه حزب‌الله را به گلوله‌باران توپخانه‌ای مناطقی در استان حمص و همچنین انجام عملیاتی در این استان متهم کرده‌اند. این استان در مجاورت مرزهای لبنان قرار دارد که بخش‌هایی از آن به تصرف مخالفان بشار اسد درآمده است.

پس از صدور بیانیه ارتش آزاد سوریه، شخصیت‌هایی از حزب‌الله و نزدیکان به آن در مصاحبه با رسانه‌های مختلف تاکید کرده‌اند که این حزب دخالتی در جنگ‌های داخلی سوریه ندارند و تنها ساکنان روستاهای سوری شیعه‌نشین هم مرز با لبنان از خود در مقابل «تجاوزهای مخالفان» دفاع می‌کنند.

صفحه ویژه جام جهانی ۲۰۱۸

XS
SM
MD
LG